Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedynka w Żaganiu! Szkoła ma już 76 lat. Jej mury opuściły tysiące absolwentów. Zobaczcie swoje zdjęcia!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Klasa Vla 1959r
Klasa Vla 1959r Archiwum Ewy Baldy
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Żaganiu otworzyła podwoje dla uczniów 3 listopada 1945 roku. Jej mury opuściły tysiące absolwentów, rozsianych dzisiaj po całym świecie. Huczny jubileusz 70-lecia szkoła obchodziła 6 lat temu w pałacu. W 2020 roku przypadła 75 rocznica jej powstania, jednak z powodu pandemii nie można było zorganizować obchodów. Za to można oglądać wzruszające zdjęcia archiwalne. Zobacz galerię i przesuwaj zdjęcia strzałkami.

Budynek, w którym mieści się szkoła, ma 120 lat. Powstał w 1900 roku z przeznaczeniem na szkołę średnią dla chłopców. Stanowił siedzibę między innymi Biblioteki Ludowej wraz z Czytelnią i Muzeum Starożytności.
Siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna ruszyła 3 listopada 1945 roku. Naukę podjęło w niej ok. stu uczniów, a kadrę nauczycielską stanowiło pięciu nauczycieli. Kierownikiem został osadnik wojskowy Ludwik Kimber.

Wspomnienia pierwszych uczniów

Na stronie szkoły można przeczytać wspomnienia pierwszych uczniów jedynki. Halina Wróblewska rozpoczęła naukę w Siedmioklasowej Szkole Powszechnej 8 stycznia 1946 roku w klasie czwartej. Przed zapisaniem do tejże klasy została poddana egzaminowi z języka polskiego i matematyki. - Poproszono mnie, abym napisała na tablicy następujące zdanie: wół ciągnie ciężki wóz; następnie wymieniałam wyrazy pisane przez „ó” – góra, córa, król, ogórek – wspomina pani Halina. – Z matematyki rozwiązywałam działania na dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Egzamin zdałam pomyślnie i rozpoczęłam naukę w klasie czwartej.
Obecnie w PSP 1 uczy się Ola, wnuczka pani Haliny.

Tran dla uczniów

Nauczyciele wykładali swój przedmiot, a uczniowie skrzętnie notowali, nie było bowiem podręczników. Pomimo panującej dyscypliny, dzieci chętnie do niej chodziły. Były ciche, spokojne, starały się sprostać wymaganiom.
Choć czasy były ciężkie, o uczniów bardzo dbano: z darów UNRY pochodziło mleko i kakao, które dzieci piły w szkole. Do obowiązków wychowawców należało codzienne podawanie każdemu uczniowi łyżki tranu.

Nie było podręczników

Sala gimnastyczna nie była użytkowana; uczniowie bawili się na boisku szkolnym: grali w dwa ognie i w berka. Lekcje rozpoczynały się o ósmej, a kończyły około trzynastej.
W niedzielę, po zbiórce w szkole o godzinie ósmej, uczniowie udawali się parami, wraz z nauczycielami, na mszę do kościoła. Religia zaś, odbywała się w budynku szkolnym.
Biblioteki nie było; uczniowie przynosili swoje książki z domu i tworzyli księgozbiory klasowe.
Źródło: PSP 1 w Żaganiu

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news 500+ bez waloryzacji

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto