Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy "misjonarze". Zobaczcie wystawę w Żagańskim Pałacu Kultury

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Warto zobaczyć wystawę w Żagańskim Pałacu Kultury, z misji, w których uczestniczyli żagańscy pancerniacy
Warto zobaczyć wystawę w Żagańskim Pałacu Kultury, z misji, w których uczestniczyli żagańscy pancerniacy Andrzej Miernicki, żagańscy "misjonarze"
Od zakończenia II wojny światowej ponad 120 tys. żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego wzięło udział w 92 operacjach pokojowych i misjach stabilizacyjnych prowadzonych na terytoriach 39 państw. Wśród nich znaczną siłę stanowili pancerniacy z "Czarnej Dywizji" w Żaganiu. Ich zdjęcia można oglądać na wystawie w pałacu.

Polska przez wiele lat znajdowała się w czołówce państw dostarczających personelu operacji pokojowych ONZ. Przez pewien czas, od lipca 1997 roku, zajmowała nawet pierwsze miejsce (ponad 1100 żołnierzy). Polscy żołnierze brali udział w misjach pod flagą ONZ w Egipcie, Etiopi, Republice Czadu, Libanie, Pakistanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Afganistanie, Syrii, Chorwacji i Macedonii. Pod egidą NATO służyli w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Afganistanie, Iraku, Turcji, Albanii, Grecji, Pakistanie, Macedonii i Chorwacji, Łotwie.

Żagańscy pancerniacy na misjach

W misjach wzięło udział kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Żagańscy pancerniacy wnosili i wnoszą trwały wkład w umacnianie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Profesjonalizm, patriotyzm, odpowiedzialność, honor i poświęcenie zawsze było na pierwszym miejscu podczas wykonywania zadań mandatowych.

Major był pierwszy

Pierwszym żołnierzem skierowany do służby poza granicami kraju (Międzynarodowa Komisja Kontroli i Nadzoru (ICSC) w Indochinach) był śp. mjr Mieczysław Karczewski z batalionu zaopatrzenia. Niektórzy zapłacili za to najwyższą cenę – swoje życie. Pierwszym poległym żołnierzem był żołnierz 11. Batalionu Remontowego śp. kpr. Józef Stępniak. W sumie straty 11. Dywizji to: (6 Afganistan, 1 Egipt, 1 Łotwa), innych (ponad 220) poszkodowanych i rannych. Pamięć o nich pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Trzeba ich upamiętnić

Pomysłodawcą wystawy jest Andrzej Miernicki, zaś wykonało koło nr 10 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, przy udziale Skarletty Prejc z działu kulturalno-artystycznego Żagańskiego Pałacu Kultury. Materiały z misji dostarczyli: Wojciech Ziółkowski, Andrzej Stępniak, Lech Karczewski, Andrzej Miernicki, Wiesław Adamski, Stanisław Marczyński, Krzysztof Cękała, Tomasz Matczak, Stanisław Sujka, Edward Putyrski, Stanisław Kowalski, Henryk Skrzypkowiak, Jacek Wojtysiak i Marcin Miernicki. Otwarcia wystawy dokonał prezes koła Wojciech Ziółkowski w obecności ppłk. Zdzisława Kubisztala - dowódcy 11. Batalionu Remontowego, który przybył w towarzystwie rodziny śp. kpt. Józefa Stępniaka oraz zastępcy burmistrza pana Sebastiana Kuleszy.

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto