Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koszary przy ul. Dworcowej w Żaganiu niszczeją. Czy MON ma wobec nich plany? Na to pytanie odpowiada minister Wojciech Skurkiewicz

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tak wyglądają opuszczone koszary przy ul. Dworcowej w Żaganiu
Tak wyglądają opuszczone koszary przy ul. Dworcowej w Żaganiu Małgorzata Trzcionkowska
Czy Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu będzie korzystać z dawnego sztabu Czarnej Dywizji przy ul. Traugutta w Żaganiu? Czy Ministerstwo Obrony Narodowej wyremontuje niszczejące koszarowce przy ul. Dworcowej w Żaganiu? Na interpelację posłów, dotyczącą Żagania, odpowiada Wojciech Skurkiewcz, sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Niedawno pisaliśmy o rezygnacji Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu z umieszczenia swojego instytutu w dawnym sztabie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Informację ujawnił starosta Henryk Janowicz, który zarządza obiektem należącym do Skarbu Państwa.
- Obecnie trwają prace koncepcyjne, dotyczące utworzenia Instytutu Rodzajów Wojsk Wydziału Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych z siedzibą w Żaganiu - odpowiedziała nam kapitan Roksana Borowska, oficer prasowy AWL. - Rozpoczęcie szkolenia podchorążych i słuchaczy Akademii Wojsk Lądowych w oparciu o ośrodek szkolenia Instytutu Rodzajów Wojsk planujemy w roku akademickim 2023/2024.

Żagań w interpelacji poselskiej

Po naszych artykułach z interpelacją poselską do Ministerstwa Obrony Narodowej zwróciła się poseł Anita Kucharska-Dziedzic, wraz z grupą posłów. Odpowiedzi udzielił sekretarz stanu w MON, Wojciech Skurkiewicz.
Dotyczy ona uruchomienia w Żaganiu nowej bazy szkoleniowej, filii Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.
- Akademia Wojsk Lądowych planuje rozpoczęcie szkolenia podchorążych i słuchaczy w oparciu o tworzoną aktualnie bazę polowego ośrodka szkolenia i stacjonowania wojsk w kompleksie wojskowym nr 2987 (kompleksie wojskowym przy ul. Żarskiej w Żaganiu - przyp. red.), w sierpniu 2023 r. - wyjaśnia sekretarz stanu. - Zakłada się realizację szkolenia podstawowego w terminie od 28 sierpnia do 20 października 2023 r., które obejmie do ok. 950 osób ze środowiska cywilnego, zakwalifikowanych w ramach postępowania rekrutacyjnego do kształcenia w ww. uczelni od roku akademickiego 2023/2024. Kolejne szkolenia będą kontynuowane w trybie rotacyjnym i będą obejmować realizację szkoleń specjalistycznych podchorążych w wybranych grupach osobowych i specjalnościach wojskowych. Ponadto, w Instytucie Rodzajów Wojsk zakłada się szkolenie rezerw osobowych w ramach Kursów Przeszkolenia Kadr Rezerwy oraz studentów szkolonych w module oficerskim "Legii Akademickiej" i realizację szkoleń oficerskich na potrzeby rodzajów wojsk.

Dawne koszary w mieście, w Żaganiu są brane pod uwagę...

Na zabezpieczenie funkcjonowania Instytutu Rodzajów Wojsk Akademii Wojsk Lądowych Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa przeznaczenie lokalizacji w kompleksie 2998 przy ul. Dworcowej w mieście Żagań, gdzie znajdują się budynki po byłych obiektach 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (budynki nr 2, 10, 11 i 18). Lokalizacja instytutu w obiektach przy ul. ul. Traugutta w Żaganiu nie jest rozpatrywana.
Utworzona baza szkoleniowa w Garnizonie Żagań przy Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych perspektywicznie może być wykorzystywana stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Instytut wojskowy w Żaganiu

Instytut Rodzajów Wojsk Wydziału Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki z siedzibą w Żaganiu ma ruszyć od nowego roku akademickiego, czyli w październiku 2023. Już wiemy, że ruszy w kompleksie koszarowym przy ul. Żarskiej.
W Instytucie prowadzone będą szkolenia podstawowe dla wszystkich grup osobowych oraz szkolenia rotacyjne podchorążych pierwszego, drugiego, trzeciego i czwartego rocznika. Ponadto, w Żaganiu w całości realizowane będzie szkolenie w ramach Kursów Oficerskich i Kursów Przeszkalania Kadr Rezerwy, a także czasowo Legii Akademickiej i żołnierzy TSW (kursy oficerskie).

Miasto duchów w żagańskich koszarach

Minęło już ponad 10 lat od kiedy 11 batalion dowodzenia przeniósł się do koszar przy ul. Żarskiej. Dawny sztab Czarnej Dywizji wyprowadził się ok. 8 lat temu i wciąż stoi pusty. Na początku była propozycja przejęcia go przez samorządy i stworzenia w nim nowego magistratu lub starostwa. Wszystkie plany spełzły na niczym, a terenem zarządza Agencja Mienia Wojskowego

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto