Lubuskie Lato Kulturalne. Daj się porwać muzycznej przygodzie!

Materiał informacyjny SWISS KRONO
Piękny widok, prawda? Kompleks TEMAR to prawdziwa oaza spokoju. TEMAR - kompleks wypoczynkowy w Dąbiu
W województwie lubuskim nie będzie nudno tego lata. Już jutro, 18 czerwca, nad brzegiem jeziora w Dąbiu rusza wielka, plenerowa impreza - Lubuskie Lato Kulturalne, którego mecenasem jest firma SWISS KRONO. Artystyczne wydarzenia zaplanowano na każdy wakacyjny weekend. Wystąpią gwiazdy polskiej estrady, m.in. Paweł Domagała, Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek oraz wielu innych!

Tętniąca życiem przyroda to niewątpliwie atut naszego województwa. Wielu Polaków jest zdania, że najpiękniejsze lasy, jeziora, piaszczyste plaże i dzikie zakątki w ustronnych zatoczkach odnaleźć można właśnie tu, w Lubuskiem!

Magia natury i... muzyki

Jak się okazuje Lubuszanie nie muszą jechać daleko, by zobaczyć błękitne niebo przeglądające się w tafli jeziora lub poczuć delikatną bryzę na twarzy. Takie właśnie sielskie atrakcje czekają nad brzegiem jednego z najpiękniejszych (i najczystszych) jezior naszego regionu, Jeziorem Wielkim w Dąbiu. To właśnie tu zlokalizowany jest kompleks wypoczynkowy TEMAR, na terenie którego rusza jutro jedyny w swoim rodzaju festiwal muzyki i radości.

– W tym roku na Festiwalu Artystycznym Lubuskie Lato Kulturalne Sztuka & Relaks Dąbie 2021 będą gościć same gwiazdy. Nad Jezioro Wielkie zawitają artyści dużego formatu. Wśród nich będzie m.in. szkocki wokalista Ray Wilson, który po odejściu Phila Collinsa był frontmanem zespołu Genesis – mówi z entuzjazmem menadżer ośrodka TEMAR, Adam Bęczkowski i dodaje:

– Zeszłoroczna, pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się na zasadzie pomocy aktorom Lubuskiego Teatru. Poprzez realizację widowisk artystycznych w plenerze chcieliśmy zasygnalizować, że odmrażamy kulturę i że robimy to naprawdę świetnie. Ale to nie wszystko! Przyświecał nam jeszcze inny, ważny cel – organizując zeszłoroczny festiwal chcieliśmy pozyskać środki finansowe na utrzymanie regionalnej branży teatralno-scenicznej. Dlatego właśnie pierwsza edycja wydarzenia nazywała się Lubuskim Latem Teatralnym i opierała się głównie na spektaklach – wspomina pan Adam i kontynuuje z uśmiechem:

– Powołując do życia pierwszą edycję festiwalu musiałem oczywiście spotkać się z aktorami i dyrektorem Lubuskiego Teatru, Robertem Czechowskim, by przedstawić im pomysł organizacji całego przedsięwzięcia. Wtedy, w tych w pierwszych dniach czerwca zeszłego roku, wszyscy oni patrzyli na mnie ze zdumieniem i stukali się w głowy. Bo jak to? Grać na plaży, pod wieczornym, gołym niebem? Ale jednak udało się! Zeszłoroczny festiwal zakończył się sukcesem i dziś mam wśród aktorów przyjaciół, którzy już nie stukają się w głowę, ale mówią: „To jest ten facet, który pokazał nam, jak robić świetną kulturę w świetnym miejscu”. Bo faktycznie, pokazaliśmy światu, że wspólnymi siłami możemy zrobić wszystko. I wszędzie!

Tegoroczna edycja festiwalu zorganizowanego na piaszczystej plaży w Dąbiu jest znacznie bardziej rozbudowana – będzie można bowiem uczestniczyć nie tylko w rozmaitych widowiskach teatralnych, ale również muzycznych oraz w licznych wystąpieniach kabaretowych.

– Co tu dużo mówić! Tegoroczne spektrum działań kulturalnych jest zupełnie inne – dodaje Adam Bęckowski.

Zagrają gwiazdy

Lubuskie Lato Kulturalne w Dąbiu cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród turystów, ale również artystów polskiej sceny muzycznej, kabaretowej i oczywiście teatralnej.
Od jutra, tj. 18 czerwca, do końca sierpnia nad błękitną taflą Jeziora Wielkiego wystąpią estradowe tuzy, m.in. kabaret Nowaki, Ani Mru Mru, Hrabi, zagra Maciej Maleńczuk, Tomasz Organek, Sławek Uniatowski oraz wspomniany już Ray Wilson; wystąpi Tercet czyli Kwartet z Hanną Śleszyńską i Piotrem Gąsowskim na czele, zagrają Strachy na Lachy, Chłopcy z Placu Broni oraz Sztywny Pal Azji.

Oczywiście plejada artystów jest znacznie dłuższa. Jeśli chcecie poznać całe grono występujących na Lubuskim Lecie Kulturalnym gwiazd, zachęcamy do odwiedzenia facebookowego fanpage’a festiwalu: Lubuskie Lato Kulturalne.

– Ale to jeszcze nie wszystko! – wtrąca pan Adam.

– Do udziału w tym wielkim, radosnym wydarzeniu zaprosiliśmy również artystów z mniejszą renomą, którzy zagrają przed głównymi koncertami. Ponadto, co niedzielę będą organizowane wydarzenia teatralne dla dzieci. Maluchy będą też miały swoją strefę na plaży w Dąbiu.

Impreza możliwa dzięki fundacjom oraz SWISS KRONO

Wydarzenie kulturalne, które odbywa się w Dąbiu, jest możliwe dzięki współpracy trzech fundacji. Główną z nich jest fundacja „BawMy”, założona przez właścicielkę ośrodka TEMAR, Katarzynę Truszkiewicz. Ta fundacja nie tylko zajmuje się szeroko pojętą kulturą w regionie, ale też bierze udział w rozmaitych akcjach charytatywnych (np. w zeszłym roku oferowała bezpłatne, ciepłe posiłki dla ratowników i pracowników szpitala, którzy na pierwszym froncie walczyli z koronawirusem).

Druga fundacja zaangażowana w Lubuskie Lato Kulturalne to „Jesień życia”, którą prowadzi Wojciech Brodziński. Jej głównym celem jest niesienie pomocy, ale także zapewnianie zajęć – w tym również rozrywki – seniorom.

Stowarzyszenie „Warto jest pomagać” z prezesem Grzegorzem Hryniewiczem na czele również przyczyniło się do organizacji tej wspaniałej imprezy. Nadmieńmy, że zielonogórskie stowarzyszenie niesie pomoc w leczeniu i rehabilitacji osób chorych i niepełnosprawnych.

Organizację tegorocznego wydarzenia wsparło również SWISS KRONO.

– Wiemy, że żarska firma kocha i wspiera kulturę, więc zwróciliśmy się do niej z ofertą, która została zaakceptowana. Jest nam z tego powodu niezmiernie miło. Cieszę się, że mogę dziś z dumą powiedzieć: „Tak, SWISS KRONO jest mecenasem Lubuskiego Lata Kulturalnego” – mówi Katarzyna Truszkiewicz, właścicielka ośrodka wypoczynkowego TEMAR i prezes fundacji „BawMy”.

– SWISS KRONO bardzo mocno nas wsparło – dodaje Adam Bęczkowksi i kontynuuje:

– Żarska firma od wielu lat wspiera kulturę i sztukę oraz sport na naszych terenach. Bardzo chcieliśmy, aby tak duża, znana firma znalazła się również w gronie mecenasów naszego festiwalu. Dostaliśmy od SWISS KRONO pozytywną odpowiedź, co oczywiście bardzo nas ucieszyło. Dzięki pomocy tej firmy mogliśmy ruszyć do przygotowania imprezy pełną parą!

– Żarska firma chętnie wspiera inicjatywy społeczno-kulturowe i pomaga instytucjom publicznym, np. bibliotekom, którym nieodpłatnie przekazuje swoje produkty. Jest to naprawdę ogromna i znacząca pomoc – podkreśla Wojciech Brodziński, prezes fundacji „Jesień Życia”, która współorganizuje festiwalowe przedsięwzięcie.

– Gdy nastąpiło spotkanie z panią Katarzyną Wagner reprezentującą SWISS KRONO, bardzo się ucieszyłem, bo z góry wiedziałem, że firma zgodzi się na współpracę, że wspomoże naszą imprezę. Wspaniale, że SWISS KRONO dostrzega w naszych działaniach dobro, które chcemy przekazać ludziom. Bo przecież nasz festiwal organizujemy z myślą o ludziach, którzy pełni nadziei czekają na powiew radości i powrót do życia sprzed pandemii – dodaje Wojciech Brodziński.
– Od lat wspieramy działania na rzecz kultury i sztuki, wielokrotnie sami je też inicjujemy – mam tu na myśli nasze Koncerty Noworoczne – mówi Katarzyna Wagner, asystentka prezesa w firmie SWISS KRONO sp. z o.o i dodaje:

– Kiedy przedstawiciele fundacji „BawMy” opisali nam projekt, zaprezentowali zdjęcia i pokazali filmy z zeszłorocznej edycji festiwalu, nie mieliśmy wątpliwości, że chcemy do tego dołączyć. Po pierwsze, są to wydarzenia dla społeczności z naszego regionu, po drugie, występują znakomici, polscy artyści, a po trzecie, miejsce jest wyjątkowo piękne i klimatyczne. Liczymy też na to, że z możliwości spędzenia czasu w tak interesujący sposób skorzystają również i nasi pracownicy.

Festiwal zostanie z nami na dłużej

Zeszłoroczny festiwal odwiedziło aż 8,5 tys. osób. Wiemy już, że tegoroczna edycja imprezy przyciągnie znacznie szersze grono odbiorców.

– Marzymy o tym, aby scena w Dąbiu była punktem, do którego się wraca. Staramy się robić wszystko, aby to letnie wydarzenie wpisało się w kalendarz lubuskich imprez kulturowych już na stałe, aby festiwal był naszym produktem regionalnym, a równocześnie znanym w całym kraju – zaznacza Adam Bęczkowski i dodaje z uśmiechem:

– Serdecznie zapraszam mieszkańców Żar – szczególnie tych, którzy kochają sztukę, czekają na odmrożenie kultury–do wzięcia udziału w wyjątkowych wydarzeniach, które odbywać się będą w Dąbiu. Jestem pewien, że w tym cudownym miejscu naznaczonym radością – nad brzegiem czystego Jeziora Wielkiego – wszyscy będą świetnie się bawić. Oczywiście będziemy świętować festiwal w bezpieczny sposób – imprezy odbywać się będą na świeżym powietrzu, w odległościach, z zachowaniem reżimu sanitarnego – podkreśla pan Adam i kontynuuje:

– Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia kompleksu wypoczynkowego TEMAR nie tylko w ramach festiwalowego wydarzenia. Mamy bowiem piękne jezioro, piaszczystą plażę, wyśmienitą kuchnię i mnóstwo produktów dla dzieci (półkolonie, kolonie, działania animacyjne), czyli wszystko to, co gwarantuje udany wypoczynek niemal przez cały rok. Słowem, nasz ośrodek zawsze tętni życiem! Jest to naprawdę doskonałe miejsce do spędzenia czasu i zaznania relaksu na łonie przyrody. No, a tego lata można dodatkowo przeżyć świetną, duchową przygodę słuchając topowych muzyków! Zapraszamy!

Materiał oryginalny: Lubuskie Lato Kulturalne. Daj się porwać muzycznej przygodzie! - Gazeta Lubuska

Dodaj ogłoszenie