Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bóbr w Żaganiu i Szprotawie przekroczył stany alarmowe, ale komunikaty ze starostwa są uspokajające

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Według służb stan wody na Bobrze już się normuje. Tak wyglądają okolice tamy przy Żelaznej w Żaganiu
Według służb stan wody na Bobrze już się normuje. Tak wyglądają okolice tamy przy Żelaznej w Żaganiu Wojciech Olejarz
Bóbr wylał między innymi na łąki w Szprotawie, w okolicach Mostu 1000-lecia. W piątek 29 grudnia 2023 służby uspakajają, że sytuacja już się normuje, a woda zaczyna opadać. Najgorzej było w środę 27 grudnia 2023, gdy został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy w powiecie żagańskim.

Komunikat IMGW na portalu X

W powiecie żagańskim ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

W powiecie żagańskim ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. - W związku z podwyższającym się stanem wody na rzekach: Bóbr, Szprotawa i Czerna, ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy w Gminach: Iłowa, Szprotawa, Żagań o statusie miejskim i Małomice - informuje Starostwo Powiatowe w Żaganiu. - W przypadkach lokalnych podtopień na terenach gospodarstw domowych prosimy o kontakt z pracownikami Zarządzania Kryzysowego w miejscowym urzędzie lub z jednostką PSP Żagań.

Starosta żagański uspokaja

Wezbrane wody w rzekach wyglądają groźnie, jednak starosta Henryk Janowicz uspokaja, że sytuacja się normuje. - Na tamie w Pilchowicach dokonywane są zrzuty - zaznacza starosta. - Powiat jest przygotowany na lokalne podtopienia, a zagrożenie jest monitorowane na bieżąco. Według najnowszych komunikatów sytuacja się nie pogarsza.
Dobre prognozy potwierdza brygadier Paweł Grzymała, rzecznik prasowy żagańskiej straży. - Woda już zaczyna opadać - wyjaśnia. - Prognozy są dobre. Monitorujemy poziomy, a także newralgiczne miejsca na mostach, gdzie mogą zbierać się na przykład gałęzie.

Woda porwała pomost w Żaganiu

W Żaganiu na Bobrze, w okolicach jazu koło elektrowni przy ul. Żelaznej Czytelnik zrobił zdjęcia dwóch przystani kajakowych, zainstalowanych przez miasto, z których jedną już porwała woda, a wygląda na to, że również druga może zostać porwana. - Ta inwestycja, to chluba UM Żagań, choć chyba jeszcze nikt z niej nie korzystał - zaznacza Wojciech Olejarz. - Gdyby ich nie zniszczył żywioł, to mogłyby służyć kajakarzom górskim.
- Mamy do czynienia z największą od wielu lat falą powodziową - odpowiedział mu wiceburmistrz Sebastian Kulesza. - Lokalizacja została zasugerowana przez samych użytkowników kajaków. Miejsce, z którego odczepił się pomost, nie ma nawet łagodnego podejścia, a znajduje się blisko przeprawy mostowej. Wie to każdy, kto musiał tam zatrzymać kajak i skoczyć z niego niemal do wody przy wysiadce. Sam kiedyś tego doświadczyłem. Reasumując, miejsce nie ma tu nic do rzeczy. Spiętrzenie jest oczywiście problemem, ale nie podważa sensu przystani kajakowej. Wykonawca musi wykonać zabezpieczenie solidniej.

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto