Rachunki za prąd w Żaganiu i okolicach ostro w górę! URE informuje o podwyżkach najwyższych od 8 lat!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Ceny prądu ostro poszły w górę. Niestety, taniej już nie będzie, a wraz z nimi pójdą w górę ceny towarów i usług... Małgorzata Trzcionkowska, Pixabay
Urząd Regulacji Energii podaje, że średnia cena energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym w 2020 roku była najwyższa od ośmiu lat. Według URE średnia cena energii elektrycznej wyniosła 0,5374 zł netto/kWh. W 2019 roku wyniosła 0,4862 zł netto/KWh.

Nasi Czytelnicy zauważyli znacznie wyższe rachunki w marcu 2021. - Do tej pory płaciłam 107 zł, teraz aż 230! - wylicza Czytelniczka. Ludzie dziwią się i mówią, że używają energii tak, jak do tej pory. Mają te same sprzęty, energooszczędne żarówki, itp.
- U mnie rachunek wzrósł ze 100 zł aż do 315 zł - mówi Czytelnik ze Szprotawy. Na prawie 60 osób, które wypowiedziały się na ten temat, większość otrzymała wyższe rachunki. Niektóre były wyższe o ok. 50 zł, inne aż o 200 procent! - Nam pozostaje tylko płakać i płacić - zaznaczyła z goryczą pani Natalia.

Enea odpowiada

O powody i składniki tak ogromnych podwyżek zapytaliśmy w biurze prasowym Enei. -
Każdą fakturę i zużycie energii elektrycznej należałoby rozpatrywać indywidualnie, dlatego też jeśli klienci mają wątpliwości i pytania co do wysokości zużycia czy kwoty na fakturze to zachęcamy ich do kontaktu z obsługą klienta Enei - zaznacza Berenika Ratajczak, rzecznik prasowy. - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki pod koniec 2020 roku zatwierdził nową taryfę na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych, która wzrosła średnio o 3,5%. Nowa taryfa obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

Jakie są składniki opłat?

- W przypadku klientów z grupy taryfowej dla gospodarstw domowych, którzy zużywają rocznie ok. 2000 kWh energii elektrycznej, wprowadzenie nowej taryfy przełożyło się na wzrost płatności o 3,5% tj. o 2,09 zł brutto miesięcznie - twierdzi rzeczniczka.

Nowa opłata - "mocowa"

Na fakturach klientów indywidulanych i biznesowych zawarta została także, decyzją Prezesa URE na podstawie przejętej w 2017 roku przez Sejm „Ustawy o rynku mocy”, od 1 stycznia 2021 roku nowa opłata, tzw. opłata mocowa - nowy składnik na fakturach za dystrybucję energii elektrycznej - czytamy dalej w odpowiedzi od Enei. -
Opłata wynika z wprowadzenia Rynku Mocy - specjalnego mechanizmu regulacyjnego, którego celem jest zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej w horyzoncie długoterminowym, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju i odbiorców. Wpływy z opłaty mocowej będą przeznaczane na budowę nowych mocy wytwórczych oraz modernizację i utrzymanie już istniejących. Nową opłatę będą ponosić wszyscy odbiorcy energii elektrycznej. Dla gospodarstw domowych oraz małych przedsiębiorstw z grupy taryfowej C1x będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii elektrycznej.

Gospodarstwa domowe zapłacą miesięcznie:

  • 1,87 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
  • 4,48 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
  • 7,47 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh,

Moc to nie wszystko

Podwyżki cen energii są związane z wprowadzeniem od stycznia nie tylko opłaty mocowej, ale też opłaty na wspieranie zielonej energii.
Jeszcze niedawno rządzący zapowiadali rekompensatę dla odbiorów indywidualnych. Projekt przewidywał dopłaty zależne od zużycia energii. Prace nad projektem zostały przerwane jesienią 2020 roku, a po planowanych rekompensatach nie ma już mowy.

Przez prąd wszystko w górę

- To z pewnością nie koniec podwyżek - komentuje pani Maria. - Konsekwencją podwyżki cen energii będą wyższe ceny ciepłej wody, biletów kolejowych i większości produktów i usług.

Zobacz film x-news o podwyżkach cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie