Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma wiatrowa w Drożkowie i Lubanicach prezentuje się imponująco. Wiatraki pracują już pełną parą

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, zakończyły się, a wiatraki już produkują prąd
Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, zakończyły się, a wiatraki już produkują prąd Małgorzata Fudali Hakman
Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, która rocznie ma produkować około 67 GWh energii, zakończyły się w marcu.

Wykonawca generalny, polska firma PBDI, postawiła już wszystkie turbiny w Drożkowie i w Lubanicach. Razem powstało ich 7. Prace rozpoczęto w drugiej połowie marca. Powstała wtedy baza, a następnie drogi dojazdowe oraz ułożono kable.

Od początku budowa farmy budziła sprzeciw w mieszkańcach, którzy nie byli zachwyceni umiejscowieniem elektrowni wiatrowej w sąsiedztwie ich domów. Zadaliśmy kilka pytań inwestorom, czyli firmie OX2.

Jak przebiegały prace?
Pierwszy etap składał się z 7 turbin wiatrowych, które zostały zainstalowane w Drożkowie i Lubanicach: 3 elektrownie wiatrowe powstały na terenie sołectwa Drożków i 4 na terenie sołectwa Lubanice. Obecnie wszystkie turbiny pracują pełna parą.

Ile finalnie wiatraków będzie znajdowało się w Drożkowie i Lubanicach i czy planują państwo dalsze inwestycje w naszym regionie?
Docelowo w ramach inwestycji realizowanej w gminie Żary powstanie 7 turbin wiatrowych. Na ten moment nie jesteśmy w stanie udzielić więcej informacji na ten temat.

Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, zakończyły się, a wiatraki już produkują prądMałgorzata Fudali Hakman

Jak farma wiatrowa wpłynie na życie mieszkańców gminy?
Farma wiatrowa nie wpłynie negatywnie na życie mieszkańców. Nowoczesne urządzenia zastosowane w inwestycji przystosowane są do pracy autonomicznej. Nie zabraknie również tlenu w atmosferze.

Czy inwestycja jest bezpieczna pod względem ekologicznym?
Przed postawieniem farmy inwestor jest zobowiązany do przeprowadzenia szeregu specjalistycznych badań, aby wybudowane wiatraki nie przeszkadzały mieszkańcom i miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. Nowa inwestycja to dla władz gminy możliwość jej promocji jako „zielonej” i przyjaznej środowisku. To także kształtowanie świadomości ekologicznej w regionie, również wśród młodego pokolenia – poczucie mieszkańców, że ich gmina jest ekologiczna.

Jakie zagrożenia niesie funkcjonowanie farmy w gminie?
Farma wiatrowa zbudowana zostanie z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które minimalizują wystąpienie ryzyka dla mieszkańców gminy. Jedyne zagrożenie, o którym trzeba powiedzieć to możliwy opad lodu z elementów turbiny wiatrowej w okresie zimy (2-3 dni w roku). Prawidłowe znaki ostrzegawcze przypomną o prawidłowym zachowaniu podczas przebywania przy turbinach oraz zachowaniu prawidłowej odległości od turbiny.

Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, zakończyły się, a wiatraki już produkują prądMałgorzata Fudali Hakman

Jednym z argumentów przeciwników budowy elektrowni wiatrowych jest to, że wiatraki mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Czy faktycznie tak jest?
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) energia wiatrowa powiązana jest
z mniejszą ilością negatywnych oddziaływań na zdrowie niż inne formy tradycyjnego wytwarzania energii, a wręcz będzie miała pozytywne skutki dla zdrowia poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Czy inwestor planuje angażować się w życie mieszkańców gminy nawet po zakończeniu inwestycji?
Jako firma zawsze patrzymy w przyszłość i chętnie angażujemy się w wartościowe inicjatywy społeczne czy proekologiczne, które np. przekazują wiedzę o korzyściach z energii odnawialnej. Z pewnością będziemy przyglądać się możliwościom dalszej współpracy tak, aby zacieśnić nasze relacje z gminą.

Jakie są państwa relacje z lokalnymi władzami?
Na terenie każdej gminy, w której prowadzimy działalność stawiamy na partnerską współpracę i dobre relacja zarówno z samorządami jak i mieszkańcami, dlatego wierzymy, że interesy obu stron zostaną pogodzone.

Zaniepokojeni mieszkańcy gminy często zwracają uwagę na szkodliwość infradźwięków i ich negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka. Czy istnieją badania naukowe, które potwierdzają ich obawy?
Warto podkreślić, że nie ma aktualnie doniesień naukowych jednoznacznie potwierdzających niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka infradźwięków i dźwięków o niskiej częstotliwości indukowanych przez farmy wiatrowe.
Trwa budowa wiatraków w Drożkowie

Firma chce pomagać mieszkańcom gminy

OX2 angażuje się w życie mieszkańców gminy Żary poprzez wspieranie inicjatyw edukacyjnych i sportowych. W ramach wsparcia lokalnych społeczności przekazał 11 500 zł w formie darowizny na zakup sprzętu sportowego LZS Piast Lubanice oraz wybudował drogę dojazdową do boiska piłkarskiego w Drożkowie, jednocześnie przekazując 40 000 zł darowizny na jego nawodnienie.

Prace nad powstaniem farmy wiatrowej pod Żarami, zakończyły się, a wiatraki już produkują prądMałgorzata Fudali Hakman

Budowa farmy wiatrowej wiąże się także z przygotowaniem dróg umożliwiających dojazd do inwestycji, z których skorzystają także rolnicy dojeżdżający do swoich pól.
Realizacja inwestycji przyniesie także korzyści finansowe w postaci wpływów z tytułu podatków do budżetu gminy. Korzyści te uzyskują jednocześnie mieszkańcy z tytułu dzierżawy gruntów. Poza korzyściami społecznymi i gospodarczymi, inwestycja niesie za sobą korzyści ekologiczne. Zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej udział OZE w zużyciu energii miał wynieść 15% w 2020 roku, a 23 procent w 2030 roku. Zrealizowana inwestycja przybliży Polskę do realizacji pierwszego z nich w przyszłym roku.

No cóż, że ze Szwecji?

Firma budująca farmę pod Żarami to jeden z bardziej znanych inwestorów w Europie, który opracowuje i konstruuje rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, a także zajmuje się zarządzaniem nimi. Na przestrzeni ostatnich 15 lat OX2 udało się uzyskać status lidera w zakresie realizacji zakrojonych na szeroką skalę projektów wykorzystujących lądową energię wiatrową dzięki wygenerowaniu ponad 2,3 GW energii wiatrowej w regionie nordyckim. Poprzez stałe zwiększanie dostępu do energii odnawialnej OX2 promuje transformację otwierającą drogę ku bardziej zrównoważonej przyszłości. OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce, a także na Litwie i we Francji. Siedziba główna firmy mieści się w Sztokholmie, w Szwecji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto