Marek Łazarz w klubie Czarnej Dywizji w Żaganiu. Wielka Ucieczka - fakty i mity

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
W czwartek 27 kwietnia 2023 w klubie Czarnej Dywizji przy ul. Żarskiej w Żaganiu z miłośnikami historii regionalnej spotkał się Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Opowiedział o Wielkiej Ucieczce, ale również o innych próbach wyrwania się na wolność jeńców. Odkłamał też wiele faktów, które wpisały się do zbiorowej świadomości.

Marka Łazarza na spotkanie w klubie miłośników historii regionu zaprosił major w stanie spoczynku Wiesław Chłopek, kustosz Izby Tradycji Czarnej Dywizji i redaktor historycznych Zeszytów Żagańskich. - Marek Łazarz jest dyrektorem żagańskiego muzeum od kilkunastu lat - zarekomendował spotkanie. - Pochodzi z Lubawki na granicy polsko-czeskiej, w powiecie kamiennogórskim. Do Żagania przyciągnęła go fascynacja serialem "Czterej pancerni i pies". Jest autorem książki "Czterej pancerni i pies. Przewodnik po serialu i okolicach". W 2020 roku otrzymał zaszczytny tytuł Żaganianina Roku 2019.
Tym razem Marek Łazarz bardzo ciekawie opowiedział o Wielkiej Ucieczce ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu i wielu nieznanych faktach z nią związanych.

Udana Ucieczka z Żagania

Marek Łazarz opowiedział o akcji "drewniany koń", czyli udanej, zakończonej powodzeniem ucieczki z obozu Luft 3. Wykonywanie podkopów, przygotowania były połączeniem sportu i terapii mającej przezwyciężyć bezczynność. Zwłaszcza że kara nie była odstraszająca: pochwyconemu zbiegowi, do czasu Wielkiej Ucieczki, groziło najwyżej 20 dni w karcerze, a traktowany był jak bohater, który nie złożył broni. Później, gdy wykonano wyroki śmierci na zbiegach, postanowiono zrezygnować z ucieczek.
- Akcja Drewniany koń to była jedyna udana ucieczka. Były przypadki, gdy jeńcom udawało wydostać poza druty i nawet pozostawać na wolności dłuższy czas, ale prędzej czy później trafiali w ręce Niemców - opowiedział dyrektor. - Trzech lotników alianckich: Olivier Philpot, Eric Williams i Richard Codner uzyskało zgodę istniejącego w obozie komitetu ucieczkowego. Przez ponad cztery miesiące kopali tunel pod drewnianym koniem do ćwiczeń. Pomagał im sztab ludzi; kompletowano dokumenty, cywilne ubrania i żywność.

Drewniany koń, jak koń trojański

Niemieckie dowództwo umożliwiło jeńcom ćwiczenia gimnastyczne na wolnym powietrzu. Wewnątrz konia do skoków były specjalne haczyki do podwieszania worków z piaskiem i klapa. Kopacz był przenoszony wraz z koniem, a po pracy maskował tunel. Jeńcom udało się uciec, dotrzeć do portu w Gdańsku i dalej do Sztokholmu i Wielkiej Brytanii. W 1941 roku z obozu uciekło ok. 25 jeńców, pod pozorem udania się do punktu odwszawienia odzieży.

Film Wielka Ucieczka bez nazwy Żagania

Najbardziej znany film o Wielkiej Ucieczce pomija nazwę Żagania. Natomiast jeśli chodzi o scenografię i obozowe plany, to rzetelnie pokazuje rzeczywistość. - W filmie jest scena, w którą trudno uwierzyć, obchodzenia 4 lipca w obozie z alkoholem - opowiadał M. Łazarz. - Natomiast jest to scena prawdziwa. Jeńcy pędzili alkohol, tsk zwaną "księżycówkę". Mieli suszone owoce z paczek, natomiast drożdże przemycali dla nich strażnicy.

Kolejne ciekawe spotkanie w klubie Czarnej Dywizji

W. Chłopek zapowiedział kolejne spotkanie w klubie na 24 maja 2023 o godz. 17.00. Tym razem gościem będzie Wanda Winczaruk, która opowie o ludziach "To oni tworzyli Żagań".
Będą też kolejne spotkania z Markiem Łazarzem.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie