Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino Włókniarz w Żaganiu gościło największe gwiazdy polskie i zagraniczne! Co zostało po miejskich kinach?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Koncert Trubadurów w kinie Włókniarz w maju 1970 roku. To było wielkie wydarzenie! Porządku pilnowała milicja!
Koncert Trubadurów w kinie Włókniarz w maju 1970 roku. To było wielkie wydarzenie! Porządku pilnowała milicja! Jan Mazur
Kino Włókniarz w Żaganiu było domem kultury i salą widowiskową, goszczącą największe polskie i zagraniczne gwiazdy. Mieściło się w obecnym sklepie meblowym przy ul. Włókniarzy, a wówczas przy ul. Pstrowskiego. Upadło po uruchomieniu Żagańskiego Pałacu Kultury, który przejął jego działalność. O tamtych latach możemy się dowiedzieć jedynie z przekazów i starych zdjęć, które są pieczołowicie przechowywane w domach.

Żagański Pałac Kultury ruszył w latach 80-tych XX wieku

Świętej pamięci Adam Stawczyk (zmarł w grudniu 2008 roku, w wieku 61 lat) objął stanowisko dyrektora zrujnowanego pałacu w Żaganiu, w 1975 roku. Dzięki jego trudowi obiekt został doprowadzony do stanu, w którym w 1983 roku rozpoczął pełną parą działalność i przejął działalność kulturalną w mieście. Wcześniej taką funkcję pełniło kino Włókniarz, mieszczące się przy dawnej ulicy Pstrowskiego, obecnie Włókniarzy. Tam odbyło się wiele koncertów i projekcji filmowych. A także wydarzenia, które są wspominane do dzisiaj. Niestety, nie udało się ustalić, gdzie znajdują się dawne kroniki obiektu.

Wspomnienia po dawnym Włókniarzu w Żaganiu

O dawnym domu kultury Włókniarz dużo wiedział świętej pamięci Franciszek Łukaszczyk, były kierownik orkiestry dętej Wełny z Żagania. Opisywał, że kino Włókniarz, w latach 1960-80 było największym centrum kulturalnym województwa lubuskiego. - Na scenie kina Włókniarz gościli najwięksi artyści i zespoły - napisał na portalu Żagań/Sagan-Hiistory. - Kierownikiem placówki był Michał Trojniar, a jej duszą była Maria Kamelska (emerytowana aktorka scen warszawskich). Osiadła w Żaganiu prowadząc szeroką działalność kulturalną. Dzięki jej znajomościom w Żaganiu prawie co miesiąc gościli znani artyści i zespoły rockowe. Grupa "Czerwono-Czarni" na żagańskiej scenie występowała trzykrotnie. W 1967 r. prowadzona przez CC akcja "szukamy młodych talentów" na scenie zaprezentowali się żagańscy soliści Maria Wójcik, Ryszarda Piotrowska, Ludmiła Dąbrowska i Włodzimierz Kultys. Ponadto gościliśmy na scenie Włókniarza Niebiesko-Czarnych (dwa razy), zespól Akwarele, Czesława Niemena (dwukrotnie) wraz z zespołem Enigmatic. Trubadurzy w naszym mieście byli dwukrotnie. Ponadto takie zespoły jak ABC, Polanie, Breakout (2 razy), Bizony. SBB, Dżamble, 2+1. Z polskich zespołów największego "czadu" najgłośniejszy był Breakout.

Posłuchajcie "Dziewczyny o perłowych włosach" zespołu Omega podczas koncertu z 2012 roku, na You Tube

Światowa gwiazda w Żaganiu!

Franciszek Łukaszczyk wspomina, że największy czad dały węgierskie zespoły Omega- znany do dzisiaj ze światowego przeboju "Dziewczyna o perłowych włosach" i Lokomotiw GT, które wystąpiły we Włókniarzu. - Po ich występie trzeba było wstawiać szyby w oknach - wspominał. - Na scenie Włókniarza występowali też wspaniali soliści: Sława Przybylska, Rena Rolska, Halina Kunicka, Irena Jarocka, Anna Jantar, Danuta Rin, Violetta Villas, Eleni, Janusz Gniatkowski, Jerzy Połomski i wielu innych, cudownych artystów. Scena w kinie Włókniarz była największą widownią miasta, na której odbywały się cykliczne koncerty do roku 1983 roku, w którym nastąpiło otwarcie Żagańskiego Pałacu Kultury, który przejął wszystkie imprezy.

Żagański dom kultury

Włókniarz był dla ludzi kinem, domem kultury i salą widowiskową. Działał przy nim zespół estradowy, orkiestra Żagańskich Zakładów Przemysłu Wełnianego, czy muzyczna sekcja dziecięca.

Kino Jedność, teatr Apollo w Żaganiu

Miejscem z wielkimi tradycjami było kino Jedność, koło pałacu. Dzisiaj mieści się w nim restauracja Zamkowa, a przed wojną był miejski teatr Apollo.

Zobacz archiwalne zdjęcia na portalu Bismarck - Żagań

Po likwidacji kina mieściła się tam okryta złą sławą pijalnia piwa, przez miejscowych zwana "Banderozą". - Nazwa wzięła się od drzwi do pijalni piwa, przypominających drzwi do saloonu - wspomina Wanda Winczaruk.
Obecnie jest tam restauracja Zamkowa.

Kino Meteor za Bobrem
Najdłużej utrzymało się kino Meteor. Z czasem było w nim coraz mniej projekcji filmowych, za to prowadzący kino ratowali się organizowaniem dyskotek. W końcu budynek został sprzedany. Mieścił się w nim m.in. sklep z używaną odzieżą, a dzisiaj jest przedszkole.

Tak wyglądało kiedyś kino Meteor w Żaganiu na stronie stowarzyszenia "Klub Pancernych"

Najbardziej pamiętna premiera w kinie odbyła się 15 stycznia 1966 roku. Był to film Janusza Morgensterna "Potem nastąpi cisza" z gwiazdorską obsadą. Był na niej sam reżyser i wielu aktorów.

Żadnego z kin już nie ma w Żaganiu

Opisane żagańskie kina już nie istnieją. Jedynym miejscem, w którym można obejrzeć film, jest studyjne kino w Żagańskim Pałacu Kultury. Sala Inter przeszła gruntowny lifting i zapewnia widzom komfort oglądania.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto