18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z całej Polski występowały w Żaganiu [ZDJĘCIA]

mjr Szczepan Głuszczak
11-13 kwietnia br., Żagań. 14. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego.
11-13 kwietnia br., Żagań. 14. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. mjr Szczepan Głuszczak, chor. Krzysztof Grymułek, klub wojskowy 11LDKPanc
- Język, taniec i muzyka są pomyślane jako trzy równie ważne formy ekspresji - mówił niemiecki kompozytor, pedagog i dyrygent Carl Orff. Stwierdzenie to uwiarygodniło 170 dzieci, które w dniach 11-13 kwietnia br. w Żaganiu wzięły udział w eliminacjach na szczeblu Wojsk Lądowych do 14. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego.

- Głównym celem eliminacji jest wyłonienie najzdolniejszych i najbardziej kreatywnych reprezentantów, którzy wezmą udział w 14. Festiwalu organizowanym na szczeblu centralnym przez Departament Wychowania i Promocji Obronności MON w Kołobrzegu w czerwcu br. - podkreślił szef Wydziału Kultury i Edukacji Oddziału Wychowawczego Dowództwa Wojsk Lądowych ppłk Mariusz Maciuszek. Profesjonalną oceną występujących zajęła się rada artystyczna, w skład której wchodzili: przewodniczący Marek Brand – aktor, reżyser i dramaturg, Monika Brand – choreograf i krytyk teatralny, Magdalena Łazar – Massier – pieśniarka, jurorka w konkursach twórczości dziecięcej, Jolanta Wojtaś – Zapora – pedagog teatralny, animator i menager kultury oraz Beata Stasiak – instruktor klubu WL.

Z wielkim zaangażowaniem oraz pasją dzieci i młodzież zrzeszona w 78 klubach wojskowych w całej Polsce prezentowały swoje programy artystyczne na scenie klubu „Czarnej Dywizji”. Występy rozpoczęły się już w środę 11 kwietnia. Wszyscy wykonawcy podzieleni zostali ze względu na przygotowany przez siebie program. - Eliminacje prowadzone były w kilku kategoriach: interpretacje, teatr jednego aktora, miniatury taneczne czy piosenka oraz w różnych grupach wiekowych od 7 do 16 lat - wyjaśniał ppłk Maciuszek.

- Najtrudniejsze zadanie mają jurorzy, ponieważ każdy z was jest wspaniały, każde dziecko na scenie jest wyrazicielem tego co czujecie oraz tego co chcieli przez wasza formę przekazać wasi instruktorzy i opiekunowie. Każdy z was jest artystą wewnętrznie, w sercu. Życzę wam aby tą radość dzielenia się tym co przygotowaliście oraz pozytywne emocje przenieść na wszystkich tu obecnych - zaznaczył szef wydziału wychowawczego 11DKPanc ppłk Stanisław Sokołowski.

Czytaj dalej >>>>>

- Mamy swoich przedstawicieli w kategorii teatr jednego aktora, soliści – wokaliści, zespół instrumentalno – wokalny, nasze debiutantki „Tamburmajorki” oraz występujące w miniaturach tanecznych „Wiewiórki”.- wylicza kierownik klubu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej Tatiana Kardynał – Grzegrzółka. Pomimo tego, że to występy amatorów wszyscy uczestnicy bardzo poważnie podchodzili do swoich występów. Każdemu dziecku i opiekunom klubów zależało na jak najlepszym zaprezentowaniu przygotowanego programu. Wśród tematów podejmowanych w piosenkach prym wiodły motywy militarne. Nie brakowało również utworów typowo dziecięcych, jak np. „Kaczka dziwaczka” czy w ramach teatru jednego autora bajki „O szewczyku Dratewce i smoku wawelskim”. Występujący nie bali się podejmować także ambitnych i trudnych utworów autorstwa choćby Orwella czy Gombrowicza.

Eliminacje zakończył koncert galowy w piątek, podczas którego wyróżniono najzdolniejszych wykonawców. Wojska Lądowe w konkursie na szczeblu centralnym reprezentować będą: w kategorii interpretacje - Kinga Jaskuła, Aleksandra Bernatek, Ola Gurdziel, Julia Niewiadomska, Aleksandra Lechocińska, Martyna Kamińska, w kategorii teatr jednego aktora - Natalia Sobór, Majka Zawadzak Oraz Aleksandra Lechocińska, w kategorii piosenkarze soliści - Gabriela Płocica, Aleksandra Bernatek, Aleksandra Lechocińska, Jagoda Jasnowska, Magdalena Lewoniec, Aleksandra Stawarz, w kategorii duety i zespoły wokalne - Zespół „NUTKI”, Zespół „BIEDRONKI”, Zespół „INWENCJA II”, Zespół „MAŁE SZAROTKI”. Uznanie wśród rady artystycznej zdobyli również w kategorii teatr - Teatr „VITALIS” z Klubu 1. Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej za spektakl „Anioł, Diabeł i Malarz”, w kategorii miniatury taneczne i estrada - Zespół „PAUZA”, Zespół „BIEDRONKI Junior”, Zespół „MINIATURKI”.

Oprócz doznań artystycznych i kulturalnych zadbano także o edukację uczestników. Po występach konkursowych, w klubie dywizyjnym zostały przeprowadzone warsztaty teatralne. Dzieci poznały różne techniki aktorskie, min. pantomima, animacja lalką, prowadzona była rozgrzewka dykcyjna, modulacja głosu. Miały też okazję zobaczyć zaczarowany pokaz baniek mydlanych. Uczestnicy eliminacji zwiedzili także salę tradycji „Czarnej Dywizji” oraz Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto