Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnice szprotawskiego parku! Bunkry, kurhany, rezydencja wynalazcy...

Maciej Boryna
Tajemniczo wyglądają szczeliny przeciwlotnicze
Tajemniczo wyglądają szczeliny przeciwlotnicze Maciej Boryna
Park Huta, jak dotąd, należy do mało znanych atrakcji, nawet dla szprotawian. Może dlatego, że przez ostatnie dziesięciolecia mało się nim interesowano. Schowany pomiędzy zabudową huty a rzeką Bóbr, gościł wąskie grono tubylców. A przed wojną była tu nawet restauracja na wolnym powietrzu i alejki spacerowe...

Po niedawnych badaniach Towarzystwa Bory Dolnośląskie i Muzeum Ziemi Szprotawskiej okazało się, że Park Huta to nie tylko ważne miejsce w miejscowym ekosystemie, ale również ciekawy dla badaczy obiekt kulturowy.

Park Huta położony jest na prawym brzegu rzeki Bóbr, w zapleczu ul. Sobieskiego, na terenie prastarej Iławy (obecnie dzielnicy Szprotawy). Szacując po sędziwych dębach, to relikt dawnego naturalnego grądu, podobnie jak sąsiedni Park Słowiański.

Z ciekawszych drzew zobaczymy w parku jeszcze niesamowity okaz topoli oraz buka czerwonolistnego jako pomnik przyrody. Nie wiedzieć czemu po II wojnie światowej zasypano jedną z nitek Bobru, pozostawiając część starego koryta w formie podłużnego stawu. Osobliwością parku są dorodne grube jak dłoń człowieka bluszcze.

Trzy wyspy

Historycznie to bardzo ciekawe miejsce. Stare mapy ukazują w tej lokalizacji aż trzy wyspy i prowadzącą przez nie oficjalną przeprawę.

Mało kto wie, że jeszcze w XIX wieku nad Bobrem, w okolicy elektrowni wodnej, stała rezydencja szlachecka, w której mieszkał tajemniczy wynalazca sterowanych statków powietrznych Friedrich Gielczewsky.

W parku znajdują się jakieś kurhany, o których pochodzeniu nikt nic nie wie, chociaż figurują na archiwalnych mapach. A w czasie II wojny światowej z obawy przed nalotami alianckimi Niemcy zbudowali szczeliny przeciwlotnicze, wykorzystując do tego celu specjalne katalogowe prefabrykaty.

Wideo: Poznaj podziemia szprotawskiego ratusza

Stary park jak nowy

Kilka lat temu mieszkańcy zrzeszeni w stowarzyszeniu Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom obmyślili plan rewitalizacji parku i corocznie organizowali w nim akcję sprzątania. Mieszkańców wsparł Urząd Miejski w Szprotawie, który niedawno odtworzył aleje spacerowe, postawił ławki, urządził mini parking turystyczny z oryginalnymi siedziskami, oznakował ścieżkę dydaktyczną, uprzątnął dojście do jednej ze szczelin, postawił drogowskazy turystyczne i tablicę edukacyjną.

Co ciekawe, rewitalizacja parku prawie nic nie kosztowała, bo pomogli mieszkańcy, lokalne stowarzyszenia i przedsiębiorcy.

- Park Huta to naprawdę interesująca alternatywa na spacer z nutą przyrody i historii – zachęca Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Zwłaszcza teraz po naszych pracach można zaobserwować więcej rodziców z pociechami oraz biegaczy. Do parku można dotrzeć także traktem nadbobrzańskim, poruszając się wzdłuż prawego brzegu rzeki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto