Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka poaugustiańska w Żaganiu to niezwykłe miejsce! Skryptorium opactwa mogłoby być scenerią do filmu "Imię Róży"

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Biblioteka w dawnym Opactwie Kanoników Regularnych Św. Augustyna to jeden z cudów Polski. Trzeba ją koniecznie odwiedzić po zakończeniu pandemii. Dzisiaj można obejrzeć zdjęcia i filmy.
Biblioteka w dawnym Opactwie Kanoników Regularnych Św. Augustyna to jeden z cudów Polski. Trzeba ją koniecznie odwiedzić po zakończeniu pandemii. Dzisiaj można obejrzeć zdjęcia i filmy. Małgorzata Trzcionkowska, Mariusz Kapała, Magda Weidner
W średniowieczu w klasztorze augustianów mnisi pracowicie przepisywali księgi ręcznie, za pomocą inkaustu i gęsich piór. W żagańskiej bibliotece znajdował się największy zbiór w ówczesnym, cywilizowanym świecie. Dziś można sobie wyobrazić mężczyzn w habitach, pochylonych nad pulpitami, jak w filmie „Imię Róży”, nakręconym na podstawie powieści Umberto Eco.

W 1800 roku żagański księgozbiór liczył ok. 8 tysięcy tomów, 3,5 tysięcy autorów. Były to księgi z dziedziny teologii, prawa i medycyny. Po kasacji klasztoru w 1810 r. Prusacy zrabowali księgi. Do Wrocławia zabrali prawie 600 rękopisów. Obecnie na regałach są znacznie młodsze i mniej cenne księgi, pochodzące z XVIII-XIX wieku. Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy placu Klasztornym w Żaganiu nie zabiega specjalnie o powrót ksiąg do biblioteki, bo to wiązałoby się z koniecznością zapewnienia im odpowiedniej i kosztownej ochrony.

Reklama w bibliotece

Biblioteka jest cudownym miejscem, przyciągającym również filmowców. To w niej w 2014 roku została nakręcona reklama jednego z banków. Mimo idagowania ze strony mediów, ówczesny proboszcz, ksiądz kanonik Zygmunt Mokrzycki nie zdradził, jaka kwota za udostępnienie pleneru wpłynęła na remont kościoła.

Zobacz spot reklamowy banku, nagrany w żagańskiej bibliotece w opactwie Augustianów

Bezcenne globusy w bibliotece

Oprócz księgozbioru ogromne wrażenie na zwiedzających robią również dwa globusy pochodzące z niderlandzkiego warsztatu Willema Blaeu. Jeden z nich przedstawia glob ziemski, drugi mapę nieba. Barokowa biblioteka znajduje się w jednym z najznakomitszych zabytków Żagania - dawnym Opactwie Kanoników Regularnych Św. Augustyna. Jeśli jeszcze tutaj nie byliście, musicie to nadrobić, po zakończeniu pandemii.

Zobacz film TuDobrzana na You Tube z kościoła i biblioteki

Największym wrogiem biblioteki pogaugusiańskiej jest wilgoć i basy

Ściany biblioteki od strony placu generała Maczka zaczynają pękać. Były już scalane specjalnymi zszywkami. Powodem były drgania budynku, na przykład podczas koncertów, które odbywały się na pobliskim placu generała Maczka.
Problemem są też zwiedzający. Do wnętrza nie może wejść zbyt duża grupa ludzi, bo wówczas podnosi się wilgoć, która ma zabójcze działanie na książki i na ściany. Żeby poradzić sobie z problemem, w całym kościele są porozstawiane pochłaniacze wilgoci.

Posłuchaj koncertu Letniej Akademii Muzycznej w żagańskiej bibliotece, Żagańskiego Stowarzyszenia Muzycznego

Żagański zabytek to pomnik historii i cud Polski

Dawny klasztor Augustianów został wpisany na listę Pomników Historii. Tytuł zastąpił dawną klasyfikację zabytków klasy „0”. Za cenniejsze zabytki uchodzą jedynie te z listy UNESCO. Pomnikami Historii są tej klasy obiekty, co Wawel, Wieliczka czy Łańcut. W Polsce jest ok. 40 takich obiektów.
W 2017 raku żagański zespół poaugustiański został wybranym jednym z Nowych Cudów Polski w konkursie czasopisma National Geographic Traveler.

Zwiedzanie obiektu tylko z przewodnikiem

Informacje na temat zwiedzania można znaleźć na stronie parafii oraz na tablicy informacyjnej przed kościołem. Obecnie, ze względu na pandemię koronawirusa zwiedzanie nie jest możliwe, ale gdy tylko się skończy, trzeba tam się koniecznie wybrać.

Zobacz film o bibliotece

Zwiedzanie biblioteki

W sezonie, czyli od 1 maja do 30 września godziny zwiedzania odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
w soboty – 10.00, 12.00
w niedziele w godz. 9.00 i 14.00.
W święta zwiedzanie nie jest możliwe.

Poza sezonem - zwiedzanie możliwe po uprzednim umówieniu terminu i godziny – tel. 609 821 170 lub 68 444 31 10

Grupy zorganizowane – godziny zwiedzania dostosowane do wcześniejszej rezerwacji – tel. 609 821 170 lub 68 444 31 10.

Odpłatność 2020 r. – ofiara na renowację zabytku
turyści indywidualni – 20 zł/os.
dzieci szkolne – 10 zł/os.
seniorzy – 15 zł/os
grupy zorganizowane – 15 zł/os + usługa przewodnicka 100 zł
dzieci przedszkolne – 5 zł/os

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news o bibliotece poaugustiańskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto