Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto kwitnących azalii w Iłowej 2021. Byliście na festynie? Jesteście na zdjęciach? 22-23 maja 2021 kolejny kwiatowy weekend!!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Od 15 do 30 maja 2021 w Iłowej, w ogrodzie Pudełek trwa "Święto kwitnących azalii". Byliście? Sprawdźcie, czy jesteście na zdjęciach i zobaczcie cudowne kwiaty. Kliknijcie galerię i przesuwajcie zdjęcia strzałkami
Od 15 do 30 maja 2021 w Iłowej, w ogrodzie Pudełek trwa "Święto kwitnących azalii". Byliście? Sprawdźcie, czy jesteście na zdjęciach i zobaczcie cudowne kwiaty. Kliknijcie galerię i przesuwajcie zdjęcia strzałkami Małgorzata Trzcionkowska
W sobotę 15 maja 2021 zaczęło się "Święto kwitnących azalii" w szkółce krzewów ozdobnych Pudełek w Iłowej. Dopisała pogoda i goście. Ludzie cieszyli się feerią barw cudownych kwiatów i możliwością przebywania na dworze bez maseczek. Jeśli jeszcze nie byliście, to koniecznie się wybierzcie!

W tym roku "Święto kwitnących azalii" potrwa od 15 do 30 maja 2021. W weekendy na terenie ogrodu można urządzić na przykład rodzinny piknik. Dla dzieciaków są przygotowane gry i zabawy oraz zagroda ze zwierzaczkami, zaś dorośli mogą odpoczywać na leżakach, wśród cudownych azalii, różaneczników, magnolii i tak wielu kwiatów i krzewów, że od ich ilości aż się kręci w głowie. Jest też część gastronomiczna z ogródkami na powietrzu.

Rośliny z Iłowej historyczne i nowoczesne

W szkółce inżyniera Eugeniusza Pudełka można zobaczyć odmiany, które mają prawie 200 lat i całkiem nowe, które jeszcze nie mają nazwy, ale zupełnie nie przypominają znanych dotychczas kwiatów. - Niektórzy myślą, że różaneczniki i azalie to te same krzewy, a nazwa jest zamienna - tłumaczy gościom inż. E. Pudełek. - To nie jest prawda. Mamy główny rodzaj rododendronów. Dzielą się one na azalie, które zrzucają zielone liście na zimę, różaneczniki z mięsistymi liśćmi, które pozostają na zimę oraz azalie japońskie, które częściowo zrzucają liście, a częściowo nie.

Zobacz na mapie Google, gdzie leży iłowski ogród Pudełek

W iłowskiej kolekcji jest ok. 150 odmian rododendronów, zaś w sprzedaży jest ich ok. 80.
Jednym z ciekawszych miejsc w ogrodzie jest poletko krzewów historycznych. Najstarsze, ok. dwustuletnie są azalie gandawskie. - Nie są tak piękne, jak współczesne odmiany, ponieważ pochodziły od dzikich, bardziej prymitywnych azalii - tłumaczy E. Pudełek. - Są bardziej odporne od współczesnych odmian, z tego powodu często je krzyżujemy, żeby uzyskać nie tylko piękne i oryginalne kwiaty, ale również takie, które nie są podatne na różnego rodzaju choroby.

Poletko brata Mendla w iłowskim ogrodzie

Na innym poletku szkółki rosną krzewy wyhodowane eksperymentalnie, w drodze krzyżówek. To miejsce nazywane jest "poletkiem brata Mendla”. Był to zakonnik, który wsławił się tworzeniem różnych krzyżówek roślin.
- chodzi nam o to, żeby stworzyć kwiaty zupełnie inne od tych już znanych - tłumaczy inżynier. - Obserwujemy je przez kilka lat i te najbardziej obiecujące przeznaczamy do hodowli. Wszystkie mają numery.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film gminy Iłowa o "Święcie kwitnących azalii" w 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto