18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie kadrowej szachownicy

por. Joanna Nowakowska, chor. Krzysztof Gonera
chor. Krzysztof Gonera
Jak zaplanować ścieżki rozwoju służbowego w liczącym kilka tysięcy żołnierzy związku taktycznym, jak w dobie przemian strukturalnych wprowadzać skuteczne rozwiązania organizacyjno-etatowe wiedzą żołnierze i pracownicy wydziału personalnego G-1 dowództwa 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc).

W grudniu br. „Czarna Dywizja” została wyróżniona za najlepiej prowadzoną działalność kadrową w całych Wojskach Lądowych. Pamiątkową tablicę z podziękowaniami od dowódcy Wojsk Lądowych odebrał dowódca 11DKPanc generał brygady Janusz Adamczak. Co trzeba zrobić, aby być najlepszym organem prowadzącym działalność kadrową? - W tym fachu nie sposób funkcjonować bez sumienności, rzetelności i terminowości, zaś najważniejsza jest świadomość, że za rzędem cyfr kryją się kariery i ścieżki rozwoju żołnierzy wszystkich korpusów osobowych. Na tej szachownicy równorzędnie, z całą powagą traktuje się zarówno skoczka, wieżę, jak i króla - wyjaśnia podpułkownik Mieczysław Furmanowicz, szef wydziału G-1.

Wydział personalny jest bardzo ważnym wsparciem dla dowódcy dywizji, nie tylko w procesie decyzyjnym. Przede wszystkim rolą kadrowców jest pozyskiwanie odpowiednio wykwalifikowanych żołnierzy i pracowników, którzy swoimi umiejętnościami dowodzenia, czy wiedzą na stanowisku administracyjnym wzmacniają spójność i właściwe funkcjonowanie pododdziału, oddziału, czy wreszcie monolitu, jakim jest związek taktyczny.

Czym jest działalność kadrowa w wojsku i dlaczego jest tak istotna w codziennym funkcjonowaniu jednostki wojskowej w kilku słowach oddaje major Piotr Kaczmarek szef sekcji personalnej. - Symbolicznie ujmując, to misterna, niełatwa do ułożenia gra w puzzle. Istotne jest to, aby nie pozostał poza grą nawet jeden element, bo owa gra nie zostanie ukończona – zauważa major Kaczmarek.

Kadrowiec najczęściej kojarzony jest z funkcją typowo administracyjną, sprowadzającą się do planowania kariery zawodowej pracowników, kierowania na kursy specjalistyczne, opiniowania, udzielania urlopów i prowadzenia teczek akt personalnych. Jednak tym, co wyróżnia wojskowe komórki personalne od cywilnych działów HR (Human Resources) jest dział uzupełnień, który zajmuje się między innymi naliczaniem potrzeb mobilizacyjnych, planowaniem oraz realizacją pokojowego i mobilizacyjnego uzupełnienia stanów osobowych jednostek wojskowych. Oprócz sekcji uzupełnień w wydziale G-1 11DKPanc funkcjonuje sekcja personalna, która w głównej mierze realizuje zadania związane ze sprawami personalno-kadrowymi w dowództwie dywizji i w podległych jednostkach wojskowych.

Wydział G-1 „Czarnej Dywizji” koordynuje także przedsięwzięcia kadrowe w podległych 11DKPanc jednostkach wojskowych oraz nadzoruje proces powoływania do jednostek dywizji ochotników do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych.

Najtrudniejszym zadaniem, jakie wykonują kadrowcy dywizji jest jednak ocena sytuacji kadrowej, prowadzona rokrocznie w październiku. Efektem końcowym jest opasły tom dokumentów opisowych oraz zestawienia analityczne w postaci setek arkuszy kalkulacyjnych, stanowiących jednocześnie wskazówki do funkcjonowania w roku następnym.

Na wspólny sukces każdego dnia, jak i otrzymane wyróżnienie za działalność kadrową pracowało przez cały rok dziesięciu żołnierzy oraz sześciu pracowników wojska wydziału G-1. – W codziennej działalności kadrowej zarówno ja, jak i moi podwładni kierujemy się zasadą: realizuj tak każdą sprawę, jakby była to twoja własna - podsumowuje major Piotr Kaczmarek.

Rodzinna wigilia w dowództwie 11DKPanc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto