MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Świetny spacer z regionalistami po Żaganiu. Początek na basenie olimpijskim w parku! Co tam się działo!?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Świetny spacer z regionalistami po przemysłowej części Żagania! Byliście? Jesteście na zdjęciach?
Świetny spacer z regionalistami po przemysłowej części Żagania! Byliście? Jesteście na zdjęciach? Małgorzata Trzcionkowska
W piątek 25 marca 2022 słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku - sekcji Żagańskiego Pałacu Kultury wyruszyli na kolejny spacer po mieście, z regionalistami: Stanisławem Byczkowskim i Mariuszem Wieczerzyńskim. Kliknijcie obrazek, zobaczcie zdjęcia w galerii i przeczytajcie tekst poniżej. Przesuwajcie je strzałkami.

W piątek 25 marca 2022 regionaliści: Stanisław Byczkowski i Mariusz Wieczerzyński zaprosili słuchaczy UTW na historyczny spacer po przemysłowych Żagania, czyli między innymi ulicą Dworcową, koło dawnej Żagańskiej Czesalni Wełny, wieży ciśnień i willi masońskiej. Było bardzo ciekawie!

Wycieczka zaczęła się na basenie olimpijskim w Żaganiu
Wycieczka ruszyła z przystanku przy żagańskim basenie w parku. - Powstał on w 1935 roku wyliczał Stanisław Byczkowski. - Przed Igrzyskami Olimpijskim w Berlinie, w 1936 roku. Miał on wymiary olimpijskie i 8 torów pływackich. Podobny wybudowano w pobliskiej Szprotawie oraz w Cottbus.

Zobaczcie na You Tube, jak wyglądało pływanie podczas Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Belinie, swimminghalloffame

Zobacz zdjęcia polskich sportsmenek, wyruszających na Igrzyska Olimpijskie w Berlinie na portalu Szlak Kobiet

Basen zamknięty na głucho

Niestety, basen miejski od kilku lat jest zamknięty na głucho i niszczeje, dopełniając krajobraz szkieletu, który pozostał po dawnym Zamexie. Natomiast basen w Szprotawie nadal w sezonie działa i nikt nie zapowiada jego zamknięcia, mimo iż również ucieka z niego woda, jak i z żagańskiego.

Kolejny przystanek - Żagańska Czesalnia Wełny

Czesalnia o ogromna część historii miasta. Nie tylko w czasach Polski, ale również przed II wojną światową. Również wtedy były tu ogromne zakłady tekstylne, w których podczas wybuchu rewolucji przemysłowej posługiwano się maszynami parowymi.
Żagańskiej Czesalni Wełny poświęcę kolejny tekst. Zza płotu można tam zobaczyć zabytkowe budynki, które przez lata popadają w coraz większą ruinę. Na szczęście przynajmniej ich część jest nadal wykorzystywana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto