Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Henrykowie koło Szprotawy. Znacie to miejsce? Koniecznie wybierzcie się tam w weekend!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Google Maps, Pałaac Henryków, Witold Gidel
Czy znacie Pałac Henryków koło Szprotawy? To piękne miejsce z ciekawą historią. Warto tam się wybrać w weekend, nawet na rowerach. Tym bardziej że odległość od Żagania to zaledwie 20 km. Zobaczcie zdjęcia galerii, przesuwajcie je strzałkami. Przeczytajcie tekst poniżej.

Pierwsze zapiski o pałacu pochodzą z 1650 roku, kiedy to baptysta Johannes Gazani - wiedeński kupiec był posiadaczem dworu wraz z przyległymi do niego dobrami.
W 1701 roku wszystkie posiadłości nabył Johannes Tobias baron von Knobelsdorf, właściciel kilku wsi i innych posiadłości.
Rok później starosta królewski Caspar Adolf von Knobelsdorf będący właścicielem Henrykowa i Dzikowic, zdecydował o przebudowie zacisznego dworku wiejskiego w duży obszerny dwór. Wybudowano też wtedy oficynę - w 1801 r- jako dodatkowe pomieszczenia mieszkalne dla rządcy i służby.
Dalszą rozbudową pałacu jak również budową zabudowań folwarczno-gospodarczych zajął się w 1826 roku urzędowy radca królewski Christian Friedrich von Neumann, który odziedziczył dobra pałacowe, będąc właścicielem już takich posiadłości ziemskich jak Dziwiszów, Lutnia, Puszczykowo, Stara Wieś, Dobra nad Kwisą, Bory Górne, Środkowe i Wielkie oraz Wiechlice.
Do 1842 roku powstały wszystkie zabudowania folwarczne w ilości 5 olbrzymich stodół zamykając prostokąt budowli pałacowych. Pałac wraz z dobrami pozostawał w posiadaniu rodziny von Neumann od 1820 do 1945 roku, która gościła u siebie przez pewien okres w czasie zawieruchy wojennej część rodziny Potockich, którzy zajmowali znakomitsze komnaty pałacowe.
Podczas wojen napoleońskich gościł tu jeden z generałów armii napoleońskiej, a podczas pierwszej wojny światowej w pałacu przebywali wysocy oficerowie armii pruskiej.

Z pałacu w Henrykowie PGR

Po II wojnie światowej w pałacu zaczął działać PGR, od którego nieruchomość wykupił prywatny przedsiębiorca z Belgii – rodzina Sampers, która wydzieliła zabudowania pałacowe i folwarczne wraz z parkiem.
Poprzedni właściciele sprzedali trochę ponad 6 ha kolejnej prywatnej osobie – rodzinie Cudowskich, która przeprowadziła remont pałacu, przystosowując go na potrzeby działalności turystycznej. Od 2020 roku pałac jest własnością obecnych właścicieli.

Cudowne wnętrza i otoczenie pałacu

W parku rośnie dąb Henryk, mający w obwodzie 635 cm. Dzisiejszy pałac zachwyca nie tylko architekturą zewnętrzną, lecz także wystrojem wnętrz, meblami i kolekcją obrazów. Mieści się w nim hotel i restauracja.

Jak dojechać do pałacu w Henrykowie

Z Żagania na Szprotawę, krajową 12, następnie ul. Henrykowską, aż d pałacu.

Zobacz położenie pałacu na mapie Google

Źródło:
Pałac Henryków

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto