Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno Górne w gminie Szprotawa w nowym e-booku regionalistów i prestiżowym Nationale Geographic!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Leszno Górne jest nietypową, bo przemysłową wsią, z ciekawą historią
Leszno Górne jest nietypową, bo przemysłową wsią, z ciekawą historią Google Maps
Leszno Górne to nietypowa wieś w gminie Szprotawa, z bardzo ciekawą historią, którą warto poznać! Wystarczy sięgnąć po publikacje! Maciej Boryna i Krzysztofa Danielkowska - regionaliści ze Szprotawy oddali do dyspozycji mieszkańców i turystów kolejnego darmowego e-booka, tym razem o tajemnicach Leszna Górnego, położonego w sercu Borów Dolnośląskich.

Zobaczcie film o budowie ścieżki rowerowej Velo Sprotavia

od 16 lat

Leszno Górne słynęło... z przemysłu!
W XIX wieku na murach huty zbudowano potężny zakład produkcji celulozy i papieru. W czasie II wojny światowej tak ważny, że chroniły go wokół bunkry, bo produkowano tam m.in. spirytus lotniczy.
Maciej Boryna i Krzysztofa Danielkowska-Boryna w ciekawy sposób opisali historię wsi Leszno Górne. Mało kto wie, że bogate złoża rudy żelaza i położenie wśród lasów zdecydowały o przemysłowym i strategicznym charakterze osady. Już w średniowieczu był to ważny ośrodek górniczy i metalurgiczny, o który zażarcie walczyło miasto Szprotawa.

Link do e-booka o historii Leszna Górnego znajdziecie poniżej:
https://pdfhost.io/v/N.GJwK240_Boryna_M_Danielkowska_K_Dawne_dzieje_Leszna_Grnego_w_Borach_Dolnolskich?fbclid=IwAR1C7zeBTHJjdOpR1lcEXxsR7iojAvRlGXdVfomGskYlKyGUwBY-w-Z7lJk

Leszno Górne tuż przy wielkim poligonie

Ranga militarna osady była tym większa, że leżała na trasie linii kolejowej Berlin-Wrocław, a w Lesznie Górnym znajdowała się bocznica kolejowa, prowadząca na największy poligon wojskowy Neuhammer (Świętoszów). Później korzystali z niej sowieci. Bocznica kończy swój bieg w znanym mieście widmo, tj. Strachów, w którego okolicy jeszcze do dziś znajdują się dziesiątki różnych bunkrów, w tym schrony dla ruchomych wyrzutni rakiet przenoszących broń jądrową.

Przemysłowa wieś w National Geographic

O książce szprotawskich autorów, tym razem w wersji papierowej, można przeczytać w prestiżowym czasopiśmie National Geographic.
Link do artykułu:

https://www.national-geographic.pl/artykul/spirytus-chronily-betonowe-bunkry?fbclid=IwAR0E5uoBHMX4QyZgK7YHaft26ybEvCWR_9fXH5ouUXFIy3nqpdisLkvkCiA

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto