Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca wstydu w Żaganiu! Straszy kolejna dziura w ziemi ze śmieciami, w samym centrum! Przedsiębiorca uważa, że nikomu nic do tego!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tam wygląda teren w centrum Żagania, przy Brackiej i Długiej. Prace archeologiczne zakończyły się już rok temu
Tam wygląda teren w centrum Żagania, przy Brackiej i Długiej. Prace archeologiczne zakończyły się już rok temu Małgorzata Trzcionkowska
Dziura w Rynku w Żaganiu z paskudnym, blaszanym płotem straszyła przez 9 lat. Na szczęście w końcu miasto ją zasypało i zrobiło skwer. Kolejne wykopy, w których gromadzą się śmieci, możemy oglądać kilkaset metrów dalej, na rogu ul. Długiej i Brackiej. Właściciel terenu zaznacza, że nie ma jeszcze projektu obiektu, który stanie w tym miejscu. A kiedy stanie? Nie wiadomo.

Dziura w ziemi, w samym centrum Żagania otoczona jest ażurowym ogrodzeniem. Nie ma na nim żadnych tabliczek, które informowałyby, co tam jest i kiedy teren przestanie straszyć. Widać za to coraz więcej śmieci, które trafiają do odsłoniętych dołów z fragmentami starych murów.

Miasto Żagań umywa ręce

- Jest to teren prywatny, czyli wszelkie informacje dotyczące inwestycji należy kierować do właściciela. Według naszej wiedzy trwa procedura wydania pozwolenia na budowę - wyjaśnia Agnieszka Zychla, rzeczniczka magistratu. Działkę sprzedano w 2018 roku P.W. Ireneusz Danieliszyn za kwotę 317 tysięcy złotych.
Mimo iż od sprzedaży upłynęło 5 lat, to teren wygląda właśnie tak, jak na zdjęciach.

Trwają formalności

Zapytaliśmy przedsiębiorcę, kiedy coś zrobi z dziurą przy ul. Brackiej i Długiej. Odpowiedział, że to jego teren prywatny i nikomu nic do tego. Zaznaczył również, że jeszcze nie ma projektu budynku, który ma tam powstać. Trwają formalności, a kiedy się zakończą? Nie wiadomo.

Co znaleziono w wykopach w Żaganiu?

Oktawian Wróblewski, szef pracowni archeologiczno-konserwatorskiej Relikt z Żagania opowiada, że prace archeologiczne zostały zakończone już rok temu. Zbadano piwnice i fragmenty murów pochodzące z okresu od średniowiecza, aż do XIX wieku. Były też obiekty ceramiczne, z których najstarsze pochodziły również ze średniowiecza. Trwa ich opracowanie i inwentaryzacja. - Po zakończeniu pracy zostaną przekazane do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu - wyjaśnia Oktawian Wróblewski. - Tam będzie można je oglądać.

Czytaj również na naszym portalu

Zobaczcie film o otwarciu pumptracka w Żaganiu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto