Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie Zakłady Odlewnicze w Szprotawie były przed laty prawdziwą potęgą! Teraz zrujnowany biurowiec zyska nowy blask i życie!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Jeśli macie zdjęcia i wspomnienia z czasów świetności Dolnośląskich Zakładów Odlewniczych, wyślijcie nam! Warto wspomnieć tamte czasy!
Jeśli macie zdjęcia i wspomnienia z czasów świetności Dolnośląskich Zakładów Odlewniczych, wyślijcie nam! Warto wspomnieć tamte czasy! UM Szprotawa
Zaczęła się adaptacja budynku biurowca DZO przy ul. Sobieskiego 51 w Szprotawie. Budynek o powierzchni prawie 2 tys. metrów kwadratowych, przejęty przez samorząd w 2019 roku został przeznaczony na mieszkania. Szprotawski Zarząd Nieruchomościami Chrobry rozpoczął już w nim prace porządkowe i zabezpieczające.

Dolnośląskie Zakłady Odlewnicze w Szprotawie powstały na bazie niemieckiej huty żelaza, leżącej w dawnej miejscowości Iława, która obecnie jest dzielnicą miasta.
W hucie były produkowane między innymi maszyny służące w górnictwie, różnego rodzaju rury i piecyki. W czasie II wojny światowej huta, jak większość niemieckich zakładów zaczęła produkować uzbrojenie. Do niewolniczej pracy wykorzystywani byli jeńcy wojenni.

Zakłady metalowe w Szprotawie

Po zakończeniu II wojny światowej produkcja została wznowiona. Znowu odlewano tam maszyny na potrzeby kolejnictwa, włókiennictwa, rolnictwa, a także różnego rodzaju rury, itp.

DZO były potęgą

Dolnośląskie Zakłady Odlewnicze eksportowały swoje wyroby do krajów "demoludów", a także do Finlandii, Danii, Szwecji, Iraku i Izraela. Zatrudniały dużą część mieszkańców gminy, w najlepszym okresie ponad tysiąc osób. Miały nawet własną orkiestrę dętą, która powstała w 1954 r. jako orkiestra zakładowa Szprotawskich Zakładów Odlewniczych. Pierwszym kapelmistrzem był Adam Anus. DZO patronowały domowi kultury, przedszkolu, miały nawet swoją przychodnię lekarską.

Przyszły lata chude

W 1990 roku produkcja zaczęła podupadać, rosły długi, zaczęto zwalniać pracowników. Upadłość została ogłoszona w 1999 roku. DZO wspierało ośrodek kultury, przedszkole, sport. Miały własna przychodnię lekarską i domy wczasowe dla pracowników w Mielnie i Świeradowie Zdroju.

Będą mieszkania w biurowcu

Dwa lata temu Szprotawa przejęła biurowiec DZO przy ul. Sobieskiego 51, z zamiarem stworzenia w nim mieszkań. - W lipcu 2019 roku, po półrocznych negocjacjach, podpisałem akt notarialny, na mocy którego w drodze darowizny od miasta Gniezna nabyliśmy budynek wart blisko pół miliona złotych – przypomina Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy. – Teraz wraz ze spółką Chrobry przystępujemy do prac, w wyniku których na szprotawski rynek nieruchomości trafią mieszkania w konkurencyjnych cenach, w stanie deweloperskim z ciekawym, nieszablonowym podziałem przestrzeni. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom w zakresie nowoczesnego i funkcjonalnego budownictwa, planujemy stworzyć ofertę mieszkań dwupokojowych z kuchnią otwartą na salon, sypialnią i łazienką. W wielu z nich ciekawą i efektowną strefą do zagospodarowania będzie antresola.

Dom przyjazny dla mieszkańców

W dolnej kondygnacji budynku będzie strefa usługowa z pomieszczeniami przeznaczonymi na świetlicę osiedlową, gastronomię, drobny handel czy usługi typu fryzjer, kosmetyczka. Wszystkie plany uzależnione są od pozyskania dofinansowania tego zadania.
W ten sposób opuszczony i niszczejący od lat moloch w środku miasta już wkrótce zamieni się w nowoczesny budynek mieszkalny z zagospodarowanymi terenami zielonymi.
Źródło: UM Szprotawa

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news i poznaj tajemnice szprotawskiego ratusza

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto