Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Talleyrandach, Bironie i żagańskim parku. Regionalista ze stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 12 lat
Historie NieZnane z Żagania, to filmy stworzone przez regionalistę Adama Raciborskiego i element badań historycznych, w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor podsumował rok prac badawczych, podczas spotkania ze słuchaczami w Żagańskim Pałacu Kultury.

Zobaczcie film na portalu You Tube

Adam Raciborski jest regionalistą, społecznikiem, przewodnikiem turystycznym i pasjonatem historii lokalnej. W latach 2008-2011 był inicjatorem wpisania zespołu poklasztornego przy pl. Klasztornym w Żaganiu na listę Pomników Historii RP.
Adam Raciborski jest bardzo zaangażowany w ochronę zabytków, między innymi w zbiórki na ratowanie kościoła św. Krzyża, w zespole szpitalnym przy ul. Żelaznej, a także w coroczne seminaria parkowe, polegające między innymi na porządkowaniu tak zwanego parku górnego.
Jest prezesem powstałego w 2007 roku Stowarzyszenia na Rzecz Dziedzictwa Książąt Żagańskich i Kurlandzkich, którego członkowie wspierają organizację festynu pn. "Parafialne Spotkania z Muzami przy kościele św. Krzyża" w parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem świętego Józefa w Żaganiu, na rzecz Mauzoleum Książąt Żagańskich.

Stypendium na badania historyczne

Adam Raciborski rok temu otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego badał historię miasta, parku, a także rodziny książęcej. Sprawdził wiele dokumentów nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W ramach stypendium powstały też filmy na You Tube, z cyklu "Historie NieZnane". Podczas spotkania w pałacu opowiadał między innymi o analogiach między żagańskim zespołem pałacowo-parkowym, a Sanssouci, należącym do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie, wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielkie tajemnice żagańskiego pałacu

Regionalista badał między innymi, gdzie znajdują się zbiory księcia Piotra Birona, który był bardzo majętnym człowiekiem i zapalonym kolekcjonerem dzieł sztuki. Można było zobaczyć między innymi obrazy, które niegdyś wisiały w żagańskim pałacu i podejrzewano, że zaginęły w zawierusze wojennej. Okazało się, że część z nich wypłynęła we Francji, gdzie znajdują się w różnych kolekcjach.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: O Talleyrandach, Bironie i żagańskim parku. Regionalista ze stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Gazeta Lubuska

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto