18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezcenne saperskie wsparcie

por. Joanna Nowakowska, chor. Krzysztof Gonera
por. Joanna Nowakowska, chor. Krzysztof Gonera
Niszczenie zatorów lodowych, przywracanie drożności szlaków komunikacyjnych, odbudowa infrastruktury drogowej i mostowej, naprawa wałów przeciwpowodziowych czy ewakuacja ludności to tylko namiastka zadań, jakie stoją przed saperami. W sytuacjach kryzysowych, gdy zagrożone jest życie, zdrowie i mienie ludności cywilnej, a pozostałe służby ratownicze pozostają bezradne, saperzy „Czarnej Dywizji” są zawsze gotowi nieść pomoc.

Głównym przeznaczeniem wojsk inżynieryjnych jest wspieranie pododdziałów ogólnowojskowych podczas prowadzenia działań bojowych, zapewniając im mobilność i usamodzielniając je w zakresie pokonywania zapór inżynieryjnych zwłaszcza minowych.

Praktyczną weryfikacją zadań dla saperów Wojsk Lądowych w obszarze wykonywania przejść w zaporach były zajęcia doskonalące z zakresu obsługi i eksploatacji wyrzutni ładunków wydłużonych dużych (ŁWD), które zrealizowano na świętoszowskim poligonie 7 grudnia br. -Saperzy wykonują złożone prace wymagającego specjalistycznego przygotowania i zastosowania różnorodnego sprzętu inżynieryjnego. Jednym z najtrudniejszych zadań jest pokonywanie zapór inżynieryjnych, zwłaszcza minowych. Aby wykonać to zadanie saperzy wykorzystują specjalne zestawy do torowania z wyrzutniami ŁWD - powiedział zastępca dowódcy – szef sztabu 5. Kresowego batalionu saperów major Piotr Pernach.

Wyrzutnia ŁWD jest przeznaczona do wykonywania przejść w zaporach minowych sposobem wybuchowym, za pomocą ładunku wydłużonego, zamontowanego na pojeździe bazowym. - Klapa pojemnika stanowi wyrzutnię dla silnika rakietowego, do którego podłączony jest ładunek wydłużony składający się z 5 lin z materiałem wybuchowym. W każdej linie, która ma 100 metrów długości znajduje się około 100 kilogramów plastycznego materiału wybuchowego. W wyniku eksplozji następuje detonacja min ustawionych na polu minowym dając tym samym możliwość przejścia pododdziałom ogólnowojskowym.- wyjaśnia dowódca plutonu rozminowania z kompanii saperów 5Kbsap podporucznik Przemysław Pakies.

Podczas zajęć dowódcy plutonów i drużyn saperów przeszli także cykl szkoleń teoretycznych i ćwiczeń na trenażerach. Uczyli się m.in. zachowania w przypadkach uszkodzenia zespołów składowych wyrzutni i awaryjnego zrzucania ŁWD oraz właściwej eksploatacji i obsługiwania technicznego, a także zasad bezpieczeństwa podczas przewożenia, przechowywania zestawów oraz użytkowania.

Oprócz żołnierzy z 5. Kresowego batalionu saperów i kompanii saperów 10. Brygady Kawalerii Pancernej na świętoszowskim poligonie ćwiczyli także żołnierze z 1. Brzeskiego pułku saperów oraz słuchacze kursu organizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia.

Święto Czarnej Dywizji w Żaganiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto