Farbki i długopisy w dłoń! Rozpoczął się wspaniały, ogólnopolski konkurs artystyczny dla dzieci!

Materiał informacyjny SWISS KRONO
15 września pod patronatem stowarzyszenia „Żar serca”, którego prezesem jest Ewa Kołodziejczyk, wystartował ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „O Złote Pióro i Pędzel” dedykowany małym wielbicielom „jaszczurkowej trylogii”.
15 września pod patronatem stowarzyszenia „Żar serca”, którego prezesem jest Ewa Kołodziejczyk, wystartował ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „O Złote Pióro i Pędzel” dedykowany małym wielbicielom „jaszczurkowej trylogii”.
Udostępnij:
Czy są tu rodzice małych miłośników przygód o dzielnej jaszczurce Cziczi? Jeśli tak, szykuje się gratka dla Waszych pociech! 15 września pod patronatem stowarzyszenia „Żar serca” wystartował ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „O Złote Pióro i Pędzel” dedykowany wszystkim wielbicielom „jaszczurkowej trylogii”. Co trzeba zrobić, by wziąć w nim udział? Przeczytajcie!

Jeśli pod Twoimi skrzydłami rośnie mały artysta, który może pochwalić się pomysłowością i bogatą wyobraźnią, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Ewa Kołodziejczyk, autorka kultowych bajek o dzielnej jaszczurce Cziczi oraz prezeska Stowarzyszenia „Żar serca” przygotowała konkurs plastyczno-literacki dla dzieci, w którym do zdobycia są atrakcyjne nagrody. Wystarczy, że Twoja pociecha potrafi bawić się sztuką i… zna barwne przygody małej jaszczurki.

Podstawowe cele, jakie przyświecają inicjatywie, to pobudzanie kreatywności wśród dzieci, wzbudzenie aktywności twórczej wśród najmłodszych i – oczywiście – promocja czytelnictwa – podkreśla inicjatorka konkursu i dodaje:

Książki mogą stać się świetnymi przewodnikami pomagającymi dziecku odkrywać świat fantazji i kształtować jego kompetencje językowe. Niezwykle istotna jest również więź jaka tworzy się między rodzicem a dzieckiem podczas wspólnej lektury. Dlatego też czytelnictwo jest dla mnie najważniejszą misją oraz głównym filarem Stowarzyszenia „Żar serca”.

Za promocją czytelnictwa wśród najmłodszych kryje się coś jeszcze, bowiem książki pióra Ewy Kołodziejczyk są również pięknym symbolem wsparcia i solidarności międzyludzkiej.

Nasze Stowarzyszenie od kilku lat realizuje projekt pt. „Pomaganie przez czytanie”, który jest połączeniem misji promocji czytelnictwa wśród dzieci ze wsparciem leczenia, rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnościami. Mówiąc krótko, każdy, kto kupuje nasze książki, jednocześnie pomaga – tłumaczy Ewa Kołodziejczyk i dodaje:

Podopieczni Stowarzyszenia „Żar serca” to dzieci posiadające orzeczenia o niepełnosprawności, dzieci, które potrzebują olbrzymich nakładów finansowych na codzienne leczenie, rehabilitację i edukację. Bajki o Cziczi, których dotyczą zadania konkursowe, stanowią podstawę funkcjonowania żarskiego Stowarzyszenia, a całkowity zysk z ich sprzedaży oraz z projektów, które realizujemy, przeznaczany jest na wsparcie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Jaszczurkowy zawrót głowy, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o konkursowych zmaganiach

Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe: młodsze dzieci (uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych) mogą chwycić za pędzelki i farbki akrylowe i zilustrować przygody Cziczi, natomiast starsi czytelnicy (uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych) czujący w sobie poetycki zew, mogą skomponować – nie dłuższy niż cztery zwrotki – wiersz o dzielnej jaszczurce.

Prace plastyczne lub utwory literackie należy przesłać do 15 listopada 2021 r. na adres: Stowarzyszenie Żar Serca, ul. Pokoju 2/1, 68-200 Żary.

W kopercie, oprócz pracy konkursowej, należy dołączyć zgłoszenie zawierające:

  • imię i nazwisko autora pracy, z podaniem klasy i szkoły;
  • imię i nazwisko opiekuna/rodzica z numerem telefonu kontaktowego i adresem mailowym;
  • informację o wyrażeniu zgody na przeniesienie praw autorskich, publikację prac konkursowych oraz przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu przez organizatora;
  • podpis opiekuna.

Na kopercie z nadsyłanymi pracami powinien znaleźć się dopisek: 1 Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literacki „O Złote Pióro i Pędzel”.

Uwaga! Każdy uczestnik może nadesłać jedną pracę plastyczną lub literacką.

Konkursowe dzieła oceniać będzie powołane przez organizatorów jury złożone z poetów, artystów i przedstawicieli organizatora. Wiemy już, że wśród zacnego grona oceniającego nadesłane prace znajdują się pisarka i poetka, Katarzyna Zychla oraz rysownik, Mariusz Kędzierski.

Na laureatów konkursu czekają wspaniałe nagrody – młodsi uczestnicy (kategoria plastyczna) zawalczyć mogą m.in. o rower oraz zestaw artystyczny, natomiast dla starszych wielbicieli przygód Cziczi (kategoria literacka) przewidziany został iPad Apple i głośnik JBL.

Uroczystość ogłoszenia laureatów odbędzie się 6 grudnia 2021 r. w formule zgodnej z obowiązującymi w tym czasie zasadami bezpieczeństwa sanitarnego (o szczegółach organizator będzie informował na stronie www.zarserca.pl).

Bardzo chciałabym, by pokłosiem konkursu, a zarazem pamiątką dla uczestników, była również książka zatytułowana „Dzieci dzieciom”, w której zawarte byłyby nadesłane do nas utwory literackie. Jeśli udałoby się pozyskać kolejnych sponsorów, można byłoby wydać tę publikację w naprawdę dużym nakładzie – wtedy trafiłaby ona już nie tylko do uczestników konkursu, ale również dzieci przebywających w szpitalach. Byłby to piękny gest solidarności wśród najmłodszych – dodaje z uśmiechem Pani Ewa.

Nie znacie jeszcze przygód jaszczurki Cziczi? Nic straconego!

Jeśli Wasza latorośl nie poznała jeszcze opowieści o bohaterskiej Cziczi, a chciałaby powalczyć o konkursowe nagrody, wystarczy na stronie www.zarserca.pl zakupić książki z serii o dzielnej jaszczurce (do tej pory ukazały się trzy opowiadania z serii bajek o Cziczi: „Cziczi. Jaszczurka z Karaibów”, „Jaszczurka Cziczi. Magiczna podróż w czasie” oraz „Jaszczurka Cziczi na Zachodzie Polski”), zaznajomić się z przygodami głównej bohaterki i... puścić wodze fantazji!

Dodajmy, że „jaszczurkowa trylogia” jest pięknie wydana, kolorowa i interaktywna, idealna dla dzieci wczesnoszkolnych i przedszkolnych. Co więcej, książeczki posiadają pozytywne opinie psychologów oraz rekomendacje młodych czytelników. Nic, tylko czytać i czerpać przyjemność z barwnej lektury!

Piękna współpraca, która pomogła spełnić marzenia

Żarska firma SWISS KRONO objęła konkurs patronatem honorowym, a także została jego głównym sponsorem.

Dzięki SWISS KRONO możemy pokryć koszty inicjatywy. To ogromne wsparcie, które pozwala nam wszystko zorganizować. Zresztą, od samego początku żarska firma wspiera działania naszego Stowarzyszenia. SWISS KRONO jest także głównym sponsorem wszystkich części książki o przygodach jaszczurki Cziczi – mówi pani Ewa i dodaje:

Można mieć górnolotne marzenia, niesamowite pomysły i szlachetne zamiary, ale bez wsparcia finansowego, często wiele z nich nie ma szansy realizacji, dlatego dziękuję SWISS KRONO za zaufanie i wsparcie.

Ogólnopolski konkurs artystyczny „O Złote Pióro i Pędzel” przygotowywany przez panią Ewę i Stowarzyszenie „Żar serca” objął patronatem honorowym również marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Inicjatywę wsparli także: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, agencja reklamowa Chililab oraz dietetyk Aneta Matecka.

Ty także możesz pomóc!

Jeśli drzemie w Tobie chęć niesienia pomocy bliźniemu, możesz pięknie spożytkować swój szczytny zamiar i wspomóc działalność żarskiego Stowarzyszenia. Jak to zrobić?

  • Kup bajki. Dochód ze sprzedaży książek wspiera leczenie, edukację oraz potrzeby bytowe podopiecznych Stowarzyszenia „Żar serca” (bajki dostępne na stronie www.zarserca.pl).
  • Przekaż darowiznę. Możesz wesprzeć działania Stowarzyszenia dokonując przelewu na rachunek:

Stowarzyszenia Żar Serca
22 1050 1911 1000 0090 8024 0667, w tytule wpisując: darowizna na cele statutowe.

  • Zostań Wolontariuszem. Zgłoś się do Stowarzyszenia i zaproponuj swój wkład w organizację. Stań się częścią grupy ciekawych osób, którym przyświeca szczytny cel – pomoc potrzebującym. Pobierz książki i pomóż je rozprowadzić we własnym zakresie lub zorganizuj spotkanie autorskie. Zgłoś się wysyłając email na adres: [email protected] w tytule wpisując: kandydat na wolontariusza, a w treści: imię, nazwisko i wiek.
  • Kup bajkę dla dzieci przebywających w szpitalach. Możesz zakupić książeczki i przekazać je jako prezent dla dzieci przebywających na Oddziałach Onkologii. Autorka bajek w Waszym imieniu przekaże podarunki podczas spotkań autorskich. Taki gest wnosi odrobinę radości w ich ciężkim zadaniu, a dobro zatacza swój krąg!

Dotychczas bez jakiejkolwiek reklamy, pracą wielu zaangażowanych osób, zostało sprzedanych ponad 6000 egzemplarzy książek, dzięki czemu mogliśmy opłacić koszty leczenia, rehabilitacji, edukacji i poprawy warunków bytowych naszych podopiecznych na kwotę ponad 150 tys. zł. Potrzeby są jednak spore, dlatego wciąż potrzebna jest pomoc. Zachęcam więc wszystkich o gorących sercach do wsparcia naszego Stowarzyszenia – mówi pani Ewa.

Materiał oryginalny: Farbki i długopisy w dłoń! Rozpoczął się wspaniały, ogólnopolski konkurs artystyczny dla dzieci! - Gazeta Lubuska

Dodaj ogłoszenie