Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięknie śpiewają i grają! Soliści Zespołu Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy z laurami 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Redakcja
Zespół Górali Czadeckich „Watra” założony został w 1969 roku przez reemigrantów z Bukowiny (wieś Dunawiec), którzy osiedlili się w miejscowości Brzeźnica w powiecie żagańskim.
Zespół Górali Czadeckich „Watra” założony został w 1969 roku przez reemigrantów z Bukowiny (wieś Dunawiec), którzy osiedlili się w miejscowości Brzeźnica w powiecie żagańskim. ALEKSANDER GĄSECKI
Tegoroczna 51. edycja Festiwal Folkloru Górali Polskich przez pandemię odbyła się w wersji online. To nie przeszkodziło jurorom w docenieniu Zespołu Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy.

51. Festiwal Folkloru Górali Polskich odbył się w ramach 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej – Trwajmy w tradycji. Jury od 25 lipca do 2 sierpnia 2020 r. wysłuchało i obejrzało w internecie 148 prezentacji muzyki ludowej, w tym: 21 kapel, 61 grup śpiewaczych, 13 mistrzów instrumentalistów z uczniami, 5 mistrzów śpiewaków z uczniami, 24 solistów śpiewaków, 18 solistów instrumentalistów, 6 solistów multiinstrumentalistów.

Soliści Watry z laurami Festiwalu Folkloru Górali Polskich

W werdykcie znaleźli się soliści Zespołu Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy w powiecie Żagańskim. W kategorii soliści śpiewacy zaprezentowała się Anna Chabiniak, która zdobyła drugie miejsce. Natomiast wyróżnienie, w kategorii solista instrumentalista, otrzymał Hieronim Jurasik, który wykonał trzy utwory na cymbałach.

Watra tańczy, gra i śpiewa od 1969 roku

Zespół Górali Czadeckich „Watra” założony został w 1969 roku przez reemigrantów z Bukowiny (wieś Dunawiec), którzy osiedlili się w miejscowości Brzeźnica. Obecnie zespół liczy około 60 członków, którzy występują w jednej z trzech grup: dziecięcej, młodzieżowej i dla osób dorosłych. Zespół wykonuje repertuar górali czadeckich, zajmuje się również gromadzeniem pieśni weselnych, patriotycznych, żołnierskich, kładąc silny nacisk na pielęgnowanie i przekazywanie bukowińskiego dziedzictwa kulturowego. Zespół pod kierownictwem Jadwigi Pareckiej występował na wielu przeglądach i festiwalach - jest laureatem wielu nagród ( m.in. Oskara Kolberga i Srebrnej Ciupagi) – źródło: profil Watry na FB.

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli. Odsłonięcie tablicy poświęconej przybyszom z Bukowiny

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto