Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi w Żaganiu. Mieszkańcy mogą korzystać z nowej atrakcji, ale warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Wideo
od 16 lat
Hulajnogi elektryczne to nowa atrakcja w Żaganiu. Można z nich korzystać, po ściągnięciu właściwej aplikacji, ale warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Od kilku dni w Żaganiu można korzystać z nowej atrakcji, to hulajnogi elektryczne. Można się nimi poruszać po ulicach miasta, po ściągnięciu na telefon odpowiedniej aplikacji. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, o czym przypomina Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Żaganiu. - To projekt firmy zewnętrznej, z którego szalenie się cieszymy. Zachęcamy do korzystania, ale apelujemy do wszystkich użytkowników o to, aby poruszać się po mieście bezpiecznie.

Jazda tylko w mieście

Aplikacja wskaże miejsca, w których można zostawić hulajnogę, strefy z których nie wolno korzystać. Kara, w przypadku pozostawienia pojazdu w niedozwolonym miejscu, to 20 złotych. Przejazd hulajnogą po Żaganiu kosztuje 75 groszy za minutę, opłata startowa to 2,59 zł. W mieście jest w sumie trzydzieści hulajnóg. Można je odnaleźć przy ulicach Długiej, Ratuszowej - Jana Pawła II (Bulwar Szarych Szeregów), Rzeźnickiej, rondzie Jana Pawła II-Piłsudskiego- Keplera, Ks. Żaganny oraz na Świerkowej. Zainstalowany w nich nadajnik PS umożliwia poruszanie się pojazdem tylko i wyłącznie w obrębie miasta. Przypominamy prawo ruchu drogowego i fragment dotyczący poruszania się hulajnogami elektrycznymi:

Art. 33a. [Obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną]

1. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
2. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
3. Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:

  • 1) ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • 2) przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
  • 3) jazdy po jezdni, z wyjątkiem korzystania z:
  • a) pasa ruchu dla rowerów,
  • b) przejazdu dla rowerów,

c) jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto