MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Nowego Szpitala w Szprotawie ostrzegają: infekcje u dzieci nie mają wakacji!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Pediatrzy ze Szprotawy ostrzegają przed odwodnieniem dzieci. Na zdjęciu lek. med. Wojciech Bobkiewicz, ordynator oddziału
Pediatrzy ze Szprotawy ostrzegają przed odwodnieniem dzieci. Na zdjęciu lek. med. Wojciech Bobkiewicz, ordynator oddziału Małgorzata Trzcionkowska
W powiecie żagańskim funkcjonuje tylko jeden oddział pediatryczny, w Nowym Szpitalu w Szprotawie. Lekarze pediatrzy apelują do rodziców o czujność, szczególnie w wakacje!

Infekcje górnych dróg oddechowych, przegrzanie, zatrucia pokarmowe, salmonella nie mają wakacji. Dlatego mimo okresu wakacyjnego na odział pediatrii Nowego Szpitala w Szprotawie, trafiają dzieci z terenu powiatu żagańskiego i nie tylko.

Latem groźne odwodnienie!

Specjaliści ze szprotawskiej pediatrii szczególnie przestrzegają przed odwodnieniem, które może być następstwem gorączki, biegunki czy przegrzania. - W czasie upału, utrzymującej się gorączki czy biegunki rodzicie powinni zwracać szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie - mówi lek. Marta Szaniawska-Szymczyk z oddziału dziecięcego szpitala w Szprotawie.
Odwodnienie to stan utraty wody i elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do odwodnienia najczęściej dochodzi na skutek długo utrzymującej się gorączki, kiedy dziecko nie pije wystarczającej ilości płynów oraz w następstwie biegunki i wymiotów.

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę?

Im młodsze dziecko, tym szybciej dochodzi do odwodnienia. Po czym można poznać, że dziecko jest odwodnione? Dziecko może być apatyczne, senne lub rozdrażnione. Inne objawy odwodnienia to sucha skóra, wzmożone pragnienie, zapadnięte ciemię u niemowląt, tzw. płacz bez łez oraz rzadkie i skąpe oddawanie moczu.
Kiedy gorączka nie spada, pomimo podawanych leków a wymioty i biegunka utrzymują się, należy zwrócić się do lekarza. Łagodne odwodnienie może być leczone w domu. W sytuacji bardziej nasilonych objawów, konieczne może być przyjęcie dziecka do szpitala, diagnostyka i zastosowanie odpowiedniego leczenia, np. nawadniania dożylnego.

Izba przyjęć Nowego Szpitala w Szprotawie

Do izby przyjęć można się zgłosić codziennie i całodobowo. Specjalista w dziedzinie pediatrii wykona potrzebne badania, udzieli porady oraz, jeżeli będzie taka potrzeba, zakwalifikuje dziecko do przyjęcia na oddział. Informacje dla rodziców pod numerem telefonu: 41 240 23 33.

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto