Ekologia a oszczędzanie. SWISS KRONO Polska stawia na nowoczesne, proekologiczne rozwiązania

Materiał informacyjny SWISS KRONO
Najnowszą inwestycją SWISS KRONO jest poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę blisko 4.500 opraw oświetleniowych na terenie całego zakładu.
Najnowszą inwestycją SWISS KRONO jest poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę blisko 4.500 opraw oświetleniowych na terenie całego zakładu.
Udostępnij:
Dbanie o środowisko naturalne nie musi być trudne! Wystarczy zacząć od wprowadzenia w życie drobnych zmian, za które podziękuje nam nie tylko przyroda, ale i nasz portfel. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że w działania ekologiczne, przyjazne naturze inwestują również firmy.

Nowoczesne firmy chcą być eko!

Ile wiesz na temat ekologii? Zastanawiałeś się kiedyś czym jest ślad węglowy? To nic innego jak suma emisji gazów cieplarnianych wynikająca z ludzkiej działalności, czyli stylu życia, jaki prowadzimy, produktów, jakie wybieramy, usług, z których korzystamy itp.

Każdy człowiek zostawia swój ślad węglowy, który pomnożony przez miliardy istnień (Ziemię zamieszkuje 7,8 miliarda ludzi!) przyczynia się do zanieczyszczenia planety.

W SWISS KRONO robimy wiele, by redukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery. O tym, jak ważne są dla nas kwestie środowiskowe i na jaką skalę prowadzimy działania proekologiczne, mogą świadczyć nasze liczne inwestycje. Najnowszą z nich jest poprawa efektywności energetycznej poprzez zamontowanie energooszczędnych opraw LED.

Dzięki nowej inwestycji na terenie SWISS KRONO zoptymalizowana zostanie ilość niezbędnych lamp.

Ekologia w biznesie, czyli jak być w zgodzie z naturą

Nie da się ukryć, że technika i przemysł idą do przodu w coraz szybszym tempie. Nie jest to bez znaczenia dla naszego środowiska, dlatego firmy koncentrują się na ochronie ich otoczenia oraz wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań. Takie działania wielkich przedsiębiorców zmieniają nasze wyobrażenia na temat produkcji.

Tak samo jest w SWISS KRONO Polska, który jest nowoczesnym zakładem inwestującym od lat w najnowocześniejsze technologie, urządzenia i rozwiązania organizacyjne – zarówno te związane z produkcją, jak i te związane z ekologią i ochroną środowiska.

Dzięki rozwojowi technologii zakład przy Serbskiej 56 w Żarach może nie tylko zwiększyć produkcję i jakość, ale również lepiej dbać o środowisko i zwiększyć działania w tym kierunku. O tym, jak ważne dla SWISS KRONO są kwestie środowiskowe i na jaką skalę prowadzone są przedsięwzięcia prośrodowiskowe, mogą świadczyć liczne inwestycje ekologiczne – firma do tej pory wydała w tym celu ponad 100 mln zł! Do najważniejszych należy zaliczyć m.in. elektrofiltr kondensacyjny, BIO-elektrofiltr, bioskruber czy też szereg działań inwestycyjnych w zakresie redukcji hałasu w zakładzie.

Oświetlenie LED jest obecnie najefektywniejszym i najkorzystniejszym dla środowiska sposobem oświetlenia. Doskonale sprawdza się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle.

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla - ekologiczne i energooszczędne rozwiązania

Do tej pory w przedsiębiorstwie wprowadzono wiele zmian na rzecz ochrony środowiska. Najnowszą inwestycją jest poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę blisko 4.500 opraw oświetleniowych na terenie całego zakładu. Zastosowanie nowych, ekologicznych i energooszczędnych opraw LED przyniesie ograniczenie emisji dwutlenku węgla w wysokości blisko 4,5 tys. ton CO2 rocznie!

Redukcja emisji CO2, poprawa warunków pracy i zwiększenie bezpieczeństwa w SWISS KRONO w Żarach to główne założenia realizowanej inwestycji. Poza zapewnieniem odpowiednich norm natężenia światła na stanowiskach pracy, od wielu lat żarska spółka zwraca szczególną uwagę na realizowanie polityki zrównoważonego rozwoju, korzystną z punktu widzenia dzisiejszej ekonomii i przyszłych pokoleń.

W ramach realizacji projektu, przygotowanego i nadzorowanego przez firmę DB Energy, kierowano się wyborem najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które długoterminowo zapewnią odpowiednie warunki pracy i wysoki poziom automatyzacji rozwiązań za pomocą zastosowanych systemów sterowania.

Przetarg na realizację tak złożonego wyzwania wygrała firma Luxon LED oferująca pełny pakiet zawierający: najbardziej energooszczędne rozwiązania, kompleksową modernizację oświetlenia wraz z pakietem gwarancyjnym, nowoczesnym systemem sterowania i wysoką jakością oświetlenia.

Zawarcie umowy poprzedziło przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej, w którego zakres wchodziła instalacja obecnego konwencjonalnego oświetlenia stosowanego w SWISS KRONO. Na podstawie wyniku audytu przyjęto trzy kryteria, które zaważyły o wyborze technologii LED. Pierwszy z nich to aspekt środowiskowy, drugi związany jest z poprawą bezpieczeństwa i komfortu pracy naszych współpracowników w przestrzeni roboczej, trzeci zaś to aspekt finansowy związany z oszczędnościami, jakie przyniesie tego typu rozwiązanie w przyszłości– wyjaśnia Tomasz Rola, pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP w SWISS KRONO.

Dodaje również:

Ta inwestycja, podobnie jak wszystkie realizowane w ostatnich latach w SWISS KRONO, ukierunkowana jest na poszukiwanie rozwiązań, na których skorzysta środowisko, pracownicy i ekonomia. Wdrażana modernizacja obejmie oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki tej inwestycji na terenie SWISS KRONO zoptymalizowana zostanie ilość niezbędnych lamp, uwzględniając wszelkie obowiązujące wymagania oraz normy. Co ważne, oświetlenie LED nie będzie generowało dodatkowego ciepła, co wpłynie dodatkowo na komfort pracy w halach produkcyjnych, a to jest szczególnie ważne w okresie letnim.

Dodajmy, że cały projekt ma być zrealizowany w przeciągu 12 miesięcy, a prace będą odbywać się na czynnym obiekcie, nie zakłócając bieżącej pracy zakładu.

Czym jest i na czym polega technologia ledowa?

LED (z ang. Lighting Emitting Diode) to nazwa diody elektroluminescencyjnej emitującej światło. Jedną z głównych różnic dzielących technologię ledową od innych to oszczędność energii – źródła światła LED pobierają bowiem znacznie mniej prądu od oświetlenia konwencjonalnego.

Oświetlenie w technologii LED charakteryzuje się również długą żywotnością, większą odpornością na uszkodzenia i bardzo dużą sprawnością. Natomiast samo światło LED jest wyraźne, wiązka światła jest skupiona, zaś promieniowanie i emisja ciepła niewielka. Te cechy powodują, że oświetlenie LED jest obecnie najefektywniejszym i najkorzystniejszym dla środowiska sposobem oświetlenia.

Doskonale sprawdza się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. Stanowi także dobre rozwiązanie w przypadku wykorzystania na stanowiskach roboczych, halach produkcyjnych, magazynach, biurach, przejściach, korytarzach, a także jako oświetlenie awaryjne lub do oświetlenia terenu na zewnątrz budynków.

Przy obecnie gwałtownie rosnących cenach energii zakłady przemysłowe pilnie potrzebują realizować modernizacje i projekty w zakresie efektywności energetycznej. To, co cieszy mnie jednak najbardziej to świadomość takich firm jak SWISS KRONO, że poza redukcją CO2 i oszczędnościami energii elektrycznej, równie istotne są bezpieczne i komfortowe warunki pracy dla pracowników – podkreśla Maciej Szott, Wiceprezes Luxon Sp. z o.o.

Ty również możesz być eko, zadbać o środowisko i... zaoszczędzić!

Na co dzień mamy mnóstwo okazji do zachowań proekologicznych mających pozytywny wpływ na otaczającą nas przyrodę.

Jak w gospodarstwie domowym zmniejszyć zużycie energii, a tym samym żyć bardziej ekologicznie i – co równie istotne – zaoszczędzić na rachunkach? Podpowiadamy!

  1. Wymiana oświetlenia. Pójdź w ślady SWISS KRONO i wymień „zwykłe” oświetlenie na oświetlenie LED, które zużywa od 80 proc. do 90 proc. mniej energii niż klasyczne żarówki czy żarówki halogenowe. Przyznajemy, żarówki LED są nieco droższe od pozostałych, ale dzięki sporym oszczędnościom energii kwota ta szybko zwróci się na rachunkach za prąd.
  2. Pamiętaj o wyłączaniu z kontaktów wszystkich sprzętów w stanie czuwania. Tryb „stand-by” jest jednym z ukrytych, domowych „pożeraczy” energii.
  3. Zwracaj uwagę na klasę efektywności energetycznej kupowanego sprzętu AGD. Najbardziej energooszczędne są urządzenia oznaczone literą A, najniższą – G. Podczas zakupów warto sprawdzać etykiety ze specyfikacją poszczególnych produktów, na których znajdziemy te proste i niezwykle przydatne oznaczenia.
  4. Zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach. W sezonie grzewczym obniżenie o 1°C temperatury wewnętrznej może przynieść 6-8 proc. oszczędności!
  5. Ogranicz zużycie ciepłej wody. Oczywiście zimną wodę też należy oszczędzać, ale by mieć ją ciepłą, to trzeba przecież ją podgrzać, a to wymaga energii. Co więcej, gotuj tyle wody, ile potrzebujesz – nie musisz podgrzewać czajnika, który pomieści 1,5 l wody, jeśli chcesz napić się tylko filiżanki herbaty.
  6. Uruchamiaj tylko pełną pralkę. Zawsze staraj się załadować sprzęt (pralkę, zmywarkę) do pełna, by uniknąć dodatkowej, zbędnej pracy maszyn.

Pamiętajmy, że w oszczędzaniu energii kluczowe są dobre nawyki, dlatego to właśnie na ich wyrabianiu powinniśmy skupiać się każdego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ekologia a oszczędzanie. SWISS KRONO Polska stawia na nowoczesne, proekologiczne rozwiązania - Gazeta Lubuska

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie