Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto 11. batalionu dowodzenia w Żaganiu. Łączościowcy z Czarnej Dywizji obchodzą 78. rocznicę

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
W czwartek i piątek 1 i 2 czerwca 2023 swoje święto obchodzi 11. batalion dowodzenia z Żagania, czyli łącznościowcy. Będzie uroczysta msza święta, a także apel na placu generała Maczka w centrum miasta. Żagańscy łącznościowcy mają swoją siedzibę w koszarach przy ul. Żarskiej, zaś wcześniej, przez kilkadziesiąt lat stacjonowali w opuszczonych dzisiaj koszarach przy ul. Dworcowej w Żaganiu.

Żagańscy łącznościowcy świętowali w czwartek 1 czerwca 2023 na "swojej" ulicy, czyli 11 batalionu dowodzenia. Mieści się ona w dawnych koszarach 11 batalionu dowodzenia, przy ul. Dworcowej.
W piątek 2 czerwca 2023 obchody przeniosły się na plac gen. Maczka, na który łącznościowcy zaprosili gości i mieszkańców miasta.
Były nagrody, odznaki i odznaczenia dla najlepszych żołnierzy, a także dla przyjaciół jednostki.

Historia żagańskich łącznościowców

Jednostka powstała w marcu 1945 r. w Łodzi, jako 18 Samodzielny Batalion Łączności wchodzący w skład 11 Dywizji Piechoty będącej w Odwodzie Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego. Jednostkę przeniesiono na Ziemie Zachodnie, początkowo do Lubska, a następnie, w listopadzie 1945 r. do Żar. W marcu 1946 r. nadano jej nazwę 34 Kompania Łączności. Brała udział w akcji wysiedlania Niemców z pasa przygranicznego oraz w akcji repatriacyjnej i osiedleńczej. Na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z marca 1949 r. 34 Kompania Łączności została przeformowana ponownie, otrzymując nazwę 34 Batalion Łączności. W 1950 r. jednostkę tę przeniesiono do Żagania. W 1967 r. 34. Batalion Łączności przemianowano na 11. Batalion Łączności, zaś 1995 roku na 11 batalion dowodzenia. 9 października 2004 r. 11 batalion dowodzenia przyjął imię patrona, gen. broni Zygmunta Sadowskiego. Sztandar 11 bdow. towarzyszy najważniejszym uroczystościom organizowanym przez jednostkę wojskową, władze wojewódzkie i samorządowe Żagania, Żar i Szprotawy.

Z koszar w mieście w Żaganiu do Lasu

Od zakończenia II wojny światowej 11bdow. Stacjonował w koszarach przy ul. Dworcowej w Żaganiu. W latach 2010-11 łącznościowcy przeprowadzili się do nowej siedziby przy ul. Żarskiej, w koszarach "Las".
Na terenie dawnej, opuszczonej siedziby, powstał m.in. internat wojskowy, zaś decyzją Rady Miasta Żagań nazwano ulicę, przy której stoi internat imieniem 11. batalionu dowodzenia. Tam też został przestawiony pomnik, który po przeprowadzce jednostki powstał koło dawnego klubu żołnierskiego, na rogu ul. Dworcowej i pl. Orląt Lwowskich, koło LO im. Stefana Banacha w Żaganiu.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto 11. batalionu dowodzenia w Żaganiu. Łączościowcy z Czarnej Dywizji obchodzą 78. rocznicę - Gazeta Lubuska

Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto