Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dar maczkowców ze Śląska

WAK
Rok generała Stanisława Maczka i związane z nim spotkania to znakomita okazja do podsumowania działań wielu jego podwładnych rozsianych po całym kraju. Ocenia się, że w Polsce żyje około osiemdziesięciu „maczkowców”. Niedawno członkowie środowiska postanowili podzielić się ciekawymi pamiątkami z żagańskimi pancerniakami.

Pod koniec stycznia w siedzibie koła mieszczącej się w historycznym budynku zbudowanym ze składek Powstańców Śląskich na ulicy Sądowej w stolicy Górnego Śląska, gościli przedstawiciele zarządu Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP): podpułkownik rezerwy Waldemar Kotula i podpułkownik Stanisław Sokołowski. - Koła Koleżeńskie Żołnierzy 1 Dywizji Pancernej zrzeszone w federacją funkcjonują niemalże w całym kraju. Jednym z nich, prowadzącym już 25 lat swoją działalność na rzecz upowszechnienia legendy niezłomnej 1 Dywizji Pancernej i samopomocy koleżeńskiej jest koło Katowice - zaznaczył podpułkownik Sokołowski.

Pod nieobecność chorego prezesa koła Józefa Zwierzyńskiego honory gospodarza pełniła jego małżonka Zofia wraz z Wacławem Galiosem i Bernardem Kopcem. Gospodarze w interesujący sposób przedstawili dokonania swojego środowiska. W ciągu ćwierćwiecza koło skupiało 51 „maczkowców”. Obecnie liczy siedmiu członków i ciągle widoczne jest wśród kombatantów na Śląsku. Zasługą Józefa Zwierzyńskiego i jego kolegów jest m.in. kultywowanie tradycji 1DPanc przez IV Liceum Ogólnokształcące im. generała Stanisława Maczka z Katowic, także aktywne utrzymywanie kontaktów z żołnierzami 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, spadkobiercami „maczkowców”.

Działalność koła została barwnie udokumentowana w czterotomowej kronice. W trakcie katowickiego spotkania weterani postanowili przekazać ten unikalny zapis dziejów śląskich „maczkowców”, prowadzony przez Mariana Kopca i innych kolegów do zbiorów Sali Tradycji „Czarnej Dywizji”. Obok cennych dokumentów Zofia Zwierzyńska przekazała również replikę munduru Jana Kabata z 9 batalionu strzelców Flandryjskich, ofiarowany przez jego żonę Serę. Przedstawiciele FOPP zapewnili, że cenne dary znajdą się w ekspozycji poświęconej powojennym losom żołnierzy generała Maczka, przygotowywanej w Żaganiu.

Wypełnione wspomnieniami spotkanie pozwoliło również na upowszechnienie informacji na temat zamierzeń FOPP związanych z rokiem gen. Maczka wśród innych środowisk kombatanckich i koordynację najbliższych przedsięwzięć w Warszawie, Bielsku – Białej i jesiennego zgromadzenia żołnierzy generała Maczka w pancernej stolicy Polski-Żaganiu.

Zapisz się do newslettera! Dodaj też swój artykuł lub prześlij swoje zdjęcia!

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto