Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wiecie, że słowo "muzak", po mużakowsku znaczy "dziki człowiek"? Czy istnieje taki język i kto go stworzył?

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Park Mużakowski warto zwiedzić o każdej porze roku
Park Mużakowski warto zwiedzić o każdej porze roku Małgorzata Fudali Hakman/Archiwum GL
Geopark Łuk Mużakowa, Park Mużakowski, Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa…Co ich łączy a czym się różnią? Nieważne czy turyści, czy mieszkańcy tego regionu, zapewne każdy z nich miałaby kłopot z odróżnieniem tych wszystkich nazw. Kim więc był Mużakow, skąd pochodzi te słowo, co oznacza i czemu akurat wszystkie wyżej wymienione obszary mają w nazwie to określenie?

Nazwa "Muskau" jest pochodzenia serbołużyckiego i prawdopodobnie wywodzi się od słowa "Muzak - dziki człowiek". Słownik niemiecko – łużycki słowo mužik tłumaczy jako mężczyznę. Stąd też herb miasteczka Bad Muskau przedstawia "dzikiego człowieka" na zielonym tle z wieńcem z liści wokół głowy i pasa. W prawej ręce trzyma opuszczony miecz o złotej rękojeści i srebrnym ostrzu, w lewej czerwony jeleni róg.

Według innych interpretacji, nazwa miejscowości związana była z położeniem miasta na bagnach - zwanych Muzak. Dla ciekawostki, oddział PTTK w Łęknicy nosi nazwę „Mużak”.

Jak w takim razie odróżnić wszystkie te nazwy?

Najbardziej kojarzony z tą nazwą jest Park Mużakowski, wpisany od 2004 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To park w Polsce i w Niemczech, zajmujący 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej.
Park krajobrazowy „Łuk Mużakowa” to jedna z form ochrony przyrody, która chroni walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe. Leży on po polskiej stronie geoparku i jest największym (18714ha) i najmłodszym (2001 r.) parkiem ze wszystkich ośmiu, znajdujących się w granicach województwa lubuskiego. Celem parku jest ochrona polskiej części moreny czołowej, ukształtowanej przez lądolód, zwanej…Łuk Mużakowa.

Park Mużakowski warto zwiedzić o każdej porze rokuMałgorzata Fudali Hakman/Archiwum GL

Ta nazwa to nic innego jak powód całego zamieszania wokół stworzenia Geoparku. Mowa tu o ciągu wzniesień tzw. moreny a dokładnie czołowo spiętrzonej moreny. To pozostałość po lądolodzie, który, po stopnieniu pozostawił piaszczysto-żwirową strukturę w kształcie podkowy bądź łuku. I stąd nazwa - Łuk od kształtu a Mużakowa, Ważne jest również, że owa morena ciągnie się po polskiej i niemieckiej stronie, dlatego też geopark jest polsko-niemieckim Geoparkiem (jedynym takim na świecie).

Co to jest geopark?

Geopark to obszar o określonych granicach, zawierający tzw. geotopy (inaczej znane jako geostanowiska). Są to obiekty przyrody nieożywionej, które dostarczają wiedzy na temat historii Ziemi, w tym powstania i rozwoju życia na Ziemi. Przykładami mogą być: odsłonięta wychodnia skalna, głaz narzutowy, jaskinia, torfowiska, jeziora, źródła i wiele innych. Od dzisiaj, przy okazji spaceru i odkrywania kolejnych miejsc w geoparku, możliwe, że natkniecie się na jakiś geotop. A może już teraz przychodzi Wam do głowy jeden z nich? Może nie mamy na naszym terenie jaskiń, ale głazów narzutowych nam nie brakuje.

Najdłuższa nazwa

Wracając do nazw mużakowskich. Ostatnim zagadnieniem jest chyba najdłuższa nazwa, która niejednemu plącze język:
Polsko–niemiecki Światowy Geopark UNESCO Muskauer Faltenbogen/Łuk Mużakowa. To oficjalna, pełna nazwa geoparku i zawiera polską jak i niemiecką nazwę. Na co dzień używamy krótszej nazwy: Geopark UNESCO Łuk Mużakowa, który w Polsce leży na terenie województwa lubuskiego oraz w Niemczech w granicach Saksonii i Brandenburgii.

Geościeżka Dawna Kopalnia Babina

Początki założenia parku sięgają lat 90 ubiegłego wieku. Już wtedy narodził się pomysł, lecz był to bardzo długi proces. Dopiero w 2006 roku został uznany jako Geopark Krajowy, lecz jedynie po niemieckiej stronie. Trzy lata później, taki tytuł nosił już cały jego obszar. W roku 2011 został przyjęty do Europejskiej Sieci Geoparków (EGN) a pół roku później nastąpiło oficjalne przyjęcie do grona członków Światowej Sieci Geoparków (GGN). Z wielkim zaangażowaniem tytuł ten został obroniony w 2015 i 2019 roku. Jednym z ważniejszych wydarzeń było wpisanie geoparków, a tym samym Geoparku Muskauer Faltenbogen / Łuku Mużakowa na listę Światowych Geoparków UNESCO w 2015 roku.

Dla ułatwienia zerknijcie na mapę, która powinna to wszystko nieco usystematyzować.

Park Mużakowski, czyli czym jesienią zachwyca Łęknica

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto