Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Dinozaurów w Szprotawie z mamucią mamą i dzieckiem! Sprawdźcie, jakie imiona nadały im dzieciaki!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Park Dinozaurów wzbogacił się o dwie nowe figury. To mamuty - mama i synek, którym dzieci nadały imiona Ela i Maniek. Są urocze, sami zobaczcie, jak wspaniale dzieci się przy tym bawiły! Czy wiecie, że Paleopark w Szprotawie nie powstał przypadkiem? Jego historia sięga do czasów znakomitego, szprotawskiego botanika Heinricha Goepperta (1800-1885), gdy w Witkowie, wsi w gminie Szprotawa odkryto szczątki mamutów i innych, prehistorycznych zwierząt. Zobaczcie zdjęcia w galerii i film. Przesuwajcie fotki strzałkami.

Prehistoryczne znalezisko w Witkowie

- Heinrich Goeppert trafił w okolice Witkowa, gdzie zainteresowało go wyrobisko w ziemi - opowiada Maciej Boryna, historyk i regionalista. - Odkrył w nim warstwy przepełnione skamieniałymi muszlami i innymi organizmami. To jedyne tego typu odkrycie w naszym regionie. Ale na tym się nie skończyło. Eksplorując głębiej, dokopał się do kości prehistorycznych zwierząt! Wedle ówczesnej wiedzy przyporządkowano je mamutom włochatym i olbrzymich rozmiarów przodkom dzisiejszych wołów. Co ciekawe, na pewnym polu pod Witkowem nadal można natknąć się na skamieniałe fragmenty bliżej nieznanych zwierząt. Ostatnie lata swego życia Goeppert przepracował jako dyrektor ogrodu botanicznego we Wrocławiu. Wdzięczni szprotawianie odsłonili mu pomnik i w hołdzie wybitnemu naukowcowi założyli wokół miasta park – a w zasadzie coś w rodzaju małego ogrodu botanicznego ze specjalnie sprowadzanymi okazami roślin, którego pozostałości zachowały się do dziś.

Szprotawski Paleopark

Szprotawski Paleopark powstał w 2020 roku, w parku przy ul. Niepodległości, naprzeciwko parkingu przy sklepie Netto. To przedsięwzięcie w ramach współpracy z zaprzyjaźnionym Sprembergiem, dzięki wsparciu Unii Europejskiej. W ramach projektu powstała ścieżka ekologiczna, a w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Szprotawie została wyremontowana i w pełni wyposażona sala przyrodniczo-ekologiczna.

Sympatyczne mamuty w Szprotawie

W ciągu trzech lat istnienia Park Dinozaurów zyskuje co jakiś czas nowe eksponaty. Można w nim zobaczyć na przykład naturalnej wielkości tyranozaura Rexa, czy górującego nad parkiem diplodoka o łabędziej szyi.
W poniedziałek 30 października 2023 w Paleoparku uroczyście przyjęto do "grona mieszkańców" dwa nowe eksponaty: mamę mamuta i dziecko mamuta. Dzieci z klasy I C Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie nadały im imiona: Ela i Maniek, bohaterów familijnego filmu "Epoka Lodowcowa". Była świetna zabawa, gofry pani Beatki i prezenty od burmistrza Mirosława Gąsika. Imprezę poprowadziła Monika Jóźwik ze Szprotawskiego Domu Kultury.

Będzie jaskiniowy człowiek i kolejne dinozaury!

Park wzbogacił się nie tylko w mamuty, ale również w nową toaletę. - To bardzo popularne miejsce, w którym rodzice i dzieci chętnie spędzają czas - wyjaśnia burmistrz Mirosław Gąsik. - Stąd konieczność wybudowania toalety.
Burmistrz zaznacza, że w parku będą też nowe postaci. Powstanie między innymi nowa brama z kamieniem i wodospadem, a będzie jej pilnował człowiek jaskiniowy.
Ile kosztuje jeden eksponat w parku? Mamucia mama wraz synkiem to wydatek ok. 100 tys. zł.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto