Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pstrąże, czyli polski Czarnobyl! Tutaj stacjonowała Armia Radziecka! Ruiny Strachowa wciąż można znaleźć w lesie

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Kiedyś na wojskowym osiedlu w Pstrążu było osiem bloków, przedszkole, szkoła, kawiarnia o nazwie Bajka, kotłownia, plac zabaw i boisko. W pobliskim kompleksie koszarowym był między innymi areszt, punkty kontrolne, stadion, basen, klub garnizonowy dla oficerów, sklepy, magazyny, biblioteka, poczta, ośrodek zdrowia, dwa place defilad i hotel. Była też bocznica kolejowa z rampą. Mimo iż miasto było zamknięte, to kwitł handel z Polakami, tak samo jak w Legnicy, Świętoszowie, czy też w Żaganiu, przy ul. Armii Czerwonej.
Kiedyś na wojskowym osiedlu w Pstrążu było osiem bloków, przedszkole, szkoła, kawiarnia o nazwie Bajka, kotłownia, plac zabaw i boisko. W pobliskim kompleksie koszarowym był między innymi areszt, punkty kontrolne, stadion, basen, klub garnizonowy dla oficerów, sklepy, magazyny, biblioteka, poczta, ośrodek zdrowia, dwa place defilad i hotel. Była też bocznica kolejowa z rampą. Mimo iż miasto było zamknięte, to kwitł handel z Polakami, tak samo jak w Legnicy, Świętoszowie, czy też w Żaganiu, przy ul. Armii Czerwonej. Małgorzata Trzcionkowska i Jakub Pikulik
Poradzieckie, opuszczone miasteczko na granicy województwa dolnośląskiego i lubuskiego dzisiaj jest już wspomnieniem, chociaż wciąż można znaleźć jego pozostałości. Zobaczcie miejsca, które mogły stanowić doskonały plener do horroru lub filmu wojennego, mimo iż od II wojny światowej upłynęło kilkadziesiąt lat.
  • Kilka lat temu Pstrąże, nazywane również Strachowem stanowiło cel wypraw eksploratorów, miłośników tajemnic, a także wandali i złomiarzy.
  • W 2016 roku wojsko zdecydowało o zrównaniu z ziemią poradzieckich bloków, ponieważ zaczęły stanowić poważne zagrożenie dla krążących tam ludzi. Na zdjęciach zobaczycie, jak wyglądało w 2016 roku.
  • W grudniu 2019 r. do Strachowa zapuścił się eksplorator Paul Scald. Wszystko wskazuje na to, że w Pstrążu znowu zacznie tętnić życie. Jednak na uliczkach nie będzie już żołnierzy radzieckich, a amerykańscy.

Zobaczcie, jak lipcu 2021 wygląda zapomniane miasteczko, na portalu Pstrąże - Strachów

Ostatnie chwile Strachowa

Na wyprawę do Pstrąża wybrałam się w 2016 roku, żeby zobaczyć ostatnie chwile legendarnego miasteczka. Odległość z Żagania to trochę ponad 30 km. Trasa wiedzie przez Szprotawę, a sama miejscowość położona była głęboko w lesie, kilka kilometrów od Leszna Górnego. Kiedyś to była kilkusetletnia osada, później niemieckie miasto, które po wielkim pożarze zostało przebudowane na potrzeby wojska.

Zobacz film Urbex z Pstrąża by Paul Scald

Broń jądrowa w Strachowie

W 1945 roku zajęli je Rosjanie i odizolowali od otoczenia. Sprzyjało położenie w lesie i wysadzenie mostu na Bobrze. Według historyków stacjonowały w nim radzieckie siły pierwszego uderzenia Armii Radzieckiej: 8 Orszański pułk czołgów gwardii, 76 Orszański pułk czołgów, 144 pułk zmechanizowany, 255 Wołgogradzko-Korsuński pułk zmechanizowany.

W Strachowie znajdował się skład ładunków jądrowych - stąd mowa o polskim Czarnobylu.

Ruiny Pstrąża-Strachowa

Poligon ćwiczebny wśród ulic

W 1992 po wyjściu wojsk radzieckich teren przejęła Polska. W 1995 roku trafił we władanie naszej armii i był wykorzystywany do ćwiczeń.
Przyjechałam do Pstrąża latem 2016 r. Przy wjeździe niesamowite wrażenie robiło opuszczone blokowisko, straszące martwymi, powybijanymi oknami. Najpierw słychać było ciszę i świerszcze, ale po chwili można było zobaczyć całkiem sporą grupę innych eksploratorów.
Pod nogami chrzęścił gruz, a także łuski pozostałe po ćwiczeniach wojskowych, rozgrywanych między blokami oraz w ich wnętrzach. W pustych mieszkaniach widać było jeszcze malunki na ścianach, a także graffiti pozostawione przez łowców przygód. Na podłogach potłuczone naczynia, czy ulotki informujące o różnych zakazach, napisane cyrylicą.

W dawnym przedszkolu, do którego uczęszczały dzieci żołnierzy niesamowite wrażenie robiły wesołe rysunki, zderzone z wyglądem ruin.

Widać też było polskie tablice, informujące o zagrożeniu.
Nie przejmowała się nimi grupa ludzi, która na linach zjeżdżała z dachu bloku. W innym miejscu widać było ludzi fotografujących teren z drona. - Trzeba to koniecznie udokumentować teren, zanim przestanie istnieć - powiedział mi jeden z eksploratorów.

Miasto tętniło ukrytym życiem

Kiedyś na wojskowym osiedlu było osiem bloków, przedszkole, szkoła, kawiarnia o nazwie Bajka, kotłownia, plac zabaw i boisko. W pobliskim kompleksie koszarowym był między innymi areszt, punkty kontrolne, stadion, basen, klub garnizonowy dla oficerów, sklepy, magazyny, biblioteka, poczta, ośrodek zdrowia, dwa place defilad i hotel. Była też bocznica kolejowa z rampą. Mimo iż miasto było zamknięte, to kwitł handel z Polakami, tak samo jak w Legnicy, Świętoszowie, czy też w Żaganiu, przy ul. Armii Czerwonej.

Mieszkańcy Pstrąża są wśród nas

Plotki głoszą, że po opuszczeniu Strachowa przez Armię Radziecką nie wszyscy żołnierze wyjechali. Część osiedliła się w dolnośląskich i lubuskich miasteczkach. Są lekarzami, taksówkarzami, itp. Wtopili się w lokalne społeczności i niechętnie wspominają przeszłość związanej ze Strachowem.

Zobacz również:

Przegrzanie i częściowe stopienie rdzenia reaktora spowodowało wybuch wodoru. Doszło do tego w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego testu bezpieczeństwa systemu chłodzenia reaktora, co spowodowało jego przegrzanie. Została rozerwana obudowa reaktora i budynek, w którym się mieścił. Katastrofa w Czarnobylu wywarła ogromny wpływ na wielu ludzi. Trudno jednak sobie wyobrazić, co przeżyły setki tysięcy tych, którzy mieszkali tak blisko i zostali ewakuowani.

33. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Martwy obraz opustosza...

Zobacz film o Pstrążu Bladi Urbex z 2019 roku

Zobacz też

Zobacz film Ruptly/x-news "Rozkaz Ojczyzny wykonany!". Radzieccy kombatanci świętują 30. rocznicę wycofania wojsk ZSRR z Afganistanu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto