Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szprotawa ma swój Ciechocinek w Parku Goepperta! Tam można odetchnąć w nowej tężni!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Nowa tężnia i pożegnanie zimy w parku w Szprotawie
Nowa tężnia i pożegnanie zimy w parku w Szprotawie Małgorzata Trzcionkowska
We wtorek 21 marca 2023 w szprotawskim parku Goepperta było głośno i wesoło! A to za sprawą otwarcia zrewitalizowanego miejsca odpoczynku, wraz z pierwszą tężnią w mieście. - Mamy w Szprotawie kurort - mówiły pani Halina i Teresa. - Większe miasta mogą nam pozazdrościć! I faktycznie, odnowiony park w samym centrum miasta wygląda naprawdę bardzo ładnie, można w nim odpocząć lub obcować z naturą.

Park Goepperta w Szprotawie powstał pod koniec XIX wieku, jako ogród botaniczny. Upamiętnia Heinricha Roberta Goepperta, urodzonego w Szprotawie światowej sławy botanika i dyrektora ogrodu botanicznego we Wrocławiu. To pozwala zrozumieć, dlaczego dawna administracja miasta traktowała park z najwyższym pietyzmem i profesjonalizmem, chociaż zmarły w 1884 r. Goeppert nie mógł parku zobaczyć. Szprotawianie wystawili mu w parku pomnik, podobnie jak wdzięczni wrocławianie.
Po II wojnie światowej park był mocno zaniedbany, dopiero w ostatnich latach został poddany rewitalizacji i zyskał m.in. nową fontannę z delfinami, nawiązującą do "rybki" pod ratuszem.

Botaniczne okazy w szprotawskim parku

W Parku Goepperta rosną trzy miłorzęby chińskie, w tym osobniki męskie i żeńskie, kwalifikowane do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej. Ponadto dereń jadalny, cis, sosna wejmutka, choina kanadyjska, platan, daglezja, kasztanowce, dąb kolumnowy i wiele innych. Szprotawa jest miastem w Europie prawdopodobnie z najliczniejszą populacją skrzydłorzecha kaukaskiego, która wyjątkowo dynamicznie rozrasta się. Zresztą tu też rośnie najstarszy w Polsce egzemplarz. Cały park został odnowiony i wyposażony w ławki. Są wytyczone alejki i odnowiona kładka. Jest nawet "smocza grota", której ścianę porasta cymbalaria bluszczykowata, w Polsce dość rzadka roślina. - Wczesną wiosną park wyścielają barwne kobierce zawilca gajowego i żółtego, kokoryczy drobnej, ziarnopłonu wiosennego, cebulic syberyjskich i złoci polnych - wylicza regionalista Maciej Boryna.

Oddychać pełną piersią w szprotawskiej tężni

Burmistrz Mirosław Gąsik zapraszał do korzystania z tężni dla zdrowia i zapowiedział, że to nie wszystko, bo park będzie się zmieniał i ewoluował. Będzie też coraz piękniejszy.
- Mamy tutaj jak w Ciechocinku - stwierdziły panie Halina i Teresa, siedzące na ławeczce w tężni. - Bardzo się cieszymy, bo tego mogą nam pozazdrościć nawet większe miasta!
Podczas otwarcia nie zabrakło tradycyjnego pożegnania zimy, z topieniem Marzanny, w wykonaniu dzieci skupionych w sekcji Szprotawskiego Domu Kultury.

Czytaj również na naszym portalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto