Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny Doroty w Żaganiu! Święto księżnej w jej ukochanym pałacu już w niedzielę 5-02-2023!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
W niedzielę 5 lutego 2023 warto wybrać się na imieniny księżnej Doroty
W niedzielę 5 lutego 2023 warto wybrać się na imieniny księżnej Doroty Małgorzata Trzcionkowska
W niedzielę 5 lutego 2023 w Sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury będziemy obchodzić imieniny dawnej władczyni Żagania Doroty Talleyrand Perigord. To również święto wszystkich pań, mających na imię Dorota. Z tej okazji będzie można zobaczyć m.in. spektakl teatralny poświęcony księżnej.

Imieniny księżnej Doroty odbędą się w niedzielę 5 lutego 2023 w Sali Kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury, od godz. 16.00. Głównym punktem imienin będzie monogram "Ja księżna" w wykonaniu żagańskiego teatru księżnej Doroty Talleyrand Perigord, na podstawie tekstu Pawła Walczaka. Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zaproszenia, które można odebrać w pok. nr 168 w ŻPK.

Księżna żagańska dostała nową szatę

Organizatorem cyklicznie obchodzonych imienin księżnej Doroty jest Towarzystwo Przyjaciół Żagania, które kultywuje wiedzę na temat tamtych czasów i samej władczyni. W ub. roku (2022), hasłem przewodnim była nowa szata księżnej, stworzona przez Esterę Parker.

Kim była księżna?

Dorota de Talleyrand-Périgord urodziła się 21 sierpnia 1793 r. w Berlinie, zaś zmarła 19 września 1862 r. w Żaganiu. Była świetnym politykiem, filantropką i mecenaską kultury. Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami wychowała się bez rodziców,
którzy w tym czasie podróżowali po Europie. Dorastała na dworze matki chrzestnej, księżnej Luizy Radziwiłł. Jej nauczycielem był Scypion Piattoli, który wcześniej był sekretarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej pierwszą, młodzieńczą miłością był książę Adam Czartoryski, jednak w wieku 16 lat została wydana za Edmunda de Talleyranda, który wówczas miał 22 lata. Małżeństwo się nie układało i w końcu zakończyło rozwodem. Dorota została towarzyszką życia stryja jej męża, Karola de Talleyrand-Perigord, który był ministrem spraw zagranicznych Francji. Dzięki niemu mogła wejść na najważniejsze salony Europy. Miała zmysł dyplomatyczny, świetne wykształcenie, inteligencję i urodę. Była ważnym negocjatorem podczas Kongresu Wiedeńskiego (1814-15). W 1811 r. przeszła z wiary protestanckiej na katolicyzm. W czasach jej panowania Żagań przeżywał rozkwit, a pałac stał się europejskim salonem, na którym bywali najznakomitsi przedstawiciele świata kultury, polityki i sztuki. Wśród nich król Fryderyk Wilhelm IV i Franciszek Liszt. Korespondowała z Fryderykiem Chopinem i Aleksandrem Fredrą. Zgromadziła wielką kolekcję rzeźb, obrazów, manuskryptów i mebli. Stworzyła piękny park. Zbudowała szpital, ufundowała kilka szkół, odbudowała kościół i wieżę ratuszową. W chudych latach dokarmiała swoich poddanych darmową żywnością, tworzyła dla nich nowe miejsca pracy. Cieszyła się wielką miłością ze strony mieszkańców miasta. Zmarła w 1862 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Na jej pogrzeb z terenu księstwa przybyło 10 tysięcy ludzi. Pochowana została w kościele św. Krzyża w Żaganiu.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film z imienin Doroty

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto