18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc wojska w sytuacjach kryzysowych [ZDJĘCIA]

por. Joanna Nowakowska
Przemysław Pikuła/ Lubuski Urząd Wojewódzki
Przedstawiciele 11. Dywizji Kawalerii Pancernej spotkali się 27 lutego i 2 marca br. z wojewodami dolnośląskim i lubuskim, aby omówić i uszczegółowić procedury kierowania żołnierzy dywizji do udziału w zdarzeniach kryzysowych.

Siły Zbrojne utrzymują gotowość do realizacji trzech rodzajów misji. Oprócz zagwarantowania obrony państwa biorą udział w procesie stabilizacji sytuacji międzynarodowej w operacjach reagowania kryzysowego i humanitarnych. Trzecim rodzajem misji jest wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc społeczeństwu. Nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie dojdzie do zdarzenia kryzysowego, nie można przewidzieć jaki będzie jego zasięg, czas czy nawet rodzaj. W obliczu klęski, wówczas gdy organy administracji oraz służby ratownicze nie są w stanie same zażegnać kryzys, wówczas do pomocy powoływane jest wojsko. -Na wypadek różnych sytuacji zagrażających ludności cywilnej w gotowości do użycia jest ponad 1100 żołnierzy z „Czarnej Dywizji”. To dowódcy odpowiadają za racjonalne użycie wydzielonych sił i środków oraz zarządzanie potencjałem ludzkim i przydzielonym sprzętem podczas kryzysu.- podkreśla generał brygady Janusz Adamczak, dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc). Niemniej jednak ostateczna ilość żołnierzy zaangażowanych w akcję kryzysowa zależeć będzie od skali zagrożenia.

Użycie oddziałów i pododdziałów Wojsk Lądowych w sytuacji kryzysowej nie może zagrozić ich zdolności do realizacji zadań wynikających z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ratyfikowanych umów międzynarodowych. -Jeżeli jednak w sytuacji kryzysowej użycie innych sił i środków jest niemożliwe lub może okazać się niewystarczające, Minister Obrony Narodowej, na wniosek wojewody, może przekazać do użycia pododdziały lub oddziały wojskowe, wraz ze skierowaniem ich do wykonywania zadań z zakresu reagowania kryzysowego, stosownie do ich przygotowania specjalistycznego, zgodnie z wojewódzkim planem zarządzania kryzysowego.- wyjaśnia podpułkownik Cezary Kiszkowiak odpowiedzialny za współpracę cywilno-wojskową w 11DKPanc. Jest to obecnie jedyny sposób aktywacji użycia sił i środków SZ RP wydzielonych do wsparcia organów administracji publicznej w sytuacjach kryzysowych. W sytuacjach nagłych, nie cierpiących zwłoki sygnał o aktywacji może zostać przekazany drogą telefoniczną w systemie służb operacyjnych i dyżurnych.

- Tylko do zwalczania powodzi i zjawisk lodowych na potrzeby województwa lubuskiego „Czarna Dywizja” wydziela ponad 400 żołnierzy i 70 pojazdów.- podaje podpułkownik Cezary Kiszkowiak. Jednak pomoc wojska to nie tylko usuwanie skutków powodzi, czy „walka” z zatorami lodowymi. Plan udziału 11DKPanc w wypadku powstania sytuacji kryzysowych przewiduje także użycie wojska w zdarzeniach związanych z: terroryzmem, odśnieżaniem, akcjami ratowniczo-gaśniczymi, awariami technicznymi, oczyszczaniem z niewybuchów, akcjami poszukiwawczo-ratowniczymi, czy działaniami przeciwepidemicznymi. Podczas sytuacji kryzysowej tworzy się wojskowe zgrupowanie ratownicze, którym dowodzi wyznaczony żołnierz na zasadach określonych w regulaminach wojskowych i według procedur obowiązujących w SZ RP. Zaś koordynowaniem udziału oddziałów i pododdziałów wojskowych w realizacji zadań zarządzania kryzysowego w zależności od obszaru występowania zagrożeń zajmują się odpowiednio organy: gminy, powiatu, czy województwa.

Czytaj dalej >>>>

Żołnierze mogą być także skierowani do wsparcia działań Policji, jeżeli użycie uzbrojonych oddziałów i pododdziałów Policji okaże się niewystarczające. Dotyczy to sytuacji, w których wystąpiło zagrożenie bezpieczeństwa publicznego lub zakłócenie porządku publicznego, w szczególności w przypadku zagrożenia przestępstwem o charakterze terrorystycznym.

Wojsko pomaga ludności cywilnej najczęściej w sytuacjach kryzysowych, czego przykładem było skierowanie w 2010 roku ponad 2000 żołnierzy do walki z powodzią w województwie dolnośląskim i lubuskim. Wojsko wsparło dotkniętych kataklizmem mieszkańców i uratowało wiele miejscowości przed zalaniem. Do udziału w akcji skierowano specjalistyczny sprzęt, łodzie desantowe, transportery pływające PTS, cysterny, maszyny inżynieryjne i śmigłowce. Żołnierze zajmowali się niemal wszystkimi pracami związanymi z usuwaniem skutków powodzi od akcji ratowania i ewakuacji ludności z zagrożonych miejsc, po naprawianie i odbudowę zniszczonej infrastruktury drogowo-mostowej.

Współpraca wojska, obrony cywilnej oraz władz samorządowych jest konieczna dla zapewnienia poprawnej reakcji oraz koordynacji działań na wypadek klęski żywiołowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto