Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu przechodzi na "zimowy czas pracy"! Warto zwiedzić również tereny poobozowe!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Warto zwiedzić tereny dawnego obozu w Żaganiu. Miejsce tunelu Harry
Warto zwiedzić tereny dawnego obozu w Żaganiu. Miejsce tunelu Harry Małgorzata Trzcionkowska
Muzeum przeszło na "zimowy czas pracy". Ale nawet jeśli MOJ będzie zamknięte, to można zwiedzić tereny poobozowe, z zaznaczonym tunelem Harry oraz miejsce operacji "Drewniany koń". Jeśli wybieracie się do Żagania i chcecie odwiedzić w czasie weekendu Muzeum Obozów Jenieckich, to pamiętajcie, że zmieniły się godziny otwarcia placówki.

Zobaczcie film o obchodach 80. rocznicy operacji "Drewniany koń" w Żaganiu

od 16 lat

Mauzoleum lotników alianckich za marketem "Mrówka"
Oprócz samego Muzeum Obozów Jenieckich przy ul. Lotników Alianckich 45 w Żaganiu warto odwiedzić cmentarz żołnierzy z czasów I wojny światowej oraz mauzoleum lotników alianckich, zamordowanych na rozkaz Hitlera, po Wielkiej Ucieczce ( w nocy z 24 na 25 marca 1944 r.). Aby tam dotrzeć, należy skręcić w lewo, za marketem Mrówka, jadąc w kierunku MOJ oraz Iłowej. Cmentarz wojskowy znajduje się po lewej stronie polnej drogi, natomiast mauzoleum po prawej stronie.
Żagański grobowiec lotników alianckich powstał latem 1944 roku. Przewieziono do niego 50 urn z prochami lotników alianckich, schwytanych przez gestapo po Wielkiej Ucieczce (w nocy z 24 na 25 marca 1944) i zamordowanych na specjalny rozkaz Hitlera. Po wojnie groby poddano ekshumacji i wydobyto urny, które zostały przeniesione na cmentarz Cytadela w Poznaniu. Mauzoleum w Żaganiu ma znaczenie symboliczne. Dbają o niego między innymi żołnierze brytyjscy, a także społecznicy.

Tunel Harry w lesie

– Zapraszamy do spacerów lub przejażdżek rowerem szlakiem Wielkiej Ucieczki – mówi Marek Łazarz, dyrektor MOJ. – Proponuję za start przyjąć teren przy baraku 104, przy ul. Lotników Alianckich. Tu można zostawić samochód na parkingu i wyruszyć na trasę. Można też przeczytać podstawowe informacje na tablicach.
Wystarczy zagłębić się las, minąć lądowisko dla śmigłowców, żeby ok. 200 metrów dalej zobaczyć pierwszy, obozowy punkt. To pozostałości po obozowym składzie opału, w sektorze amerykańskim. Ok. kilometra o muzeum jest kamień upamiętniający tunel Harry, a po drugiej stronie drogi symboliczna ścieżka przebiegu tunelu. To miejsce wskazali po latach byli jeńcy. – Ale fatyczny przebieg tunelu jest równoległy, ok. 1,5 metra dalej - uściśla M. Łazarz.
Jadąc lub idąc dalej drogą, mijamy tunel Harry po lewej stronie. Dalej czeka nas kolejne miejsce pamięci, poświęcone operacji "Drewniany koń". To jedyna, w 100 procentach udana ucieczka.
Kopiąc podkop pod drewnianym koniem do ćwiczeń, na wolność uciekło trzech lotników alianckich: Eric Williams, Richard Codner i Olivier Philpot. Jako osłona tunelu służył im drewniany koń do ćwiczeń, którego codziennie na dwór wynosiło czterech ludzi. W czasie gdy grupa ćwiczyła skoki, odbywało się drążenie tunelu pod koniem, za pomocą łyżek i misek.

Od listopada do marca w soboty oraz niedziele Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu pracuje w godz. 10.00-16.00. W poniedziałki placówka jest zamknięta.
Jeśli nie zdążycie odwiedzić żagańskiego muzeum w godzinach pracy lub chcecie wybrać się tam na przykład w poniedziałek, to równie dobry pomysł!, bo oprócz samej muzealnej ekspozycji, można zwiedzić ogromny, dobrze opisany teren.

Adres i namiary do Muzeum Obozów Jenieckich

ul. Lotników Alianckich 45
68-100 Żagań
tel. +48 68 478 49 94
mail: [email protected]

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto