Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Dworski w Iłowej to wymarzone miejsce na walentynkową randkę! Można sobie wyznać uczucia na mostu miłości!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Park Dworski w Iłowej to wymarzone miejsce na randkę, a szczególnie mostek miłości
Park Dworski w Iłowej to wymarzone miejsce na randkę, a szczególnie mostek miłości Małgorzata Trzcionkowska
Park Dworski w Iłowej, zrewitalizowany dzięki funduszom Unii Europejskiej, jest piękny o każdej porze roku! Park zachwyca szczególnie wiosną. Koniecznie trzeba się tam wybrać w walentynki!

Park Dworski w Iłowej ma 12,5 ha, zachwyca przepiękny pałac, w którym swoją siedzibę ma Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Obok niego oczy cieszy ogród różany, dalej pierwszy w Europie ogród japoński, założony przez hrabiego Fryderyka von Hochberga Fürstensteina. W ogrodzie chińskim można zobaczyć bramy księżycowe, a idąc dalej, dochodzimy do Mostku Miłości, w stylu chińskiej pagody. Pałac w Iłowej powstał w XVII wieku, w miejscu dawnej obronnej warowni, ale dopiero w XX wieku zyskał obecny kształt.

Ogrody świata w Iłowej

Hrabia Fritz von Hochberg, pan w Iłowej był wielkim ekscentrykiem, ale też pasjonatem i człowiekiem bardzo dobrze wykształconym. Znał kilkanaście języków, w tym japoński i chiński. Był ambasadorem Niemiec na dworze cesarza Japonii. Swoje wrażenia po pobycie w Osace przeniósł do swojego pałacu w Iłowej, tworząc ogrody: francuski - różany, japoński, angielski i chiński.

Hrabia z Iłowej krewnym księżnej Daisy z zamku Książ

Hrabia Friedrich Maximilian von Hochberg zu Fürstenstein był szwagrem księżnej Daisy von Pless, z zamku Książ. Księżna - jedna z najpiękniejszych kobiet Europy, pisała pamiętniki, z których wynika, że bardzo lubiła hrabiego Fritza, z wzajemnością. Bywała często w Iłowej, a szwagier bywał na Zamku Książ.

Czytaj również na naszym portalu

Cmentarz dla psów i niewierna małżonka

Ekscentryczny hrabia kochał psy i konie. Wybudował nawet podziemne przejście, którym podczas deszczu mógł przejść do psiarni, stajni i innych pomieszczeń. Jego ulubionym pieskiem była suczka Dolly, która została pochowana na cmentarzyku dla psów. Tuż obok cmentarzyka był areszt, w którym została zamknięta niewierna małżonka hrabiego. Kobieta przez okno mogła czytać epitafium na psim nagrobku, mówiące o wierności.

Parkowy cmentarz dla koni

Na terenie posiadłości był również cmentarz dla koni, ale nie ma dokładnie wskazanego miejsca, jak to było z miejscem pochówku ukochanych psiaków hrabiego. Podczas prac w parku znajdowano zakopane połówki tabliczek opisujących rumaki. Pół trafiało do grobu, pół do agencji ubezpieczeniowej. Konie należące do arystokratów były bardzo cenne.

Park otwarty dla wszystkich

Park należy do gminy i dzięki pozyskaniu pieniędzy z zewnątrz udało się go zrewitalizować.
Hrabia Hochberg udostępniał swój park i zbiory muzealne w pałacu mieszkańcom miasta, którzy mogli je zwiedzać bezpłatnie, dwa dni w tygodniu. Jednak gdy ktoś nie zachowywał się odpowiednio, nie był więcej wpuszczany. Dzisiaj park jest otwarty dla wszystkich i koniecznie trzeba go zwiedzić.

Zobacz film Tomasza Bratkowskiego na portalu You Tube o pięknym parku w Iłowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto