Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromna dotacja na dawny kościół ewangelicki w Szprotawie. Ruina zyska nowe funkcje!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ruiny kościoła w Szprotawie zostaną zabezpieczone
Ruiny kościoła w Szprotawie zostaną zabezpieczone Małgorzata Trzcionkowska
Dwa lata temu gmina Szprotawa została właścicielem rozsypujących się ruin poewangelickiego kościoła, który znajduje się w samym centrum miasta, przy ul. Sądowej. Samorząd nie postawi tam nowego kościoła, czy zamku, ale planuje, aby tam powstała tak zwana "bezpieczna ruina", dostępna dla mieszkańców i turystów.

Film LaserScanning POLSKA - ruiny kościoła ewangelickiego w Szprotawie

Malownicza ruina w Szprotawie

Kościół ewangelicki w Szprotawie był czynną świątynią do 1945 roku. W latach 60. XX wieku zawalił się dach z miedzianą kopułą wieży. Później zabytek już tylko niszczał.
W warownym zamku rezydowali książęta ze śląskiej linii Piastów. Pierwsze oblężenie przeszedł on w 1488 roku, gdy był oblegany przez siły króla węgierskiego Macieja Korwina. W 1642 roku na zamku uparcie broniła się załoga szwedzka, ulegając jednak ciężkim bombardowaniom i szturmom wojsk cesarskich. Wtedy twierdza poważnie ucierpiała. Obecnie z wyposażenia dawnego kościoła zachowały się jedynie małe fragmenty płyt epitafijnych z piaskowca.

Szprotawa walczyła o dofinansowanie

- Gmina stała się właścicielem ruin kościoła pw. Bożego Miłosierdzia dwa lata temu – przypomina burmistrz Mirosław Gąsik. - Usilnie o to zabiegaliśmy, chcąc ocalić ten unikatowy zabytek od całkowitego zniszczenia. Od razu podjęliśmy aktywne działania na rzecz pozyskania dofinansowania na rewitalizację tego obiektu. Przez wiele miesięcy prowadzone były badania archeologiczne, architektoniczne oraz konserwatorskie ruin. Przeprowadzona została również inwentaryzacja cyfrowa terenu w technologii 3D, która charakteryzuje się bardzo dokładnym pomiarem wykonywanym przez skaner laserowy. Działania te pozwoliły na sporządzenie kompletnej dokumentacji obejmującej m.in. projekty architektoniczne i konstrukcyjne. Nasza determinacja, aby szybko i sprawnie przygotować niezbędne dokumenty, zaowocowała przyznaniem nam 8 milionów złotych dofinansowania ze środków państwowego funduszu celowego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Będzie wieża widokowa

- Trud się opłacił, bo dzięki otrzymanemu wsparciu, już wkrótce przeprowadzone zostaną prace oszacowane na kwotę 8,9 mln zł. W ich efekcie zrewitalizowany zostanie obiekt, który będzie tak zwaną bezpieczną ruiną - dodaje burmistrz. - Miejsce będzie można wykorzystywać na cele kulturalne i ekumeniczne, koncerty, śluby, msze. W zamkowej bastei urządzimy małą kaplicę, by uszanować sakralny charakter budowli. Wieża będzie miała charakter punktu widokowego.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto