Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe pomniki Nike przed żagańskim pałacem! Czy znacie ich historię?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zobaczcie, jak cudownie wyglądają posągi Nike przed żagańskim pałacem!
Zobaczcie, jak cudownie wyglądają posągi Nike przed żagańskim pałacem! Marcin Brągoszewski
Niektórzy nazywają je "aniołami" przed żagańskim pałacem. Faktycznie są to pomniki symbolizujące zwycięstwo i pojednanie. Pamiętacie, jakie były ich wcześniejsze losy? Zobaczcie, jak pięknie wyglądają, otoczone cudownymi rabatami! A może potraficie opowiedzieć o nich więcej?

Pomniki Nike zostały ustawione przed pałacem w 1872 roku, po zakończeniu wojny francusko-pruskiej, jako symbol pojednania. Ich autorem był sławny, neoklasycystyczny rzeźbiarz Daniel Christian Rauch. Oba przetrwały II wojnę światową. W 1978 roku jedna z figur została zniszczona przez młodzież, bawiącą się na dyskotece w podziemiu pałacu. Świętej pamięci Adam Stawczyk, były dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury kazał zebrać szczątki. Okazało się, że w owych czasach nie można było jej złożyć i posklejać, ze względów technicznych. Przeleżały w magazynie kilkanaście lat, czekając na lepsze czasy.

Nike przed żagańskim pałacem

Roztrzaskana bogini stanęła na cokole ponownie dopiero w sierpniu 2001 roku, po trzyletnich pracach rekonstrukcyjnych, wykonanych przez Tomasza Filara.
Zanim zrekonstruowana rzeźba stanęła przed pałacem, przez 3 miesiące była przechowywana w pałacowym holu. Niestety, jak wspominał dyrektor A. Stawczk jakiś wandal z miejsca odłamał gałązkę oliwną, którą trzymała w ręku, a jej oczy pomalował na niebiesko. Konserwator ponownie musiał naprawiać wizerunek bogini.

Zobaczcie, jak pięknie dzisiaj wyglądają posągi Nike przed pałacem! Jeśli wiecie o nich więcej, to opowiedzcie!

Czytaj również na naszym portalu

Boginie zwycięstwa na cokołach

Powstały w 1874 roku z inicjatywy księcia żagańskiego Napoleona Ludwika de Talleyrand - opowiada regionalista Adam Raciborski. - W Archiwum Państwowym w Zielonej Górze zachował się szkic – projekt wykonania.
Wykonawcą była znana berlińska firma odlewnicza prowadzona przez Augusta Castnera, który otrzymał zlecenie od samego Króla Pruskiego.
Rzeźby te postawiono naprzeciw siebie, przy samym wejściu do rezydencji książęcej, a była to wyłącznie kompozycja artystyczna do planowanych zmian w ogrodzie parkowym.
Wzór bogini Wiktorii zaczerpnięty był ze wzoru berlińskiego rzeźbiarza Christiana Daniela Raucha. 17 czerwca 1874 roku odbyło się uroczyste ustawienie rzeźb z udziałem księcia Napoleona.
Dwa lata wcześniej w Żaganiu na Placu Nicejskim, (obecnie Plac Wolności z Pomnikiem Chrystusa Króla) czyli 25 czerwca 1872 roku, odsłonięto pomnik upamiętniający zwycięstwo Prus nad Austrią z 1866 roku. Zwieńczenie kolumny stanowiła rzeźba bogini Wiktorii, według wzoru wcześniej wspomnianego Christiana Daniela Raucha, co możemy zobaczyć na zdjęciu z początku XX wieku. Zapewne książę żagański mógł podziwiać w/w pomnik co stanowiło idee do realizacji kompozycji rzeźb Bogini Zwycięstwa przed Żagańskim Pałacem.
Przypuszczalnie pierwowzorem projektu pomników Wiktorii w parku były dwie rzeźby z 1857 roku, stojące przed oranżerią zamkową w Schwerin na terenie Meklemburgii Pomorza Przedniego.

Zobacz film x-news - remonty drożeją, coraz trudniej o fachowców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto