Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legia Akademicka 2021 w Żaganiu! Zobacz, jak studentki i studenci ćwiczą na poligonie!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Studentki i studenci szkolą się w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu
Studentki i studenci szkolą się w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu Czarna Dywizja
Ponad 100 studentów trenuje w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej! Zobaczcie, jak wyglądają szkolenia wojskowe z prawdziwą bronią.

Na obiektach 34BKPanc trwa szkolenie studentów - ochotników na żołnierzy. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty, przez osiem godzin dziennie, w warunkach skoszarowania. Ich codzienność to pobudka o 6.00, poranna zaprawa, apel, zajęcia, musztra, ćwiczenia z bronią oraz zajęcia praktyczne w terenie. Najwięcej zajęć w tym początkowym okresie służby wojskowej dotyczy szkolenia strzeleckiego, taktyki, regulaminów czy też terenoznawstwa, podczas których uczestnicy szkolenia nabywają umiejętności umożliwiających im przetrwanie na współczesnym polu walki.

Żołnierz musi umieć maszerować

W piątek studenci maszerowali za dnia i w nocy. Uczestnicy działali w dwóch plutonach i nie dla wszystkich był to spacerek – dla większości to pierwszy kontakt z armią.
- Studenci podczas szkolenia nabywają doświadczenia, które będzie decydującym elementem, aby zostać żołnierzami zawodowymi - powiedziała por. Kamila Lewandowska, dowódca plutonu kobiet Legii Akademickiej.

Karabin szybszy od puzonu

- Moim marzeniem jest zostać członkiem orkiestry wojskowej. Karabinek strzela dużo szybciej niż gram na puzonie. Kadra instruktorska profesjonalnie przekazuje nam wiedzę z zakresu strzelania i taktyki, dlatego po kursie planuję wstąpić do armii zawodowej – zaznacza szer. elew Benjamin Rychliński, student instrumentalistyki.
Zajęcia zakończyły się zbiórką, podczas której kierownik zajęć dokonał sprawdzenia broni, następnie omówił najważniejsze etapy szkolenia.

Część praktyczna potrwa trzy lub sześć tygodni, w zależności od udziału studenta w jednym lub obu modułach tego szkolenia, tj. w module podstawowym lub module podoficerskim. Moduł szkolenia podstawowego (3 tygodnie szkolenia) zakończony jest egzaminem i złożeniem przysięgi wojskowej – uzyskanie statusu szeregowego rezerwy. Moduł szkolenia podoficerskiego (3 tygodnie szkolenia) zakończony jest egzaminem i mianowaniem na stopień podoficera (kaprala) – uzyskanie statusu podoficera rezerwy.
Źródło: Czarna Dywizja

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news o pracy w Czarnej Dywizji

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto