Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarze wojenne w Żaganiu. Ci żołnierze Armii Czerwonej zginęli w czasie zimowych, krwawych walk o miasto!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Cmentarz wojenny przy ul. Kożuchowskiej oraz przy Lotników Alianckich w Żaganiu. Zobacz nowe tabliczki, a nawet nagrobki, które tam się pojawiły
Cmentarz wojenny przy ul. Kożuchowskiej oraz przy Lotników Alianckich w Żaganiu. Zobacz nowe tabliczki, a nawet nagrobki, które tam się pojawiły Małgorzata Trzcionkowska
Wiele bezimiennych mogił na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Kożuchowskich w Żaganiu zyskało tabliczki z nazwiskami, a w wielu przypadkach nawet zdjęcia poległych. Rodziny wciąż pamiętają i szukają swoich bliskich. Również cmentarz z czasów I i II wojny światowej przy ul. Lotników Alianckich zyskał nowe tabliczki.

Walki o zdobycie Żagania rozpoczęły się 11 lutego 1945 r. Najbardziej krwawe starcia odbyły się w ciągu kilku dni. 16 lutego pierwsze oddziały wojsk radzieckich wkroczyły do bardzo zniszczonego miasta. W czasie ciężkich walk poległo wielu żołnierzy. Zostali oni pochowani na cmentarzach wojennych Żaganiu.

Cmentarz przy Lotników Alianckich

W czasie I wojny światowej spoczęło na nim ok. 110 jeńców z carskiej armii. Na ich cześć w 1920 roku został wybudowany pomnik z półokrągłą kolumnadą i napisami w języku rosyjskim i niemieckim. Monument przedstawia klęczącą kobietę z twarzą ukrytą w ramionach. Kawałek dalej, na wprost bramki wejściowej znajduje się pomnik ku czci żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w latach 1941-1945 z napisami w języku rosyjskim i czerwoną gwiazdą.

Tu leżą również jeńcy

Od 1940 r. chowano na cmentarzu przy ul. Lotników Alianckich także jeńców z pobliskiego obozu Stalag VIIIC. Spoczęło na nim 220 Francuzów i ok. 40 Włochów. W latach 60. XX wieku cmentarz został przebudowany, a niektóre pojedyncze mogiły zostały przekształcone w zbiorowe. Na cmentarzu jest też krzyż prawosławny, a na niektórych nagrobkach jest islamski półksiężyc i gwiazda.

Pamięci Oleksandra Trochimowicza

W 1957 roku powstała płyta z inskrypcjami: "Pokój Wolność Socjalizm. Rodakom i wszystkim poległym w walce z faszyzmem niemieckim składają mieszkańcy Żagania w roku 1957".
Na cmentarzu pochowano też między innymi dwóch polskich saperów, którzy zginęli w 1945 roku. Kilka lat temu na jednej z płyt w mogile zbiorowej ktoś umieścił tabliczkę poświęconą zmarłemu w 1945 roku Oleksandrowi Trochimowiczowi. Nie wiadomo kto i dokładnie kiedy zidentyfikował i uczcił jedną z ofiar walk.

Cmentarz wojenny przy ul. Kożuchowskiej

Również na drugim cmentarzu wojennym, położonym przy ul. Kożuchowskiej, koło cmentarza komunalnego pojawiły się nowe tabliczki z nazwiskami, a nawet całkiem współczesne nagrobki.
Taki nagrobek powstał na przykład przy pomniku poświęconym żołnierzom radzieckim. Ktoś w ten sposób uczcił Timofieja Fiedorowicza Golika, który miał 41 lat, gdy zginął podczas walk o Żagań.
Bliżej muru cmentarnego ktoś uczcił 21-letniego Wasilija Kuwatowa z Syberii. Tym razem na tabliczce nie wyryto napisu cyrylicą. Prawdopodobnie napisał ją ktoś z Niemiec.
W chwili śmierci 20 lat miał Piotr Michajłowicz Tiorin. Ktoś umieścił na płycie medalion z jego zdjęciem. Widać na nim dzieciaka w baraniej czapce.

Spacer po cmentarzu

Tabliczek i zdjęć na cmentarzu wojennym przy ul. Kożuchowskiej w Żaganiu jest znacznie więcej. Warto je obejrzeć podczas spaceru po nekropolii. Brama jest otwarta, można tam wejść i zobaczyć, kto tam spoczywa.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film, jak państwowa spółka chce zatrzymać ludzi w domach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto