Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe wystawy w Żaganiu w języku polskim, angielskim i ukraińskim! W weekend warto wybrać się do Sali Tradycji Czarnej Dywizji

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Na bardzo ciekawe wystawy zaprasza kustosz Waldemar Kotula oraz Krzysztof Polusik
Na bardzo ciekawe wystawy zaprasza kustosz Waldemar Kotula oraz Krzysztof Polusik Malgorzata Trzcionkowska
W Sali Tradycji Czarnej Dywizji, przy Szosie Żarskiej są czynne nowe trzy wystawy. Ekspozycja jest otwarta dla wszystkich. Kustosz Waldemar Kotula serdecznie zaprasza do ich oglądania! - Nowe wystawy powstały z okazji święta Czarnej Dywizji i jubileuszu 10-lecia istnienia naszej Sali - zachęca kustosz.

Wystawa „Hetman” zostanie uroczyście otwarta w sobotę 11 września 2021 o godz. 19.00, ale już dzisiaj można ją oglądać na podświetlonych instalacjach, przed budynkiem Sali Tradycji Czarnej Dywizji. Jest ona poświęcona Stanisławowi Żółkiewskiemu, pradziadowi króla Jana III Sobieskiego, patrona 11 Lubuskiej Kawalerii Pancernej z Żagania. Zanim trafiła do pancernej stolicy Polski, była już prezentowana w Warszawie, Krakowie i Sandomierzu. Po ekspozycji w Żaganiu trafi do Lublina i do rodzinnej Żółkwi hetmana.
Oglądając kolejne plansze, widzowie poznają dzieciństwo, życie rodzinne i karierę polityczną jednego z najsłynniejszych polskich wodzów w historii.

Hetman bez skazy

O Stanisławie Żółkiewskim mówiono, że był rycerzem bez skazy i że jego odwagi wystarczyłoby dla kilku ludzi. Przed 400 laty brał udział w najważniejszych bataliach Rzeczypospolitej. Wojennemu kunsztowi i sprytowi hetmana zawdzięczamy, m.in. zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem w 1610 roku – mniej liczna husaria rozgromiła wtedy połączone siły moskiewsko-szwedzkie.

Wystawa interaktywna będzie czynna do 20 września 2021

Wystawa plenerowa poświęcona życiu i dokonaniom hetmana Stanisława Żółkiewskiego, której towarzyszy film animowany, w reżyserii Krzysztofa Czeczota, z narracją Danuty Stenki będzie dostępna dla zwiedzających do 20 września b.r. od wtorku do piątku od godz. 10.00 do 17.00 oraz w soboty i niedziele od 11.00 do 15.00
Twórcami wystawy jest zespół Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika. Wystawę sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Czytaj również na naszym portalu

Wystawa „230 lat Konstytucji 3 Maja”

Druga wystawa, poświęcona Konstytucji 3 Maja mieści się w korytarzu budynku Sali Tradycji Czarnej Dywizji.
Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie z okazji rocznicy przygotowały wystawę plenerową „Konstytucja 3 Maja”, która przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wystawa prezentowana była już w m.in. Wilnie, Kijowie i Warszawie.
Autorzy wybrali najbardziej charakterystyczne teksty kultury ilustrujące poszczególne zjawiska: dzieła malarskie i literackie, druki z epoki oraz fotografie.
Autorami scenariusza i koncepcji są: Wojciech Kalwat, prof. dr hab. Michał Kopczyński, Rafał Waszczuk, dr Robertas Jurgaitis.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 11 do 20 września b.r. w holu Sali Tradycji Czarnej Dywizji. Przez najbliższe dwa tygodnie, od wtorku do piątku w godz. 10.00-17.00 oraz w soboty i niedziele od 11.00 do 15.00.

Sala Króla Jana III Sobieskiego

W piątek 10 września 2021 nastąpi inauguracja nowej wystawy stałej w Sali Tradycji Czarnej Dywizji dedykowanej Królowi Janowi III Sobieskiemu, który patronuje już 28 lat 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Multimedialna ekspozycja prezentuje dokonania Króla, ze szczególnym podkreśleniem jego roli w Odsieczy Wiedeńskiej. Pokazuje również pielęgnowanie dziedzictwa Króla Jana III przez żołnierzy z Żagania i innych formacji pancernych Wojska Polskiego z 1 Polską Dywizją Pancerną na czele. Wśród zaprezentowanych artefaktów są między innymi pamiątki wykonane przez świętej pamięci generała Adama Rębacza, byłego dowódcę Czarnej Dywizji.

Źródło:
Waldemar Kotula
Kustosz Sali Tradycji Czarnej Dywizji i kurator prezentowanych wystaw czasowych

Zobacz film x-news - Czarna Dywzja szuka żołnierzy

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto