Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byliście na wystawie na żagańskim dworcu PKP! Zobaczcie niezwykłe, kolejowe pamiątki!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Koniecznie wybierzcie się na dworzec w Żaganiu i zobaczcie wystawę kolejowych pamiątek
Koniecznie wybierzcie się na dworzec w Żaganiu i zobaczcie wystawę kolejowych pamiątek Małgorzata Trzcionkowska
Koniecznie wybierzcie się na żagański dworzec PKP przy ul. Kolejowej! Od soboty 19 czerwca 2021 jest czynna stała ekspozycja pamiątek kolejowych w dawnej poczekalni. Można zobaczyć archiwalne zdjęcia, kolejowe mundury i inne artefakty zachowane przez pasjonatów kolei i kolejnictwa. Na otwarcie wystawy przyszło wielu dawnych pracowników żagańskiej stacji, którzy z wielkim wzruszeniem opowiadali o kolejowym węźle.

Sercem wystawy jest Sławomir Świniuch, czynny kolejarz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolej OK 1 i Żaganianin Roku. Wiele kolejowych pamiątek pokazanych na wystawie pochodzi z jego zbiorów. Powierzchnię wystawową udostępniło miasto, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia, a trzecim partnerem jest Muzeum Obozów Jenieckich.

Kopalnią wiedzy o żagańskim dworcu i węźle jest Zdzisław Milewski, maszynista-instruktor. - Na kolei pracowałem od 1950 roku - opowiedział nam. - W Żaganiu od 1954 roku.
Kiedyś PKP były jednym z największych zakładów pracy w mieście. - W Wełnie pracowało 2.950 osób - wylicza pan Zdzisław. - A na kolei 1.950. W samej parowozowni było 850 pracowników. Maszynistów było 200 i 200 pomocników maszynistów, ba, kolej miała nawet własnych szewców i krawców!
W tamtych czasach w każdej żagańskiej rodzinie był kolejarz lub wojskowy.

Żagański węzeł kolejowy jest jednym z największych w Polsce!

Z żagańskiego węzła można było wyjechać w siedmiu kierunkach. W całym kraju jest tylko pięć takich stacji:

  • Żagań
  • Wrocław Brochów
  • Kraków Płaszów
  • Lublin Tatary
  • Tarnowskie Góry

- Żagański węzeł zaczął tracić na znaczeniu w latach 90. - wspomina Z. Milewski.

Roman Polański na stacji Żagań

Na żagańskiej stacji 24 lata z przerwami przepracował Roman Polański, legendarny zawiadowca, odgwizdujący Przystanki Woodstock i festiwale Pol'and'Rock. - Zaczynałem swoją kolejową karierę o nastawniczego - opowiada. - Przez lata pracowałem też w delegacjach, znam wszystkie okoliczne stacje. Moja żona też jest kolejarką.
R. Polański zaznacza, że ten węzeł kolejowy to wielki kawał jego życia.

Parowozowni w Żaganiu już od dawna nie ma

W otwarciu wystawy na dworcu wziął udział Andrzej Karłowski, naczelnik parowozowni. Opowiedział, z jaką przykrością patrzy na miejsce, w którym kiedyś stała. Dzisiaj pozostała po niej tylko kupka gruzu.
- Pracę na żagańskiej stacji zacząłem w 1985 roku - wspomina Stanisław Kordiak, były naczelnik stacji Żagań. - Była zupełnie nowa parowozownia i bardzo nowoczesną nastawnia. Pracowało tu wielu wspaniałych ludzi, byliśmy jak rodzina.

Wystawa naprawdę robi wrażenie i warto ją zobaczyć. Wstęp jest bezpłatny. Będzie czynna codziennie do godz. 18.00. Przyjdźcie, zobaczcie. Może rozpoznacie na starych zdjęciach wujka, czy dziadka. Zobaczcie, jak dworzec tętnił życiem w czasach swojej świetności.

Zobacz film x-news z otwarcia wystawy na dworcu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto