Szprotawa ma swój Ciechocinek w Parku Goepperta! Tam można odetchnąć w nowej tężni!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Nowa tężnia i pożegnanie zimy w parku w Szprotawie
Nowa tężnia i pożegnanie zimy w parku w Szprotawie Małgorzata Trzcionkowska
We wtorek 21 marca 2023 w szprotawskim parku Goepperta było głośno i wesoło! A to za sprawą otwarcia zrewitalizowanego miejsca odpoczynku, wraz z pierwszą tężnią w mieście. - Mamy w Szprotawie kurort - mówiły pani Halina i Teresa. - Większe miasta mogą nam pozazdrościć! I faktycznie, odnowiony park w samym centrum miasta wygląda naprawdę bardzo ładnie, można w nim odpocząć lub obcować z naturą.

Park Goepperta w Szprotawie powstał pod koniec XIX wieku, jako ogród botaniczny. Upamiętnia Heinricha Roberta Goepperta, urodzonego w Szprotawie światowej sławy botanika i dyrektora ogrodu botanicznego we Wrocławiu. To pozwala zrozumieć, dlaczego dawna administracja miasta traktowała park z najwyższym pietyzmem i profesjonalizmem, chociaż zmarły w 1884 r. Goeppert nie mógł parku zobaczyć. Szprotawianie wystawili mu w parku pomnik, podobnie jak wdzięczni wrocławianie.
Po II wojnie światowej park był mocno zaniedbany, dopiero w ostatnich latach został poddany rewitalizacji i zyskał m.in. nową fontannę z delfinami, nawiązującą do "rybki" pod ratuszem.

Botaniczne okazy w szprotawskim parku

W Parku Goepperta rosną trzy miłorzęby chińskie, w tym osobniki męskie i żeńskie, kwalifikowane do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej. Ponadto dereń jadalny, cis, sosna wejmutka, choina kanadyjska, platan, daglezja, kasztanowce, dąb kolumnowy i wiele innych. Szprotawa jest miastem w Europie prawdopodobnie z najliczniejszą populacją skrzydłorzecha kaukaskiego, która wyjątkowo dynamicznie rozrasta się. Zresztą tu też rośnie najstarszy w Polsce egzemplarz. Cały park został odnowiony i wyposażony w ławki. Są wytyczone alejki i odnowiona kładka. Jest nawet "smocza grota", której ścianę porasta cymbalaria bluszczykowata, w Polsce dość rzadka roślina. - Wczesną wiosną park wyścielają barwne kobierce zawilca gajowego i żółtego, kokoryczy drobnej, ziarnopłonu wiosennego, cebulic syberyjskich i złoci polnych - wylicza regionalista Maciej Boryna.

Oddychać pełną piersią w szprotawskiej tężni

Burmistrz Mirosław Gąsik zapraszał do korzystania z tężni dla zdrowia i zapowiedział, że to nie wszystko, bo park będzie się zmieniał i ewoluował. Będzie też coraz piękniejszy.
- Mamy tutaj jak w Ciechocinku - stwierdziły panie Halina i Teresa, siedzące na ławeczce w tężni. - Bardzo się cieszymy, bo tego mogą nam pozazdrościć nawet większe miasta!
Podczas otwarcia nie zabrakło tradycyjnego pożegnania zimy, z topieniem Marzanny, w wykonaniu dzieci skupionych w sekcji Szprotawskiego Domu Kultury.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto