Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szprotawa miastem przyjaznym osobom LGBT. Taką decyzję podjęli radni

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Szprotawa miastem przyjaznym osobom LGBT
Szprotawa miastem przyjaznym osobom LGBT Dariusz Chajewski, Małgorzata Trzcionkowska
Rada Miejska w Szprotawie przyjęła deklarację solidarnościową z osobami LGBT+. "Wszyscy obywatele i wszystkie obywatelki są równe wobec prawa, a żadne organy władzy państwowej, ani samorządowej, nie mają prawa dyskryminować żadnej grupy obywateli i obywatelek" - czytamy.

Rada Szprotawy deklaruje chęć prowadzenia polityki wolnej od uprzedzeń, homofobii i transfobii. Instytucje gminne mają być przyjazne osobom nieheteronormatydnym, zarówno jako pracodawcy, jak i w relacji urzędnik - mieszkaniec.

"Gmina Szprotawa zobowiązuje się do przestrzegania podstawowych zasad równości i poszanowania różnorodności wszystkich osób, bez względu na płeć, rasę, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, wyznanie, światopogląd i orientację seksualną" - brzmi dokument.

Trafiają się czarne owce

- W naszym mieście nie ma organizacji zrzeszającej osoby nieheteronormatywne – mówi jeden z urzędników szprotawskiego magistratu. – Oczywiście znam sporo takich osób, są we wszystkich środowiskach. Sądzę, że jesteśmy miastem tolerancyjnym, chociaż zawsze trafią się jakieś czarne owce.
Deklaracja została podjęta, kierując się apelem apel, jaki skierowała Anita Kucharska-Dziedzic wraz posłami Tomaszem Aniśko i Katarzyną Osos oraz senatorem Wadimem Tyszkiewiczem, a także we współpracy z Instytutem Równości.

Jesteśmy tolerancyjnym narodem

-Muszę szczerze powiedzieć, ze inicjatywa jest poza mną, to radni podjęli taką inicjatywę, a ja podpisuję się pod tymi tezami - tłumaczy burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. - Nie obawiam się reakcji rządzących, bo krzywe patrzenie na osoby LGBT jest niskim odruchem. Podobnie, jak wierzę, że w mieście nie będzie wielu negatywnych, w końcu należymy do tolerancyjnego narodu, który udowadniał to przez wieki.
Decyzja zapadła zdecydowaną większością, od głosu wstrzymała się jedynie trójka radnych.
- Projekt poddałem pod głosowanie po konsultacji z częścią składu rady - mówi przewodniczący rady Andrzej Strambulski. - I cieszę się, że przy głosowaniu zapanowała taka zgodność. Przyznam się, że dla mnie było to normalne, bez robienia jakiejś sensacji, klimatu walki. Natomiast dziwię się, że otrzymałem tyle pozytywnych głosów i gratulacji z całej Polski, a przecież, powtarzam, tolerancja powinna być czymś normalnym, nad czym się nie dyskutuje.

Strefy wolne od LGBT?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaki olej do smażenia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto