Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nazwy ulic w Żaganiu! Zmieniały się na przestrzeni lat. Niektórzy ludzie trzy razy zmieniali adres, nie ruszając się z miejsca!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Plac Słowiański z budynkiem magistratu, u zbiegu z ulicą Gimnazjalną. Przed II wojną światową Ludwigplatz, aż ulica Gimnazjalna była również ulicą Gimnazjalną
Plac Słowiański z budynkiem magistratu, u zbiegu z ulicą Gimnazjalną. Przed II wojną światową Ludwigplatz, aż ulica Gimnazjalna była również ulicą Gimnazjalną Zbiory Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Gdy mój tato wprowadzał się do nowo wybudowanego bloku, nadano mu adres ul. Sobieskiego - opowiada Czytelnik z Żagania. - Gdzieś po roku nazwę ulicy zmieniono jednak na 1 Maja. A po latach ulicę przemianowano na Keplera. A więc będąc w tym samym mieszkaniu, tato aż trzy razy zmieniał adres! Zobacz galerię zdjęć z nazwami ulic oraz mapę miasta z 1927 roku. Przesuwaj zdjęcia strzałkami.

Od urodzenia mieszkam w Żaganiu. Najpierw przy ulicy Feliksa Dzierżyńskiego - krwawego kata i organizatora radzieckich służb bezpieczeństwa. Potem nie ruszając się z miejsca, zamieszkałam przy ul. Dworcowej, która wróciła do przedwojennej nazwy Bahnhofstrasse.
Jeśli chodzi o ulicę Keplera w Żaganiu, której mieszkaniec trzy razy zmieniał adres, nie ruszając się z miejsca, to przed II wojną światową nosiła ona nazwę Keplerstrasse, można więc powiedzieć, że powróciła do imienia swojego historycznego patrona.

Zmiany adresu w Żaganiu bez przeprowadzki

- Pierwsze nasze mieszkanie mieściło się przy placu Roli-Żymierskiego - opisuje pani Bożena. - Potem zmieniono nazwę na plac Janka Krasickiego, a następnie na Orląt Lwowskich. Obecnie mieszkam przy ul. Jarzębinowej, dawniej Pawła Findera.
- Hitlerplatz, plac Stalina, plac Słowiański - wylicza Wanda Winczaruk. - I jeszcze plac Ludwiga - dodają internauci. - Ulica Warszawska nazywała się Hohestrasse.
Włodzimierz Bochoń wskazuje, że dzisiejsza ulica Łużycka w Żaganiu nosiła nazwę Felbigerstrasse.
Całkiem niedawno ul. Mariana Buczka - komunistycznego działacza zmieniła się w ul. Lubuską, a Wincentego Pstrowskiego - przodownika pracy socjalistycznej w ul. Włókniarzy.
Za naszych czasów, ale kilkanaście lat wcześniej ulica Karola Świerczewskiego - genrała pułkownika Armii Czerwonej i generała Ludowego Wojska Polskiego zmieniła nazwę na Jana Pawła II, zaś przedwojenna Gardenstrasse z Armii Czerwonej zmieniła nazwę na Józefa Piłsudskiego.
Ulica Rosenbergów - amerykańskiego małżeństwa Ethel i Juliusa Rosenbergów, oskarżonych i skazanych na śmierć za szpiegostwo na rzecz ZSRR, zmieniła nazwę na Armii Krajowej.

Policja w Żaganiu na Wasilewskiej

Kiedyś żagańska milicja miała siedzibę przy ul. Wandy Wasilewskiej - polskiej i radzieckiej działaczki socjalistycznej i komunistycznej. Nazwa zmieniła się na Gimnazjalną. Dawna ulica komunistycznego działacza Marcelego Nowotki jest obecnie ul. Parkową.

Przedwojenne mapy Żagania

Sprawdziliśmy dawne nazwy ulic w Żaganiu na mapie miasta z 1927 roku. Sprawdźcie, jak nazywała się Wasza ulica.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film x-news "Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto