Szprotawskie Magdalenki są jednym z najpiękniej odrestaurowanych zabytków w Polsce!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Klasztor Magdalenek w Szprotawie jest jednym z najpiękniej wyremontowanych obiektów w Polsce
Klasztor Magdalenek w Szprotawie jest jednym z najpiękniej wyremontowanych obiektów w Polsce Małgorzata Trzcionkowska, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dawny klasztor Magdalenek w Szprotawie w 2020 roku zdobył tytuł laureata w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany". Cudowny obiekt w samym centrum Szprotawy ma ponad 700 lat. Dawny blask odzyskał po trwającej od 2016 roku rewitalizacji. Swoją siedzibę mają w nim m.in. szprotawscy seniorzy, a także ekspozycje Muzeum Ziemi szprotawskiej i Izby Historii Szprotawy.

Przez wiele lat w dawnym klasztorze Magdalenek działała porozrzucana w kilku budynkach Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie. To było kłopotliwe do miasta, bo szkoła wymagała coraz więcej remontów, a każdy z nich musiał być wykonany pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Zabytek jest dla ludzi Magdalenek

Spośród 63 zgłoszonych do konkursu obiektów to właśnie szprotawskie Magdalenki wygrały w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych. Nagroda przyznana została za prace konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, przeprowadzone na podstawie wzorowo przeprowadzonych badań konserwatorskich, eksponujące rozwarstwienie historyczne budowli, przywracające wartości zabytkowe obiektu i jego znaczenie w przestrzeni miasta.

Magdalenki zachwycają

Po zakończeniu rewitalizacji w 700-letnim budynku dawnego klasztoru Magdalenek działa Centrum Aktywności Społecznej i wydziały magistratu. Mieści się w nim Punkt Informacji Turystycznej oraz promocji lokalnej przedsiębiorczości, w podziemiach znajdują się zabytkowa sala renesansowa z wejściem do gotyckiej piwnicy. Na I piętrze swoją siedzibę ma Centrum Seniora, natomiast na drugim piętrze dla zwiedzających otwarte zostały Izba Historii i Galeria Zbiorów Regionalnych.

Zobacz, gdzie leży dawny klasztor Magdalenek

Koszty budowy wciąż rosły

Rewitalizacja była realizowana z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO-Lubuskie 2020, poddziałania 9.2.1 „Rozwój obszarów zmarginalizowanych – projekty realizowane poza formułą ZIT”.
- Rada Miejska wyraziła zgodę na remont Magdalenek, ale pierwotnie wkład własny miał wynieść niespełna 1,4 mln zł plus dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł - wspomina radny Jerzy Chmara. - Jednak szybko okazało się, że to remont jest obarczony potężnym ryzykiem wzrostu kosztów. Po kilku nieudanych przetargach wyłoniono firmę, która podjęła się prac za 4,8 mln zł. To zadowalało radę. Niestety, w czasie budowy koszty zaczęły rosnąć.

Stare fundamenty i dodatkowe koszty

W czasie prac odkryto stare fundamenty, na których zabezpieczenie trzeba było wydać dodatkowe 300 tys. zł, ostatecznie pierwotna, zaplanowana kwota została przekroczona o prawie 900 tys. zł. Nie można było wstrzymać rewitalizacji, ponieważ to groziłoby koniecznością zwrotu dotacji. - Za to zabrakło pieniędzy na remont ulic na Zabobrzu, zakup wiat przystankowych, czy budowę ścieżki rowerowej - dodaje J. Chmara. - Ostatecznie rewitalizacja kosztowała 7,2 mln zł.

Czytaj również na naszym portalu

Nigdy nie przyniesie zysku

- Dawny klasztor posiada ograniczone możliwości funkcjonowania z uwagi na zapisy w umowie i warunki dofinansowania - dodaje J. Chmara. - Obecnie działa tam Izba Pamięci, Uniwersytet III Wieku, Centrum Usług Wspólnych. To inwestycja kulturalna, nie będzie nigdy się finansować. Jej utrzymanie spoczywa na budżecie gminy. Wolałbym, żeby ministerstwo kultury, czy wojewoda dołożyli np. po 1 mln zł do kwoty, którą nasza gmina musiała dodatkowo wyłożyć w związku z rosnącymi kosztami remontu. Zamiast planowanych 1,5 mln zł (bez dofinansowania) kosztował nasz budżet 3,7 mln zł wkładu własnego.

Piękne miejsce z barkowym parkiem

Mimo gorzkich słów o kosztach, dawny klasztor Magdalenek to wspaniałe miejsce. Już wkrótce będzie można je odwiedzać. Można też wynająć w nim pomieszczenia na swoją działalność. Ogłoszenie znajduje się na stronie magistratu. A teraz można obejrzeć zdjęcia wnętrz lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zobacz film Muzeum Ziemi Szprotawskiej o otwarciu krypty Magdalenek

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie