Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne wykopaliska w Żaganiu! Przy ul. Chrobrego odkryli osadę sprzed 1,5 tysiąca lat!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przy ul. Chrobrego w Żaganiu trwają prace archeologiczne pracowni Relikt. Mimo iż zaczęły się zaledwie kilka dni temu (w poniedziałek 19 lutego 2024), to już archeolodzy natrafili na sensacyjne odkrycia! To starożytna osada sprzed 1,5 tysiąca lat, z paleniskami i naczyniami codziennego użytku, a do przekopania jest ok. 1 ha gruntu!

Prace archeologiczne na terenie nowej strefy przemysłowej przy ul. Chrobrego zleciło miasto. Wykonuje je pracownia archeologiczna Relikt z Żagania. - Prowadzimy działania na dwóch stanowiskach. Jedno ma ok. 1 hektara, drugie ponad 20 arów - wyjaśnia Oktawian Wróblewski, szef pracowni. - Czasu jest niewiele, bo tylko do końca marca, ale już widzimy, że to wielce obiecujący archeologicznie teren.

Starożytna osada w Żaganiu

Archeolodzy odsłonili warstwę gruntu ciężkim sprzętem, teraz odkopują fragmenty ręcznie. Znaleźli między innymi starożytne paleniska z pozostałościami żużla oraz fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęcych, w miejscach, w których ludzie przygotowywali posiłki.
Na razie archeolodzy nie chcą określać dokładnego okresu, z jakiego mogą pochodzić artefakty. - To są paleniska z pewnością pradziejowe, ale jeszcze nie wiemy, czy to okres kultury łużyckiej, grupy białowickiej, czy też mamy do czynienia z okresem młodszym, z okresu wpływów rzymskich - wyjaśnia Oktawian Wróblewski. - To stwierdzimy dopiero po zbadaniu znalezionych fragmentów naczyń. Ale możemy przypuszczać, że osada ma nawet 1500 lat. Teraz prowadzimy badania wyprzedzające przed inwestycją.
Oglądamy wykopaliska jakby "od góry", ponieważ osada znajduje się pod warstwami gleby.

W pobliżu starożytne grodzisko

Nowe wykopaliska znajdują się kilkaset metrów od odkrytego metodą nieinwazyjną grodziska. Jednak na razie trudno stwierdzić, czy ujawniona osada miała z nim coś wspólnego.
Grodzisko zostało nieinwazyjnie zbadane przez dra Arkadiusza Michalaka z ramienia Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza.
Zastosowana metoda magnetyczna przyniosła bardzo interesujące rezultaty i pozwoliła na jednoznaczne określenie funkcji zabytku jako osady obronnej (grodziska).
Grodzisko należy wiązać z grupą białowicką kultury łużyckich pól popielnicowych i datować na okres halsztacki epoki żelaza. Społeczność ta funkcjonowała od V okresu epoki brązu do początkowych faz okresu lateńskiego (około 800-450 p.n.e.) i była budowniczymi najbardziej znanego zabytku archeologicznego województwa lubuskiego, tj. grodu w Wicinie, a także szeregu innych zweryfikowanych i potencjalnych osad obronnych w obrębie swojej ekumeny, tj. obszaru dorzecza Łaby, Nysy Łużyckiej i Odry.

Artefakty zostaną w Żaganiu

Mirosław Walczak, żagański regionalista zaznacza, że znalezione przy ul. Chrobrego artefakty, na mocy umowy, zostaną w Muzeum Obozów Jenieckich, a w przyszłości będą stanowiły zaczątek muzeum miejskiego.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto