Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeśli poszukujecie ciekawego i niezbyt odległego miejsca na mały wypad, To Brody są wymarzonym celem!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Na wypad do Brodów zaprasza Anna Szczepaniak z Żagania
Na wypad do Brodów zaprasza Anna Szczepaniak z Żagania Anna Szczepaniak
Na wypad do Brodów zaprasza nasza Anna Szczepaniak, Czytelniczka z Żagania, która kocha podróże. Te dłuższe i krótsze. W pandemii podróżowanie jest utrudnione, ale nie jest niemożliwe. To właśnie pokazuje nam pani Anna.

Pani Anna Szczepaniak jest nauczycielką. Uczy m.in. muzyki. Podróże są jej pasją, prowadzi też bloga "Nastroje w podróży". Dzisiaj zabiera nas na wypad do Brodów w powiecie żarskim.

Ciekawa historia, niezwykłe miejsce

Brody (niem. Pfötren), maleńkie miasteczko na pograniczu, leżące między Lubskiem a Forstem. Choć czasy świetności ma już za sobą, nadal zachwyca kompleksem pałacowym oraz klimatycznym parkiem rozciągającym się wokół Jeziora Brodzkiego. Źródła donoszą o pięknych ogrodach, arboretum i oranżerii, niestety nie ma już po nich śladu. Przynajmniej w parku cieszy oko różnorodność gatunków rzadziej spotykanych drzew i piękne aleje lipowe zachęcające do spacerów.

Cudowne ogrody europejskie

Niegdyś przy założeniach ogrodowych pracowały najznamienitsze głowy z tej branży- najpierw za czasów Promnitzów Jan Jakub Mencke, ten sam, który zakładał Ogród Saski dla króla Augusta II Mocnego, następnie Jochann Knoffel. Choć po ogrodach nie ma śladu, nazewnictwo utrwalone w opisach historycznych daje namiastkę tego, jak to niegdyś musiało wyglądać: Mały Park, Duży Park, Ustronie Krystyny, Świątynia Krystyny, Wyspa Łabędzia...

Pozostały resztki świetności

Z całego kompleksu dobrze zachowały się oficyny przypałacowe, znajduje się tam hotel i restauracja, sam pałac niestety pozostaje w ruinie i czeka na lepsze czasy. Na miłośników architektury czeka też świetnie zachowany ciąg barokowych kamieniczek położonych na wprost pałacu oraz brama wjazdowa do miasta, postawiona na pamiątkę pobytu w tym miejscu Augusta III Mocnego Króla Polski i Saksonii. Warto wspomnieć, że wówczas panem na Brodach był Heinrich von Brühl, Minister Spraw Zagranicznych oraz Minister Skarbu u Jego Wysokości. To jemu pałac i miasteczko zawdzięczały swój kształt i rozkwit, co można podejrzeć na starych rycinach. Przy ścieżkach spacerowych rozmieszczone są plansze z opisami obrazujące ówczesny wygląd kompleksu.
Przybyliśmy tam lekko spóźnieni, gdyż niemal zupełnie opadły już liście, w anturażu złotej jesieni to dopiero musi być gratka! Zresztą, zapewne każda pora roku jest dobra na taki spacer.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film/x-news o bezpieczeństwie na Sylwestra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zary.naszemiasto.pl Nasze Miasto