Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Covid na żagańskich poligonach? Mamy kolejne sygnały o nieprawidłowościach! Aktualizacja 7-04-2021

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Czy w dobie pandemii zajęcia poligonowe są bezpieczne?
Czy w dobie pandemii zajęcia poligonowe są bezpieczne? Małgorzata Trzcionkowska, archiwum
Żołnierz z Czarnej Dywizji w Żaganiu zachorował na Covid-19. Twierdzi, że zakaził się podczas zajęć na poligonie i nie jest odosobnionym przypadkiem. Chorują również żołnierze, którzy brali udział w zamiejscowych poligonach. Czy wojsko zapewnia im odpowiednie warunki sanitarno-epiedmiologiczne? Relację naszego rozmówcy potwierdza żołnierz z innej części kraju.

- Mamy trzecią falę pandemii i bardzo dużo zakażeń - opowiada żołnierz (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Mimo tego poligony idą pełną parą. Zalecenia sanitarne oczywiście są, ale rzadko kto się do nich stosuje, bo trudno zachować je w warunkach polowych.
O problemach na żagańskim poligonie przeczytał żołnierz z południowo-wschodniej Polski. - Zakażenia na poligonach są częste - napisał do nas. - Bo nie są przestrzegane jakiekolwiek zasady sanitarne. Sam zostałem zakażony na poligonie (moi koledzy również), a mój dowódca nie zgodził się na wykonanie testów. Po kolei odsyłał nas do domów. Zakażenia były ukrywane.

Ciasnota na obozowisku wagonowym

Podczas zajęć poligonowych żołnierze najczęściej korzystają z obozowiska na Karlikach. Wygląda ono trochę jak wakacyjny obóz z czasów PRL. Baraki dla żołnierzy są wykonane ze starych, kolejowych wagonów, z piętrowymi łóżkami, na których mieści się 14 żołnierzy. Jest wspólna stołówka i niewielka umywalnia.

Niby rozsadzeni, ale nie bardzo

- W pomieszczeniach barkowych żołnierze byli rozmieszczeni maksymalnie po sześciu, a nie 14 - tłumaczy żołnierz. - Na stołówce przy stoliku mogło co prawda siedzieć tylko dwóch żołnierzy, ale stoliki były bardzo ciasno rozlokowane obok siebie. Wylęgarnią wszelkiego rodzaju zarazków była umywalnia. Prysznice to jest jedno wielkie pomieszczenie bez kabin, gdzie jest tak ciasno, że ludzie dotykają się ciałami. Nie mówię, że obozowisko na Karlikach to siedlisko Covid-19, ale przy tak wielu zachorowaniach w kraju, w czasie surowych restrykcji sanitarnych taki poligon nie powinien się odbyć.

Ćwiczenia z zakażeniami

Żołnierz twierdzi, że wszystkie ćwiczenia, nie tylko na miejscowych poligonach, w czasie pandemii kończyły się zarażeniami. - Dowódcy muszą zaliczyć pewien rodzaj ćwiczeń ze swoimi żołnierzami, żeby w przyszłości móc awansować - dodaje rozmówca. - Ten, który nie zalicza ćwiczeń, stoi w miejscu. Dlatego zajęcia odbywają się mimo pandemii.

Czekamy na odpowiedź
Zadaliśmy pytania:

  • Ilu żołnierzy zakaziło się w czasie poligonu?
  • Dlaczego wojsko organizuje zajęcia na poligonie w czasie szczytu trzeciej fali pandemii?
  • Kto podjął decyzję o organizacji poligonu w czasie pandemii?

Odpowiedź na jedno z nich otrzymaliśmy od oficera prasowego Czarnej Dywizji. Ten sam zestaw został wysłany do rzecznika Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podpułkownika Marka Pawlaka. Adresat oddzwonił i obiecał przygotowanie odpowiedzi, na które wciąż czekamy.

Czarna Dywizja zapewnia o stosowaniu przepisów sanitarnych

- Szkolenie pododdziałów i żołnierzy w 11LDKPanc odbywa się zgodnie z wcześniej zatwierdzonymi planami i obowiązującymi przepisami - tłumaczy major Artur Pinkowski, oficer prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. - Wszyscy żołnierze
Czarnej Dywizji zostali poinformowani o zasadach postępowania sanitarno-epidemiologicznego w trakcie służby, w tym także podczas szkolenia poligonowego.

DDM na poligonie

W trakcie szkolenia poligonowego, w miarę możliwości, obowiązuje zasada DDM, czyli dezynfekcja, dystans społeczny i maseczka ochronna. Wszyscy uczestnicy szkolenia mają bezwzględny nakaz przestrzegać procedur związanych z przeciwdziałaniem COVID -19 tj: regularnego, dokładnego, i częstego mycia rąk wodą z mydłem,
dłonie dezynfekować środkiem na bazie alkoholu w szczególności:

  • po wejściu do pomieszczeń zakwaterowania,
  • przed rozpoczęciem pracy,
  • przed jedzeniem,
  • po skorzystaniu z toalety.
  • Noszenia maseczek ochronnych
  • Nie podawania dłoni
  • Zachowania dystansu przestrzennego
  • Nie dotykania dłońmi okolic twarzy, a zwłaszcza ust, nosa, oczu.
  • Zakrywania ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką podczas kaszlu
    lub kichania. Zużytą chusteczkę należy jak najszybciej wyrzucić do
    zamkniętego kosza i umyć ręce.

- Przy wejściu na każde obozowisko obowiązuje pomiar temperatury, a na terenie obozowiska przy wejściach do baraków, pomieszczeń socjalnych, toaletach umieszczone zostały dozowniki ze środkami do dezynfekcji rąk, oraz instrukcje dotyczące prawidłowej ich dezynfekcji - dodaje major Pinkowski. - Obowiązuje zakaz pobytu dla osób postronnych i ograniczenie wyjść z obozowiska do minimum.

Nie przegap również!

Zobacz film x-news z opuszczonego hotelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto