Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu ma 50 lat! To miejsce ważne dla całego świata! Co tam się działo?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu zostało otwarte 28 września 1971 roku
Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu zostało otwarte 28 września 1971 roku Małgorzata Trzcionkowska, archiwum muzeum, archiwum Grażyny Marciniak
W niedzielę 3 października 2021 w Muzeum Obozów Jenieckich obchodziliśmy jubileusz 50-lecia powstania placówki. W obchodach brały udział żony zmarłych, wieloletnich dyrektorów MOJ Wiesława Winczaruk (małżonka Jerzego Winczaruka) i Aleksandra Jakubiak (żona Jacka Jakubiaka). Była także córka Franciszka Waltera, pierwszego burmistrza Żagania, Grażyna Marciniak.
  • Muzeum w Żaganiu zostało uroczyście otwarte 28 września 1971 roku, jako Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu i oddział Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
  • Pomnik przed obiektem powstał 10 lat wcześniej.
  • Budowa trwała od 1967 roku.
  • Placówka powstała z inicjatywy Wojewódzkiego Obywatelskiego Komitetu Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Zarządu Okręgu ZBOWiD.
  • Budynek zaprojektowali mgr inż. Marian Wyczałkowski i mgr inż. Tadeusz Kmiecik.
  • Od 2009 roku placówka nosi nazwę Muzeum Obozów Jenieckich.

Franciszek Walter na archiwalnych zdjęciach

Jednym z honorowych gości podczas jubileuszu była Grażyna Marciniak, córka pierwszego burmistrza Żagania Franciszka Waltera - powstańca wielkopolskiego. Franciszek Walter brał udział w otwarciu muzeum 28 października 1971 roku. Widać go na zdjęciach w pięknym, powstańczym mundurze. Pani Grażyna przyniosła na uroczystość niepublikowane nigdzie zdjęcie ojca, podczas otwarcia placówki. Serdecznie dziękujemy jej za udostępnienie archiwalnej fotografii z podpisem "Otwarcie Muzeum Jeńców Wojennych Stalagu VIIIC Żagań, 28.09.1971. Delegacja z urną ziemią z obozów woj. zielonogórskiego".

50-lecie Muzeum w Żaganiu

Z okazji jubileuszu Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu przygotowało m.in. archiwalne zdjęcia z budowy i otwarcia placówki. "Świętym Graalem" pokazanym przez dyrektora Marka Łazarza były plany budowy baraków z lat 1939-1940/12 arkuszy / odnalezione nas śmietniku w Niemczech po śmierci inżyniera, który nadzorował budowę w Żaganiu. Po jego śmierci zostały wyrzucone przez firmę sprzątającą. W końcu trafiły do Polski, do MOJ. Podczas jubileuszu był tort i życzenia dla placówki i jej pracowników.
Muzeum tworzy załoga:

  • dyrektor Marek Łazarz
  • Mirosław Walczak
  • Teresa Rewaj
  • Sylwia Motyka

Wojsko nie zawiodło

Przed budynkiem Muzeum można było oglądać pokaz sprzętu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, stoisko Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, pojazdy historyczne, które woziły chętnych po terenie obozowym.
Na scenie zagrała orkiestra wojskowa Czarnej Dywizji, a po niej zaprezentowali się artyści z klubu wojskowego Czarnej Dywizji, chór Octava oraz wychowankowie Artura i Sandry Niezgody. Można było skosztować wspaniałych ciast, które przygotowała szkoła nr 4 oraz panie z KGW Dzietrzychowice.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news z uroczystości na żagańskim Stalagu

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto