Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Questy w szkole w Iłowej, gra terenowa dla odkrywców! Co to za ciekawe przedsięwzięcie?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Tajemnicze poszukiwania w Iłowej
Tajemnicze poszukiwania w Iłowej Szkoła w Iłowej
Questy w Iłowej to gra terenowa – edukacja regionalna i zabawa dla każdego. Trzeba odkryć wiele ciekawych zagadek, żeby znaleźć "skarb". To bardzo ciekawe przedsięwzięcie w Szkole Podstawowej w Iłowej, ale podobne gry rozgrywane są w całej Polsce.
od 16 lat
  • W którym roku do Iłowej (dawniej Halbau) przybył Wilhelm Winkler i jakie zasługi miała dla miasta jego rodzina?
  • Co produkowano w hucie szkła?
  • Z czego słyną ogrody parku dworskiego?
  • Gdzie znajdowało się obserwatorium hrabiego Fryderyka?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć, przemierzając Iłowę z kartami gry edukacyjnej. - Questy, bo o nich tu mowa, to taka nowoczesna forma podchodów - wyjaśnia Beata Laskowska-Trzeciak, dyrektor SP im. Lotników Alianckich w Iłowej. - Przemierzając trasę według wskazówek, dociera się do skarbu. Iłowskie questy zwracają uwagę na historyczne i przyrodnicze walory miasta i są narzędziem wspierającym edukację regionalną. Tekst, na którym opiera się gra, jest wierszowany, dzięki czemu łatwiej się go czyta i zapada w pamięć. Uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka "skarb" – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy.

Iłowa w programie edukacyjnym

Quest to z języka angielskiego zadanie, zagadka. Program Questy – Wyprawy Odkrywców jest znany w Polsce od kilkunastu lat, ale Iłowa przystąpiła do niego jako pierwsza i jedyna w powiecie żagańskim, dzięki czemu znalazła się w bazie ponad 800. innych gier edukacyjnych, dostępnych w kraju.

Ciekawy program, realizowany w całej Polsce

Osoby, które zwiedzają różne miejscowości z questami, często powtarzają, że gdyby nie quest, to nigdy nie dotarliby do niezwykłych miejsc naszego kraju, nie doświadczyliby spotkań z ciekawymi ludźmi i nie poznali wielu wspaniałych historii. A sami mieszkańcy miejscowości, w których jest quest, zauważają rzeczy, obok których codziennie przechodzili. Docierają do miejsc, o których nie mieli pojęcia i zaczynają doceniać piękno swojej „małej ojczyzny”.
Nauka przez zabawę jest niezwykle efektywna, a questy niewątpliwie uczą. Spotkać w nich można elementy historii, geografii, przyrody, informatyki, matematyki czy języka polskiego. Uczniowie w Szkole Podstawowej im. Lotników Alianckich, mogą otrzymać oceny za zdobywanie wiedzy z wykorzystaniem gier edukacyjnych. "Questujesz – szóstę zyskujesz" – takim hasłem nauczyciele zachęcają do zdobywania wiadomości i odkrywania skarbów.

Co się dzieje po znalezieniu "skarbu"?

Po znalezieniu skarbu uczestnik otrzymuje pamiątkową pieczątkę na karcie gry i wpisuje się do księgi pamiątkowej. Później należy wszystko dyskretnie odłożyć na miejsce i zamknąć skarb tak, aby kolejni odkrywcy również mogli cieszyć się jego znalezieniem. Niektórzy questowicze zostawiają drobne upominki, np. przypinkę, magnes, zabawkę, kamyczek. Taką niespodziankę można zabrać ze sobą, pod warunkiem że również zostawi się coś w zamian.
Karty gry terenowej i ulotki questowe - "W poszukiwaniu skarbów Iłowej", "Spacer z Winklerem po Iłowej" są dostępne w Bibliotece Kultury i Urzędzie Miasta. Możne je również samodzielnie wydrukować, korzystając ze strony https://questy.org.pl lub skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej "Questy – Wyprawy Odkrywców" na smartfony.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto